Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Тривожні вісті надходять із Європи: у зв'язку з навалою мігрантів та біженців припиняється залізничне сполучення між європейськими державами, відновлюється вже забутий контроль на внутрішніх кордонах між членами Шенгенської угоди... Тривогу й паніку підхопили й різноманітні ЗМІ, які в унісон почали поширювати апокаліптичні новини про «кінець Європи», про «хіджабізацію Заходу» та подібну інформацію з арсеналу таблоїдів на кшталт The Sun чи Bild Zeitung. Ну й, звичайно, не обходиться без голосних заголовків на тему руйнування Шенгенської угоди, виходу з неї деяких держав, що, у свою чергу, примушує нервувати потенційних туристів.
Що ж насправді відбувається у Європі? Чи є шанс, що Шенгенську угоду буде зруйновано, і для мандрівки Європою, як колись, доведеться оформлювати десяток віз різних держав?
Гадаємо, що так не буде - головним чином тому, що це, перш за все, не вигідно з економічної точки зору. Адже Шенгенська угода діє не тільки для людей, але й для товарів, зокрема, комерційних вантажів. Згадаймо черги на українсько-польському кордоні, в яких стоять не тільки легковики, але й фури. А тепер уявімо це в масштабах усієї Європи. Тож повернення повномасштабного прикордонного контролю суттєво сповільнить доставку вантажів до споживачів, а відтак сприятиме підвищенню цін на продукцію. Що, у свою чергу, призведе до зниження рівня життя європейців.
Навряд чи хтось у Європі піде на такі жертви - тамтешня політична система пристосована до «м'якого» знешкодження різноманітних екстремістських проявів, у тому числі й подібних до описаного. Отже, Шенгенську угоду денонсовано не буде, і законослухняні туристи, як і раніше, матимуть змогу вільно пересуватися територіями європейських держав.
В останньому реченні акцент зроблено саме на понятті «законослухняні». Бо громадяни третіх країн, що звернулися за візою, в'їхали за нею на територію держав - членів Шенгенської угоди та використовують видану їм візу без порушень шенгенських норм та правил, за визначенням вважаються законослухняними. Отже, навіть у випадку тимчасового контролю на внутрішньоєвропейських кордонах (а іншого Шенгенська угода не передбачає), українським туристам, що мандрують Європою відповідно до виданих їм віз, боятися нема чого: запроваджуваний Німеччиною, Словаччиною, Австрією, Угорщиною та багатьма іншими державами тимчасовий контроль на кордонах їх не зачіпатиме. Найгірше, що чекатиме на них - це очікування протягом якогось часу в черзі.
Тож авральні заходи, які у середині вересня почали запроваджувати європейські держави, спрямовані лише проти нелегальних мігрантів, кількість яких останнім часом у Європі різко зросла. У цій статті ми не прагнемо з'ясувати, як це трапилося й хто у цьому винний. Зауважимо лише, що Україна, як і раніше, не розглядається в Євросоюзі як держава з високим міграційним ризиком - на це ЄС не наштовхнула навіть російська агресія на Донбасі та анексія Криму. В іншому випадку всі переговори про запровадження безвізового режиму з Україною було б заморожено, а Угоду про спрощення візового режиму - призупинено.
Усе це, звичайно, не означає, що українські туристи, які бажають подорожувати Європою чи відправляються туди на відпочинок чи оздоровлення, не відчуватимуть жодних проблем. Так, гроші за квиток на скасований потяг, звичайно, повернуться, проте, скоріше за все, відбудеться за якийсь час, а під час подорожі такі прикрості можуть повністю зламати всі плани мандрівника. Так само неприємностями може закінчитися й зустріч із великими скупченнями мігрантів - тим більше, що багато хто з них поводить себе агресивно. Отже, туристичним компаніям, які відправляють українських туристів до Європи, варто брати цю інформацію до уваги та уникати прокладення маршрутів, на яких через скупчення мігрантів можливі прикрі несподіванки.

назад >>>