Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Одна з ознак престижності громадянства тієї чи іншої держави визначається показником, до якої кількості країн чи територій власник паспорта цієї держави може в'їжджати без оформлення візи в закордонних консульських установах. Динаміка цього показника для переважної більшості держав та територій світу відслідковується та щороку публікується організацією Passport Index, яка, крім усього іншого, складає рейтинг Global Passport Power Rank.
Якщо досліджувати привабливість паспортів, тобто громадянства, з цієї точки зору, то найвищий рейтинг мають не традиційно бажані для українців паспорти США, Канади чи Великої Британії (хоча вони, зрозуміло, знаходяться у топ-10 рейтингу), а зовсім інші держави. Наприклад, Сінгапур, який цього разу вибився в одноосібні лідери серед досліджуваних країн та територій: його громадяни можуть вільно, без оформлення віз, відвідувати 159 держав та територій. На другій позиції - Німеччина з показником 158, третю ж сходинку поділили між собою Швеція та Південна Корея (157). Велика Британія (156) - на 4-му місті, поділивши його з цілою низкою європейських держав (Данія, Фінляндія, Італія, Франція, Іспанія, Норвегія) та Японією, п'яту сходинку (155) обіймають інші європейські країни - Люксембург. Швейцарія, Нідерланди, Австрія, Бельгія, Португалія. США та Канада знаходяться на 6 позиції (154), поділяючи цю сходинку з Ірландією та Малайзією. Ізраїль в цьому списку займає 20 сходинку, його показник дорівнює 137.
Цілком зрозуміло, що після отримання безвізового режиму з Європейським Союзом та державами поза ЄС, які входять до Шенгенської угоди, становище України в цьому рейтингу різко покращилось. Наша країна відтепер обіймає 33 сходинку в Global Passport Power Rank, поділяючи її з Макао та Тайванем: власники синього паспорту з тризубом на обкладинці можуть вільно відвідувати 120 держав та територій. У попередньому виданні неодноразово згаданого рейтингу, який було опубліковано в березні 2017, Україна обіймала 48 сходинку, оскільки до безвізу наші громадяни могли вільно відвідувати 87 держав та територій.
Всі інші країни колишнього СРСР (крім, зрозуміло, держав Балтії) знаходяться в рейтингу Global Passport Power Rank на значно нижчих щаблях: наприклад, Росія знаходиться на 41 місці (108), Грузія та Молдова - на 43 (105, при тому, що для цих держав також діє безві¬зовий режим з ЄС), Білорусь та Казахстан - на 56 (71), Узбекистан та Таджикістан - на 72 (54), а Туркменістан - на 78 (48). Абсолютним аутсайдером в рейтингу «потужності» паспортів є Афганістан - 94 місце, з його паспортом можна вільно мандрувати до 22 країн та територій.
Зрозуміло, Україні є ще куди зростати. Сподіваємось, що в МЗС, Кабміні та Верховній Раді уважно слідкують за подібними публікаціями та здійснюють необхідні кроки з лібералізації в'їзного режиму для громадян України до іноземних держав та територій. Із загальнополітичних міркувань необхідно якнайскоріше домовитися про безвіз із такими потужними державами світу, як Канада та Японія (передумови для цього наразі існують). Що ж до туристичної галузі, то тут картина виглядає трохи по-іншому: для нарощування туристичних виїзних потоків найголовнішим напрямком докладання зусиль у бік візової лібералізації мали б стати ОАЕ, Таїланд та Марокко. Так само непогано було б домовитися про безвізовий режим (чи про його суттєве полегшення) з Єгиптом, Шрі Ланкою та Йорданією, однак це в найближчій перспективі навряд чи буде реалізовано: по-перше, ці держави мають високий показник небезпеки нелегальної міграції, а Єгипет до того ж просто заробляє на в'їзних візах для туристів.
Критерієм складання рейтингу «потужності» паспортів є можливість власника документу в'їжджати до тих чи інших держав світу чи територій без оформлення візи в зарубіжних консульствах. Іншими словами. До показника враховується як повноцінний безвізовий режим, так і в'їзд за різними видами електронних віз, попереднім декларуванням, гарантійними обов'язками приймаючої сторони і т.д. Поділ показників за цими критеріями для власників українського паспорту подано на відповідній ілюстрації.

назад >>>