Русский   English
RSS

 


 
 
 
Подписка на рассылку:

Як оформити український біометричний паспорт і не померти у черзі?


"Ви наївно думаєте, що зможете подати документи на оформлення паспорту вже сьогодні? Найближча вільна дата - 10 червня", - каже сухим тоном секретарка Державної міграційної служби одного з районних відділів у місті Києві. На календарі 11 травня. У коридорі відділу черга з десятків людей, які вишикувались до терміналу, що видає талони з наступною вільною датою на подачу документів. Киянка Тетянаприйшла зайняти чергу о 9 ранку. Проте записатися для подачі документів не змогла, оскільки ліміт "охочих" здати документи вичерпався відразу після відкриття районного відділу ДМС. Вона розповідає, що чергу сюди займають з 4-5 ранку, записують тільки 30 людей на день. "Я спеціально взяла відпустку на день, аби лише записатися  для здачі документів. На мене талончиків для запису в електронну чергу забракло. Сиджу, може вдасться записатися через живу чергу".
Щоб отримати "заповітну" дату, є дві можливості: особисто у відділі в терміналі або записатися в електронну чергу через офіційний сайт Державної міграційної служби України (ДМС). Попри, на перший погляд, простоту та зручність другого варіанту, на практиці він виявляється абсолютно марним.
"Працюємо на користь України і пишаємося цим", - таким надписом зустрічає сайт ДМС бажаючих записатися онлайн на подачу документів. При спробі зробити запис онлайн сайт повідомляє про відсутність вільних місць на найближчі два тижні у жодному з дванадцяти київських відділів. Проте адміністрація сайту запевняє, що це не означає відсутність вільних місць в електронній черзі, та відсилає користувача до сумнозвісного терміналу.  "Але прийдіть завтра зранку, кожного дня є п’ять "плаваючих" талончиків. Може саме вам пощастить", - зі співчуттям радить секретарка ДМС.
Тим, хто менш витривалий та наполегливий у "полюванні" на "плаваючий" талончик від ДМС, пропонується ще два офіційні варіанти як отримати біометричний паспорт у Києві. Перший – це звернутися до окремих Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП), де ситуація приблизно така сама, як і у будь-якому іншому районному відділі ДМС. Другий варіант, і, поки що, єдиний з найефективніших – піти до спеціалізованих паспортних сервісів.
Ще торік у Печерському районі Києва було офіційно відкрито сучасний центр з надання адміністративних послуг. Відвідувачам пропонують тут за додаткові гроші у привітній атмосфері легко і швидко оформити різного роду документи, забувши про типове зневажливе ставлення та непривітні обличчя. Оформлення біометричного паспорту обійдеться у додаткові 400 грн. Тобто за стандартний термін виготовлення (до 20 робочих днів) доведеться загалом сплатити близько 990 грн.
Сучасна будівля з прозорими стінами, молоді кваліфіковані працівники справляють враження нового рівня надання послуг. Проте ажіотаж та бажання киян якомога швидше отримати омріяний біометричний паспорт спричинили величезні черги і тут.
"Перед вами у черзі очікує 99 людей", - повідомляє усміхнений молодий менеджер центру зі синьо-жотвою краваткою, коли видає талончик з номером в електронній черзі. "167" зазначено у ньому, це станом на 10 ранку п’ятниці. Як пояснює згодом менеджер, вони не видають талончики наперед, тільки у порядку живої черги на місці. Протягом дня вдається обслугувати близько 250-350 осіб. У вихідні дні черга з людей починається ще на підході до будівлі центру.
Просторе приміщення повністю заповнене людьми, вільних місць для сидіння весь час бракує. Процес подання документів складається з двох етапів: оформлення заявки та здача відбитків пальців. Щоб дочекатися своєї черги до першого етапу варто витратити 2-3 години. Коли нарешті на табло з’явиться ваш номер в електронні черзі, менеджер центру приділить вам п’ять хвилин уваги та попросить дочекатися черги на здачу відбитків. Це ще кілька годин часу.
У центрі працює шість менеджерів та три фотографи, проте цього все одно замало. "Оптимісти зробили паспорти заздалегідь", - з посмішкою каже Валерія, яка прийшла до центру з подругою. Жінка пояснює, що була переконана у безвізовому режимі, та зробила собі паспорт ще торік саме у цьому центрі не довше, ніж за п'ятнадцять хвилин.
У черзі на подачу документів можна працювати, бавитися з дітьми у гральній кімнаті, пити каву у затишному кафе або навіть стати свідком весілля, адже сучасний центр пропонує різні види адміністративних послуг. Проте через ажіотаж отримання біометричних паспортів українцями, більшість з яких відверто зізнаються, що поки що не мають конкретних планів їхати закордон, а роблять паспорт "про всяк випадок", затягується. У ході нашої перевірки для проходу всіх необхідних етапів нам знадобилося вісім з половиною годин.