Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

 

Відзначення 250-ї річниці права на інформацію та подальше зміцнення національних систем країн Східного партнерства


 
21-22 вересня 2016 року в Києві проходить Міжнародна конференція «Відзначення 250-ї річ-ниці права на інформацію та подальше зміцнення всіх національних систем країн Східного партнерства». Захід організовано Офісом Ради Європи в Україні в рамках проектів «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» і проектом «Свобода ме-діа в Україні» Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу спільно з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини.
Відкриваючи захід, Валерія Лутковська, Уповноважена Верховної Ради  України з прав людини, сказала: «Корупція не може бути подолана без громадянського суспільства і відкритості ор-ганів державної влади. Питання доступу до публічної інформації нерозривно пов’язане з євро-пейським вибором нашої країни». 
Хюґ Мінґареллі,  Посол, Головa Представництва Європейського Союзу в Україні сказав: «Експе-рти відзначають потребу створення незалежного Інформаційного комісара, який став би єдиним органом другої інстанції компетентним у розгляді скарг щодо доступу до публічної інформації В Україні. Поки новий орган не створено,  потрібно посилити чинний відповідальний орган - Уповноваженого з прав людини».
 
Рада Європи є одним із провідників права на інформацію з початку 1970-х років і з того часу ро-зробила низку стандартів для цієї сфери. Режі Брійя, Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні  зазначив, що найбільш вагомим досягненням є розробка в 2009 році першого і єдиного міжнародного юридичного інструменту для визнання загального права на доступ до офіційних документів - Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних до-кументів (Конвенція Тромсе). Конвенція не набула чинності через те, що не всі члени підписали та ратифікували її. Зараз її ратифікували 9 країн, після ратифікації десятою країною, Конвенція набуде чинності. Учасники заходу обговорять практичні кроки для набрання нею чинності і за-снування Групи спеціалістів по доступу до офіційних документів. 
Відповідно до Глобального Рейтингу Права на Інформацію (RTI) Україна посідає 19 місце в світі за якістю законодавства, в той час, як ще три роки тому вона входила до першої десятки країн. За останні два роки інші країни зробили значний ривок, в той час як Україна намагалась пок-ращити законодавчу базу. Інші країни Східного партнерства посідають такі місця в рейтингу за-конодавства у сфері доступу: Азербайджан - 11те, Молдова – 16те, Грузія – 32ге, Вірменія – 34те. 
Імплементація Закону «Про доступ до публічної інформації» є однією з вимог Контракту для ро-збудови держави, який було підписано Європейським Союзом та Україною в 2014 році.  Забез-печення здійснення прозорих державних закупівель та доступ до інформації щодо них, зокрема щодо державних компаній, є одним із пріоритетів співпраці України та ЄС в політичному діалозі в рамках Порядку денного України та ЄС.
Експерти Ради Європи радять створювати єдиний орган Інформційного комісара, який мав би компетенцію працювати з двома правами: доступом до публічної інформації та захистом персо-нальних даних. Саме така модель довела свою ефективність у сучасних демократіях. Така прак-тика вже наявна і в Україні, оскільки обидва права на даний момент знаходяться у компетенції Уповноваженого ВРУ з прав людини. Такий спільний незалежний орган зазвичай ефективно розв’язує суперечності між цими двома правами та є ефективним з точки зору фінансів (має спільну адміністрацію та інфраструктуру). Приклади країн у яких діють такі органи включають Німеччину, Угорщину, Ірландію, Сполучене Королівство, Сербію, Чорногорію, Естонію, Словенію та Швейцарію.
 
На даний момент в Україні  гостро постала проблема удосконалити законодавство у сфері дос-тупу до інформації. Нажаль, декілька прогресивних законодавчих ініціатив щодо доступу до ін-формації не були підтримані Верховною Радою цього року.  Проте нові законопроекти розроб-ляються та реєструються для подальшого покращення ситуації з доступом до інформації в Укра-їні. Наприклад, законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпе-чення відкритості інформації про використання публічних коштів» (№5061 від 05.09.2016) був зареєстрований у Парламенті. Цей закон пропонує внести зміни до Кодексу України про адміні-стративні правопорушення уточнюючи процедуру адміністративної відповідальності за пору-шення надання публічної інформації.
Метою конференції є відзначення 250-ї річниці від дати прийняття першого законодавчого акту про свободу доступу до інформації у Швеції. Крім того, в ході заходу експерти обговорять стан справ та проаналізують наявні проблеми у сфері доступу до публічної інформації у країнах Схід-ного партнерства, визначать шляхи реформування виявлених проблем, обговорять тему боро-тьби з корупцією у контексті права доступу до публічної інформації. 
У заході беруть участь міжнародні експерти Ради Європи: Девід Голдберг, експерт Ради  Європи (Велика Британія/Шотландія); Адам Фолдес,  експерт Ради Європи (Німеччина); Балаш Тот, екс-перт Ради Європи (Угорщина); Джоан Барата Мір,  експерт Ради Європи (Іспанія); Лінда Аусте-ре, експертка Ради Європи (Латвія); Емір Повлакіч, член  Керівного комітету Ради Європи з пи-тань ЗМІ та інформаційного суспільства від Боснії. Очікується, що в конференції візьмуть участь більше 150 представників органів державної влади найвищого рівня, народних депутатів, пред-ставників посольств, а  також близько 20 учасників з країн Східного партнерства (Азербайджан, Вірменія, Грузія, Молдова, Україна). 
За результатами конференції буде розроблено рекомендації для розв’язання існуючих проблем у країнах Східного партнерства як на законодавчому рівні, так і в практичній площині. 
Конференцію організовано Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини спільно з Офісом Ради Єв-ропи в Україні в рамках проектів «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Ук-раїні» і «Свобода медіа в Україні» Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу. 
 
Проект Ради Європи «Зміцнення свободи медіа і створення системи Суспільного мовлення в Україні» має на меті зміцнити роль медіа та Суспільного мовлення як інструментів для досягнення консенсусу в суспільстві. Проект впроваджується в рамках Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки. У 2016 році Проект фінансується з бюджету Ради Європи для виконання Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки.
 
Проект «Свобода медіа в Україні», що впроваджується в межах Рамкової програми співробітництва (РПС) Ра-ди Європи (РЄ) та Європейського Союзу (ЄС), має на меті покращити свободу, незалежність, плюралізм та роз-маїття медіа в Україні. Загальний бюджет Проекту становить 177 тисяч євро. Проект фінансується Європейсь-ким Союзом та впроваджується Радою Європи. Період реалізації проекту 1 січня – 31 грудня 2016 року.