Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Переважна більшість українських туристів, які відвідують Об'єднані Арабські Емірати з туристичною метою, користуються послугами інфраструктури емірата Дубай. Ця складова арабської федеративної монархії є настільки «розкрученою» на ринку туристичних послуг, що багато хто з туристів досі плутає ці поняття.
Однак зі збільшенням туристичних потоків до ОАЕ на ринок тревел-послуг стали виходити й інші складові цієї держави на півночі Аравійського півострова. Кілька років тому туризм став інтенсивно розвивати столич¬ний емірат Абу-Дабі, про що УТ вже писав наприкінці минулого року. Сьогодні ж турпотоки до себе намагаються залучати й інші князівства, зокрема, найближчий сусід Дубая під назвою Шарджа.

Туризм у Шарджі порівняно із сусідами
Незважаючи на те, що відстань між столицями Дубая та Шарджі – однойменними містами – складає усього лише 20 км, й дістатися з одного міста до іншого можна максимум за годину
автобусом (з урахуванням заторів на автотрасах), ці емірати між собою дуже відрізняються: як за законами та життєвим укладом, так і за цінами на основні туристичні послуги: у Шарджі вони відчутно дешевші, ніж у Дубаю. Детальніше ця тенденція ілюструється даними з графікуі.
Зауважимо також, що кількість готелів та інших об'єктів розміщення, а відтак їхня сумарна ємність, у Шарджі є значно меншою, ніж у Дубаю чи Абу-Дабі. Тим не менше, за сьогоднішніх умов українські туроператори навряд чи від¬чуватимуть брак місць у готелях через невисокі туристичні потоки із України до емірату: сьогодні їх показники дозволя¬ють говорити про певний запас ємності тамтешніх об'єктів розміщення. Тим більше, у князів¬стві ухвалено амбіційну програ¬му розвитку туристичної галузі, а відтак і готельного господарства, через що у найближчому майбутньому кількість місць у готелях може суттєво зрости.

Цнотливий якісний туризм
Ми вже згадували, що життєвий уклад та закони Шарджі сильно відрізняються від таких самих у сусідніх еміратах. Так, Шарджа вважається найбільш ісламським еміратом, через що тут відсутні деякі звичні для європейських туристів розваги та товари. Передусім, алкоголь: на території емірату вживання спиртних напоїв забороняється, тому, на відміну від Дубая чи Абу-Дабі, тут немає барів, пабів чи магазинів, що торгують спиртним. Відтак за цим параметром Шарджа більше підходить для сімейного відпочинку чи заходів MICE-сегменту, ніж для шумних вечірок чи молодіж-ного туризму.
Так само кухня в еміраті є суто халяльною: якщо, скажімо, в Абу-Дабі готелі та ресторани, які мають відповідну ліцензію, можуть готувати й подавати страви із заборонених для мусульман продуктів, то в Шарджі таке поняття відсутнє у принципі. Так само діє в князівстві заборона на куріння у громадських місцях, яку, тим не менше, постійно порушують індуси, пакістанці та інші гастарбайтери. Немає в еміраті й дискотек чи масажних салонів (під якими на Сході часто мається на увазі щось на кшталт будинків розпусти). З одного боку, це суттєво обмежує контингент туристів, для яких відпочинок на території Шарджі є привабливим, з іншого боку, підвищує привабливість напрямку для людей, які шукають спокійного та безпроблемного відпочинку. Тим більше, що послуги тут, як і в усіх Еміратах, надаються досить-таки високої якості з огляду на високий рівень життя громадян та резидентів, а також суворих вимог законодавства.
Утім, для тих, хто потребує заборонених в еміраті розваг та послуг, не буде великою проблемою їх знайти: у сусідньому еміраті Аджман діє єдиний в Еміратах магазин, де будь-хто може придбати спиртні напої, а в Дубаю вистачає дискотек, масажних салонів, барів чи пабів. Так само заборона на паління не є настільки суворою чи всеосяжною: деякі інфраструктурні об'єкти (наприклад, стилізовані під бедуїнські табори розважальні комплекси в пустелі) пропонують своїм клієнтам таку послугу, як куріння кальянів.

Шарджа: непляжна складова
Довжина берегової лінії, що належить еміратові Шарджа, є зовсім невеликою: близько 15 км. Для порівняння, приблизно таку ж довжину берегової лінії має у своєму розпорядженні на Червоному морі держава Ізраїль. Більше того, берегова узбережжя Шарджі переривається територією сусіднього князівства Аджман, через що задля створення привабливих умов для інвестицій в готельну та пляжно-розважальну галузь у Шарджі планується будівництво штучних островів за прикладом сусіднього Дубая.
Отже, кількість готелів, які з повною підставою можна вважати «пляжними», тобто розташованими на першій береговій лінії, в еміраті не так вже й багато. Що, знову ж таки, обмежує можливості суто пляжного туризму. Та, на нашу думку, Шарджа надає своїм гостям різноманітні можливості непляжного туризму, отже, їхати сюди виключно на море нераціонально – для такого відпочинку краще підійдуть курорти Синайського півострова (Єгипет) або столичного емірату Абу-Дабі (наприклад, острів Саадіят). Що ж до Шарджі, то насолодитися теплими водами Перської затоки туристи можуть, поселившися й у місті: більшість міських готелів високої категорії надають своїм гостям послуги трансферу до міських пляжів.
На доповнення, а то й на заміну, пляжних програм, готелі та інфраструктурні об'єкти Шарджі надають своїм клієнтам різноманітні можливості для екскурсійного, розважального, подієвого та MICE-туризму. Так, у місті діє дитячий парк розваг з аквапарком (один з небагатьох інфраструктурних об'єктів на відкритому повітрі), один з торговельних центрів нещодавно реконструйовано в Музей ісламської цивілізації, експозиція якого розрахована у першу чергу на тих, хто сповідує інші релігії, Музей мореплавства та Акваріум, а також Природничий музей та пустельний зоопарк з дитячою фермою, та ще багато подібних об'єктів. Пізнавальні програми діють й у суто релігійних закладах: наприклад, при мечеті Аль Нур діє Фонд порозуміння та співпраці з іншими культурами та релігіями, співробітники якого регулярно читають лекції та проводять заняття з гостями Шарджі із широкого кола питань, пов'язаних із життям у мусульманських державах, ісламської релігії та культури, а також звичаями арабського народу. Наприклад, заняття, на яке потрапили й члени нашої групи, було присвячено історії арабського національного одягу та практичним аспектам його використання. Варто зазначити, що на таких заняттях співробітники Фонду не обмежуються читанням лекцій або сухим викладенням фактів – вони охоче спілкуються із туристами, відповідаючи на їхні запитання, у тому числі й незручні, а також дають можливість на власні очі переконатися в тих чи інших аспектах життя в мусульманських державах. У нашому випадку це був, так би мовити, кастинг арабського вбрання членами групи.
Туристичним операторам та агентам також варто мати на увазі, що більшість готелів та інкамингових туроператорів, що діють на території Шарджі, не обмежуються у своїй діяльності територією емірату. Так, багато готелів організовують шаттл-перевезення до туристичних принад Дубая (в першу чергу – до торговельного комплексу Emirates Mall та хмарочосу Burj Khalifa), чи до гірських оаз. У випадку необхідності інкамінгові туроператори організовують й дальші виїзди, наприклад, до Абу-Дабі чи до сусіднього Оману. Як правило, проїзд на шаттлах від готелів входить до вартості проживання.

All inclusive у пустелі
Одним з найпопулярніших видів розваг для туристів у Шарджі є пустельне сафарі, або раллі на джипах. Його організовують івент-агенції, що мають у своєму розпорядженні спеціально обладнані для їзди по пісках джипи з підсиленими кузовами та системами безпеки для кожного пасажира. Крім власне катання піщаними барханами в пустелі, стандартний пакет сафарі включає до себе трансфер (зазвичай за допомогою тих самих джипів) з готелю та в готель, катання на верблюдах та вечерю в стилізованих під бедуїнські табори кампусах із фольклорно-розважальною програмою. Більш «просунуті» варіанти пустельного сафарі передбачають ночівлі в кампусах, обладнаних як 3- чи 4-зіркові готелі, полювання, переходи на верблюдах між оазами, пустельні перегони тощо.
Базова вартість стандартного пакету пустельного сафарі складає від 45 до 85 доларів США.
Про популярність такого виду розваг свідчить факт: 2 червня пустельну трасу поблизу міста Шарджа «утюжило» близько 1000 джипів з туристами. Зауважимо, що високий сезон в Еміратах на той момент вже закінчився.

Air Arabia: бюджетна привабливість
Однією з переваг Шарджі як туристичного напрямку для українських туристичних операторів є наявність в еміраті міжнародного аеропорту та базової авіакомпанії Air Arabia. Цей перевізник працює за бюджетною бізнес-моделлю,
тобто є лоукостером, поєднуючи при цьому порівняно невисокі ціни на свої послуги із високою їхньою якістю.
Наведемо приклад. Як і в більшості лоукостерів, авіапарк Air Arabia складається з однакових лайнерів, виконаних в однокласному компонуванні (Airbus A320). Зауважимо, однак, що на відміну від багатьох інших лоукостерів, Air Arabia не намагається заощаджувати на комфорті пасажирів: так, відстань між рядами крісел тут є більшою, ніж зазвичай, за рахунок зменшення кількості пасажирських місць у салонах. Так, в лайнерах Air Arabia кількість крісел не перевищує 165, у той час як у його найближчого конкурента – дубайського лоукостера FlyDubai – Воетд'и 737-800 NG мають, зазвичай, 189 крісел. У результаті пасажири Air Arabia навіть 2-метрового зросту почувають себе у салонах літаків цього перевізника досить-таки комфортно.
Бюджетна модель дозволяє пасажирам, крім усього іншого, обирати лише ті послуги, які йому потрібні на даний момент. Наприклад. якщо родина летить до Еміратів на шопінг, який планує сумістити з відпочинком, в більшості випадків у неї нема потреби везти до ОАЕ багаж: адже норми провезення ручної кладі (до 10 кг на пасажира) є досить ліберальними. Відтак пасажири можуть оплатити перевезення зареєстрованого багажу лише на зворотньому шляху.
Теж саме й щодо бортового харчування: пасажир може попередньо замовити та оплатити його в необхідній кількості, а у випадку необхідності може придбати й безпосередньо на борту (щоправда, в цьому випадку асортимент буде меншим). Варто зауважити, що кейтеринг Air Arabia надає великі порції, якість (а відтак і смак) пропонованих продуктів є надзвичайно високою, а ціни – цілком прийнятними. Так, Hot Mix – набір традиційних арабських м'ясних виробів – є найдорожчим ($10), проте й найбільшим (близько 600 грамів). Порція ж верегаріанського бріані – арабського плову з горіхами та шафраном вагою трохи більше 300 грамів – обійдеться пасажирові в $3.
Також варто взяти до уваги, що ареал діяльності авіакомпанії Air Arabia в Еміратах не обмежується Шарджею: авіакомпанія має в своєму розпорядженні автопарк, який здійснює регулярні рейси до Дубая, Абу-Дабі та Аль-Айну. В такий спосіб туроператори – партнери шарджівського лоукостера – можуть без особливих проблем здійснювати перевезення своїх клієнтів за вказаними напрямками.

Автор щиро дякує авіакомпанії Air Arabia та Міністерству туризму емірату Шарджа за можливість відвідати ОАЕ в рамках прес-тура для українських журналістів

назад >>>