Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

 

Зелений туризм не може прожити на харчуванні і проживанні – потрібні враження


Полтавка Олена Щербань вже 10 років опікується зеленою садибою у селищі Опішня на Полтавщині. Назвала невеличку сільську хату ЕтноЕкоАгроСадиба-музей «Лялина Світлиця».
Усередині немає зручностей, але люди їдуть і навіть ночують там. У чому ж секрети? Жінка каже, що спрямовує свою роботу насамперед на отримання вражень від етно-традицій, а вже потім — дві інші важливі складові для комплексного підходу до зеленого туризму – відпочинок і харчування. Щоб вражати жінка готова розповідати, пекти, ліпити, танцювати тощо.
Уже 5 років поспіль Олена Щербань проводить влітку на дворищі «Лялиної Світлиці» гастрономічний фестиваль: «Борщик у глиняному горщику». Тоді просто неба в казанах та печі киплять борщі різних видів, поряд ліпляться вареники, пироги, грає жива музика, працюють майстер-класи і збираються люди звідусіль.
«Суть і смисл цього фестивалю – це підтримка сільського зеленого туризму. І містяни, і селяни можуть приїхати на мій фестиваль і побачити, що у селі є достатньо розваг. Найперша – то є традиція. В усьому – у їжі, у пісні, у гулянні», — зазначила етнолог.
«Часто спілкуюся з колегами, доходимо висновків, якщо 100 років хаті, то й ліжка 100-річні повинні бути – хай десь під низом і будуть ортопедичні матраци для комфорту, але, як мінімум, це має бути дерев’яне ліжко. Дехто мені каже — на сіно спати. Це, звісно, занадто — не кожен турист полізе».
Вміння наситити туриста враженнями, завдяки чому Олена Щербань має успіх у справі зеленого туризму, є найпроблемнішим для багатьох людей у названій справі.
«Якщо ще з першими двома пунктами (харчування і відпочинок) наші потенційні власники садиб справляються, то з враженнями у нас проблема. Тому на Полтавщині лише 8 садиб сільського зеленого туризму. Я тут трохи інакша — я продаю людям враження, які продукую собою. Поки подаю страву та вкладаю спати – постійно розказую, що тут і як історично, обрядово й так далі… Тому і гість у мене специфічний – інтелектуальний. Зелений туризм не може прожити тільки на послугах харчування і проживання. Це невигідно», — говорить Олена Щербань.
Для тих, хто розраховує на швидкий прибуток у зеленому туризмі – місця в ньому немає, каже Олена Щербань.
«Ця справа 5 років, як мінімум, не буде приносити прибутку чистого – отого, про який часто питають у мене бізнесмени», — зазначила Олена Щербань.