Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

 

Безвізу українцям ніхто не скасовував, але певні зміни в подорожах до ЄС будуть


За неповний місяць фейк про “скасування” Євросоюзом безвізу для українців тричі розповсюджували в українському інформаційному просторі, і окремі повідомлення із замовних сайтів набрали тисячі фейсбук-реакцій. Найякісніша та найдієвіша маніпуляція – це та, яка містить також правдиві елементи. Цей випадок цілком підпадає під це визначення.
Чи будуть зміни у правилах безвізового режиму? Йдеться про систему під назвою ETIAS, розробка якої ближчим часом має перейти на фінальну стадію. Ще рік тому, у квітні ми розповідали про те, що “ЄС ускладнить систему в’їзду на свою територію”. А загалом про ці заплановані зміни стало відомо ще 2016 року, ще до того, як Україна отримала безвіз! Система ETIAS передбачає створення єдиної бази подорожніх (в тому числі громадян України), які мають реєструвати свій паспорт для використання безвізового режиму для подорожі у шенгенські держави. Реєстрація діятиме три роки, перед кожною поїздкою проходити процедуру не потрібно. Поза тим, варто зараз, коли система стала ближчою до запуску, ще раз розповісти про ключові речі та пояснити, у чому полягала неправда, чому запровадження ETIAS суттєво відрізняється від візового режиму і чому навіть заголовки про “обмеження для українців” були маніпулятивними.

Отже, як наголошує Європейська правда:
1) ETIAS не є візою, а його запровадження не означає скасування безвізу з Україною. Це справді важливо. І питання навіть не в тому, що за нової системи не треба буде йти до консульства, а достатньо запиту через інтернет. Головна відмінність – у тому, що для візи потрібно обґрунтовувати мету поїздки, давати квитки, документи про доходи, майновий стан тощо. Нічого з цього для ETIAS не потрібно. Основна мета візи – дати дозвіл на поїздку, натомість ідея ETIAS – перевірити документи подорожнього і з’ясувати, чи немає цієї людини у базах даних порушників, потенційних терористів, чи не порушувала вона міграційні правила тощо. Тому в анкеті будуть запитання на кшталт: чи не скоювали ви кримінальних правопорушень за останні 10 років, які країни ви відвідували в останні роки тощо. Запити до національних баз даних держав-членів ЄС система зробить сама. Жодних штампів у паспорт про пройдену перевірку робити не знадобиться. Підсумовуючи: це перевірка, але точно не віза, за жодними ознаками.
2) Україну тепер вважають небезпечною, раз призначили додаткову перевірку. Ні, і це найпростіше довести. До речі, в цьому полягала неправдивість всіх повідомлень з “фейкових хвиль”: вони просували ідею про те, що це Україна щось зробила не так і тепер має проблеми з безвізом. Схоже, саме в цьому полягала мета інформаційної атаки. “І це тільки початок”, – наголошувала низка цих “новин”. Правда полягає в тому, що ці зміни не мають жодного зв’язку саме з Україною. Рівно та сама процедура діятиме, приміром, для громадян США, Канади та Великої Британії (якщо вона до 2021 року таки вийде зі складу ЄС). Ба більше: те, що на нас пошириться дія ETIAS, означає, що Євросоюз довіряє українцям і готовий перевіряти лише їхні паспорти через інтернет – а не оформлювати візи.
3) І все одно поїздки тепер будуть дорожчими. Певне подорожчання є: доведеться сплатити 7 євро один раз на три роки. Але чи є ця сума хоч якось значуща для подорожніх до ЄС? Звісно ж, ні! Можна було б заперечити, що для сімей з дітьми чи то дитячих туристичних груп сума може видаватися помітною, але ж ні: регуляція про ETIAS робить виняток для дітей до 18 років, їм не потрібно платити збір. Те саме стосується літніх людей віком від 70 років. До речі, тут є лайфхак: після того як система запрацює, буде сенс зробити авторизацію для дітей, яким от-от виповниться 18. Тоді запис буде внесений у систему ETIAS безкоштовно і діятиме, аж поки дитині не виповниться 21 рік – аби тільки паспорт лишився той самий.
4) Окей, нехай не дорожчими, але складнішими, спонтанно в Європу вже не поїдеш. Тут відповідь ще категоричніша: ні, це неправда. Складнощів точно немає. Заповнити інтернет-форму раз на три роки – це не складно. Навіть якщо ви випадково забули про ETIAS та згадали про нього вже в аеропорту чи на автовокзалі, це майже напевно не зупинить поїздку, зареєструватися можна буде також з мобільного. І хоча формально подорожнім радять проходити авторизацію “за три доби”, це є радше перестраховкою. Досвід аналогічної американської системи авторизації безвізових подорожей свідчить, що у 99% випадків вона дає авторизацію протягом п’яти секунд після введення даних! І є сенс розраховувати, що схожа швидкість буде і у європейської системи.

І тут доречно згадати історію зі схожим фейком, яка також мала місце днями і була спрямована… на американську аудиторію. В інтернеті з’явився доволі дивний портал ETIASvisa.com, що копіює стилістику сайтів ЄС і лише знизу містить згадку про те, що це – комерційний, а не урядовий проект (хоча жодних комерційних послуг він не пропонує і реклами не містить). Серед іншого цей сайт повідомив… про відновлення візового режиму з ЄС для американців, заявивши, що візи будуть оформлюватися через систему ETIAS.