Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Новини

Музею Прикарпаття подарували портрети Бандери та Шухевича

Музей мистецтв Прикарпаття отримав у подарунок від місцевого художника Федіра Майка 30 його картин.

Про це кореспонденту повідомив головний зберігач фондів Музею мистецтв Прикарпаття Віктор Доскалюк.

«Художник Федір Майко подарував нашому Музею мистецтв Прикарпаття 30 своїх робіт. Для нас це велика і приємна подія. Серед подарованих творів – портрети Шухевича, Бандери, Шевченка. Є багато карпатських пейзажів, цікавих сюжетних композицій і краєвидів. Насправді, ми щиро вдячні Федору Івановичу Майку за такий подарунок і принагідно вітаємо його з Днем народження. Сьогодні художнику – 81 рік», - зазначив Віктор Доскалюк.

За його інформацією, жодних умов при передачі своїх творів в музей художник Федір Майко не виставляв. Єдине його бажання – належно зберігати ці картини і виставляти на споглядання людям. Подаровані твори можна буде оглянути в Музеї вже 14 грудня.

Доскалюк зауважив, що сьогодні музеї не часто отримають такі дарунки. Востаннє Музей мистецтв Прикарпаття отримав в дарунок колекцію творів народного малярства в 2015 році. Тоді 47 картин музей отримав від мецената Геннадія Гриценка.

Наразі у фондах Музею мистецтв Прикарпаття зберігають близько 13 тисяч експонатів.

Федір Майко – живописець. Закінчив Харківське художнє училище. З 1966 року брав активну участь у всеукраїнських та міжнародних виставках. Автор портретів, пейзажів, натюрмортів у реалістичному стилі. Деякі його полотна зберігаються в Івано-Франківському краєзнавчому музеї.

Український музей в Чикаго пропонує виставку «Незалежні»

Український національний музей у Чикаго запрошує на віртуальну документальну фотовиставку та відеопрезентацію «Незалежні» українського фотожурналіста Анатолія Степанова.
«Це унікальний проєкт про хлопців і дівчат, які народилися в незалежній Україні щоб бути незалежними. Відважні і безстрашні воїни стали у двобій з підступним і хижим звіром, що називав себе сусідом. Російсько-українська війна триває шість років, найбільша пандемія ХХI століття… Зайдіть на сторінку ukrainiannationalmuseum.org. Познайомтеся з Героями України, побажайте їм щасливого Різдва!», - йдеться у дописі.
Як додала кураторка музею Марія Климчак, це «виставка, яку потрібно бачити! Герої, про яких повинен знати кожен українець і розповідати про них світові. Вони захищають Україну!».
Вона зазначила, що журналіст і фотограф Анатолій Степанов «із перших днів з фотоапаратом у руках на передовій, вписуючи рік за роком фотоісторію воїнів, подвиги і поразки на російсько-українській війні».
«Я зустрічав солдатів усіх вікових категорій. Але найбільше вражає, що зараз у війську побільшало зовсім молодих хлопців і дівчат. Їм менше років, ніж державі, яку вони захищають. Я дуже хочу, щоб люди побачили цих солдатів. Хлопців, чиї однолітки в цей час зустрічаються з подругами, танцюють на дискотеках, мандрують Європою», - цитує Климчак Степанова.
Як зазначається, Степанов є позаштатним фотокореспондентом AFP, співпрацює з Reuters та іншими міжнародними агенціями. Його матеріали публікувалися в National Geographic, Spiegel, Stern, Time і інших авторитетних виданнях.

Чернігівський музей відкрив виставку живопису та графіки

У Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилася виставка живопису та графіки культурно-просвітницького проєкту "Мода в образотворчому мистецтві".

"Ідея була така - поговорити про портретованих не як про особистість, не про життя людини та пов’язані з ним історичні події, а більше про одяг, предмети, аксесуари, про те, як людина себе позиціонувала, ознакою чого вони були - привілейованого соціального становища, наслідування моди, смаку чи капіталовкладень", - розповіла кураторка виставки, старший науковий співробітник музею Світлана Демченко.

За її словами, експозиція складається з майже 40 портретів із музейних фондів, які відображають модні тенденції та деталі чоловічого та жіночого вбрання XVIII - поч. XX ст. Умовно їх поділили на три частини.

Перша презентує одяг XVII - XVIII століть на представниках козацько-старшинських родів, вплив на який мала мода польської шляхти. Про нього розказують портрети Василя Дуніна-Бурковського, Маркевичів, Галаганів та інших відомих родів. Другий розділ - вбрання XIX сторіччя до 80-х років - дозволяє простежити еволюцію жіночого плаття під впливом європейських стилів та показує тогочасний чоловічий костюм. У третій частині експозиції, присвяченій моді кінця XIX ст. - поч. XX, на прикладі жіночого одягу розкривається тема модерну.

Демченко зазначила, що підготовка виставки тривала близько року, а особисто вона почала досліджувати тему задовго до цього. Несподіваним для неї відкриттям стало існування моди на народне вбрання серед українських дворян, яка виникла в другій половині ще імперського XIX ст.

«Музейний календар» на 2021 рік знайомить із традиціями Закарпаття

Ужгородський скансен відтворив весільні традиції долинян Закарпаття в календарі на новий 2021 рік, світлини для якого зробив фотокореспондент Укрінформу Сергій Гудак.

"У 2017 році Закарпатським музеєм народної архітектури та побуту було започатковано щорічне видання "Музейний календар", щоб на його сторінках популяризувати різні фондові колекції музею та народну культуру Закарпаття. Цьогоріч темою музейного календаря стала найяскравіша частина родинної обрядовості нашого краю – закарпатське весілля. Вже другий рік поспіль "головними героями" календаря є музейні співробітники, які щодня працюють над тим, щоб музей ставав ще більш цікавим, натхненним та творчим. Всі барви закарпатського весілля передав фотограф Сергій Гудак", – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, весільні звичаї та обряди мають свої особливості в кожному районі, тож на сторінках календаря відтворено традиції долинян Закарпаття.

Кожен місяць календаря – це окремий фрагмент весілля: зрізування барвінку, плетіння вінків, танець нареченого з мамою, викуп нареченої, благословіння батьками, придане нареченої, вінчання, весільна хода, закручування в покровець, гуляння, пов’язування хустки, танець молодої.

У Львові створили сайт відновлених об'єктів історичної спадщини

У проекті «Прогулянка оновленим Львовом» зібрано фото відновлених скверів, брам та фасадів презентували онлайн проект «Прогулянка оновленим Львовом». На сайті проекту розміщені об’єкти, які були відреставровані та оновлені у місті в останні роки.
Портал матиме три розділи:
Сквери, де наразі зібрано 18 громадських просторів;
Фасади, у якому вже є 32 будівлі. У цьому підрозділі відображені будівлі, де вже проведені реставраційні роботи. Зображення зроблені згори, їх можна збільшувати, а самі будівлі наближати та віддаляти.
Брами, де на карту Львова нанесені позначки з відреставрованими об’єктами. Клацнувши на позначку, можна побачити фото до та після реставрації брами.
У цих підрозділах відображені будівлі, де вже проведені реставраційні роботи. Зображення зроблені згори, зображення можна збільшувати, а самі будівлі наближати та віддаляти.
Над проектом працювали Бюро спадщини, управління охорони історичного середовища та компанія Skeiron. Бюро спадщини – координаційно-інформаційний центр з популяризації, збереження і відновлення спадщини Львова. Управління охорони історичного середовища здійснює контроль за охороною та використанням об’єктів культурної спадщини у Львові. Проект доступний на сайті Львівської міської ради, у розділі проекти Бюро спадщини.

Затонуле 270 років тому судно перетворять на музей

Вантажне судно Голландської Ост-Індської компанії «Амстердам», яке затонуло у 1749 році в протоці Ла-Манш, планують підняти з дна, помістити у спеціальний рятувальний док і перевезти на відстань 400 км до узбережжя столиці Нідерландів. Відтак місцева архітектурна фірма ZJA побудує довкола нього підводний музей.
Як пише Bird in Flight, вантажне судно «Амстердам» у 1749 році поверталося з першого рейсу і потрапило у сильний шторм. Капітан був змушений підплисти до суші неподалік англійського міста Гастінгс, де корабель затонув і понад 200 років перебував у піску.
Після того, як судно доправлять до Амстердама, архітектори збудують довкола нього капсулу зі скла та сталі. Процес безпечного перевезення судна може зайняти кілька років, тож його відкриття попередньо заплановане на 2025 рік.
Відвідувачі музею зможуть обійти залишки 40-метрового корабля і роздивитися, що вціліло під водою – зокрема, пляшки вина, столові прибори, особисті речі моряків. Водночас усі ці предмети будуть вивчати фахівці.
«Відвідування цього місця буде нагадувати похід у театр, де глядачі можуть спостерігати дослідження дайверів та істориків, які працюють всередині затонулого корабля», – говорять в архітектурній фірмі.
Вхід в музей обладнають над водою і декорують білим тканинним куполом. У залі також розташують наукові лабораторії та експозиційні кімнати, у яких можна буде поглянути на різні історичні артефакти, підняті з дна.
Точну локацію музею поки що не обрали, проте берег Амстердама вважають більш безпечним, ніж той пляж, поруч з яким зараз перебуває судно, поступово руйнуючись під дією сильних приливів. Попри це залишки корабля добре збереглися завдяки місцевій осадовій породі.
Завдяки музею фахівці сподіваються краще вивчити діяльність Голландської Ост-Індської компанії, яка займалася торгівлею з країнами Ост-Індії та Китаєм і проіснувала з 1602 до 1798 року.

У Вінниці відкрили оновлений музей Голокосту

У Вінниці в приміщенні Єврейської громади міста відкрили оновлений музей Голокосту.
Про це повідомляє департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА
"Довгі роки експонати музею демонструвались в приміщенні на території колишнього цегельного заводу. Нині ж було вирішено перевести його саме до офісу на Космонавтів, адже тут сконцентровані численні культурні, мистецькі, історичні та релігійні об`єднання і фонди єврейських громад міста й області. Саме завдяки їхній спільній роботі та згуртованості було оновлено експонати музею, зібрано унікальні оригінальні матеріали з усієї Вінниччини, оприлюднено нові історичні дані та авторські дописи як свідків холокосту, так і дослідників, що займаються цією тематикою", - йдеться у повідомленні.
Як уточнив керівник музею Леонід Трахтенберг, музей було започатковано 13 років тому. Наявні там експонати зберігалися у невеличкому приміщенні й не були доступні широкій громадськості. Наразі ж за сприяння БЄФ "Хесед Емуна" за підтримки БФ "Християни за Ізраїль - Україна" музей переїхав у приміщення Єврейської громади Вінниці, там виставили особисті речі загиблих євреїв, а також розмістили інформаційні стенди та книги про Голокост на Вінниччині.
В оновленому музеї відкрилась виставка "Захистимо пам'ять", - це подарунок фонду "Меморіал убитих євреїв" (Берлін) та Українського центру вивчення історії Голокосту (Київ).
Вхід для відвідувачів музею безкоштовний.

У Львові розширюють програму співфінансування реставрацій

Місто допомагатиме відновлювати сходові клітки, ліхтарі, холи, вітражі та декор на фасадах будинків в історичному центрі
Наступного року у Львові розширять програму співфінансування реставрації в історичному центрі міста. Місто допомагатиме відреставрувати не лише історичні брами та вікна, а й сходові клітки, ліхтарі, холи, вітражі та декоративні елементи на головних фасадах житлових будинків.
Як повідомляє ЛКП «Бюро спадщини», взяти участь у програмі співфінансування зможуть виключно представники ОСББ, яке спершу і оплачуватиме всі виконані роботи. Місто повертатиме 90% вартості виконаних робіт.
Нова програма співфінансування відрізняється від попередніх тим, що поширюватиметься на будинки, які не є пам’ятками архітектури, проте мають цінні елементи на фасадах і старші 80 років. Прийом заявок розпочнеться після затвердження програми депутатами міської ради.
Заявку на участь подає ОСББ на ім’я начальника управління охорони історичного середовища через Центр надання адміністративних послуг за формою, яку оприлюднять управління охорони історичного середовища та Бюро спадщини. ОСББ має долучити до заявки копію протоколу загальних зборів щодо участі в програмі і з визначеним видом та обсягом робіт, а також дефектний акт з кошторисом.
Зараз триває обговорення проекту програми, остаточний варіант затвердять за тиждень. Усі охочі можуть залишати свої пропозиції та запитання на Facebook-сторінці управління охорони історичного середовища під постом-презентацією програми.

На Личаківському цвинтарі відкрили пам’ятник поетові Ігорю Римаруку

 

На Личаківському цвинтарі відкрили пам’ятник поетові Ігорю Римаруку. Римарук похований на 78-му полі. Автором пам'ятника є Віктор Кудін.
Ігор Римарук – лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (2002), він був президентом Асоціації українських письменників, радником міністра культури з питань книговидання (2007), головним редактором журналу «Сучасність».
Римарук народився 4 липня 1958 року в селі М'якоти Хмельницької області. Писати вірші Римарук почав ще під час навчання в школі. Згодом він закінчив факультет журналістики Київського університету імені Тараса Шевченка (1979).
27 вересня 2008 року у Львові поета збила машина. 3 жовтня 2008 року він помер у лікарні. Похований 6 жовтня на Личаківському цвинтарі.
Вірші Ігоря Римарука перекладали багатьма мовами світу.

Закарпатському музею передали унікальний музичний експонат

 

Колекція Закарпатського краєзнавчого музею поповнилася рідкісним експонатом, йдеться про тарагот – старовинний духовий інструмент. Про це повідомили у пресслужбі Закарпатської обласної держадміністрації.

Зазначається, що інструмент є надзвичайно рідкісним, має специфічне звучання. Експонат був наданий музею родиною Панових в рамках реалізації приватної ініціативи з відродження Замкової Гори в Ужгороді.

Під час передачі інструменту, відбувся виступ артистів заслуженого академічного Закарпатського народного хору, де соло на історичному інструменті виконав єдиний в Україні тараготист ужгородець Шандор Шрайнер. Він також познайомив присутніх з історією інструменту та його особливостями.

Платний дозвіл на в'їзд до ЄС для громадян України перенесено на 2022 рік

Введення обов'язкового отримання платного дозволу на в'їзд до Європейського Союзу для громадян України, яке було заплановане на 1 січня 2021 року, перенесли на 2022 рік.

Система буде застосовуватися до громадян третіх країн, які користуються безвізовим режимом з ЄС. 

Дозвіл буде дійсно протягом 3 років або до закінчення терміну закордонного паспорта на поїздки до 90 днів.
На цей час за звернення встановлена плата в розмірі 7 євро для заявників у віці від 18 до 70 років, для інших — безкоштовно.

У НОВОМУ АЕРОПОРТІ СТАМБУЛА СТВОРИЛИ ЦЕНТР ТЕСТУВАННЯ НА COVID-19

У рамках заходів у боротьбі з пандемією Covid-19, у Новому аеропорті Стамбула (IGA) відкрили лабораторії з тестування на коронавірус. Тут пасажири, що прибувають з-за кордону і виїжджають в інші країни, зможуть пройти тестування на Covid-19. У випадку виявлення у пасажира під час температурного контролю температури, що перевищує 37,8°, або інших симптомів захворювання, тест буде проведено безкоштовно. Інші пасажири  зможуть пройти тест за власним бажанням, у такому випадку вартість тесту складе 110 турецьких лір (близько 15 євро). Взяті у пасажира зразки будуть оброблені в лабораторіях на території терміналу аеропорту, результат тесту буде відомий протягом 2-х годин. Результати тесту будуть надаватися турецькою або англійською мовами шляхом відправки на електронну пошту або надання в роздрукованому вигляді.
Центр тестування відвідав Міністр культури і туризму Туреччини Мехмет Нурі Ерсой, який ознайомився із заходами щодо запобігання поширення Covid-19.
Директор Центру оперативного управління Нового аеропорту Стамбула Фатіх Мере в своєму виступі перед представниками преси розповів, що спільно з Міністерством охорони здоров'я та Міністерством культури і туризму Туреччини в Новому аеропорті Стамбула в терміналі міжнародних рейсів був створений центр тестування на Covid-19. Загальна площа центру становить 5 тисяч квадратних метрів. Це дозволило розмістити точки тестування в двох різних локаціях терміналу. Завдяки цьому в день пройти тестування може 40 тисяч пасажирів.
Також пан Мере зазначив: «У нашому центрі є 50 кабінок для відбору мазків з горла і носа. Пропускна спроможність центру – 2 000 тисячі пасажирів на годину. За 24 години можна зробити 38-40 тисяч тестів. Всі зібрані матеріали не будуть відправлятися в інші медичні установи, а будуть оброблятися на місці».
Крім цього пан Фатіх Мере заявив: «Ми хочемо надати пасажирам можливість в короткі терміни пройти тест і спокійно продовжити подорож. До запуску авіасполучення ми протестували 520 наших співробітників. Всі результати виявилися негативними».
Окрім Нового аеропорту Стамбула, подібні центри тестування також діють в інших аеропортах Туреччини, особливо на популярних туристичних напрямках (Анталья, Даламан, Ізмір тощо).
Турецька сторона докладає максимальних зусиль для забезпечення безпечного відпочинку гостей країни.
Джерело: Офіс з питань культури та інформації Посольства Туреччини в Україні 

На Рівненщині туристам запропонують археологічні експедиції і театралізовані екскурсії

Взяти участь у театралізованих екскурсіях, археологічних експедиціях невдовзі зможуть туристи у селі на Рівненщині. Про це повідомляє пресслужба облдержадміністрації.
«Театралізовані екскурсії, археологічні експедиції виставки історичних та художніх експонатів проводитимуть на території Хотинського городища у Рівненському районі. Таким чином тут реалізовуватимуть проєкт «Створення туристично-культурного центру в селі Хотин Шпанівської громади в межах зеленого шляху «Медове коло», – йдеться у повідомленні.
За словами проєктного менеджера Шпанівської ОТГ Євгенія Сульжука, також ініціатива передбачає облаштування в місцевому клубі культурного простору. Для цього відремонтують частину приміщення, закуплять необхідні меблі та обладнання.
У такому просторі проводитимуться виставки, майстер-класи, інші заходи для мешканців та гостей громади. Тут же надаватимуть послуги для мандрівників, зокрема інформуватимуть про привабливі локації та атракції.
Також організують понад 10 експедицій для збору та систематизації інформації про туристичні цікавинки території. Це будуть не лише знані об’єкти Рівненщини, а й маловідомі. Буде створено 4 локальні маршрути: у Деражненській, Шпанівській, Березнівській та Соснівській громадах.
Все стане можливим завдяки гранту, який виборола місцева громада, подавши проєкт на щорічний конкурс. У його межах територіальні громади отримують співфінансування з обласного бюджету на втілення власних ініціатив. Так, від області громада одержить 150 тисяч грн, водночас власний внесок складе 314 тисяч грн.
Цьогоріч у межах конкурсу на Рівненщині територіальні громади реалізують 25 проєктів. На це з обласної скарбниці виділено 2,9 млн грн.
Проєкт «Медове коло», над реалізацією якого триває робота у Рівненській області, передбачає мережу маршрутів, яскраві події та унікальні туристичні пропозиції.
Зелений шлях «Медове коло» – це туристична локація, що об’єднує територію Рівненського, Костопільського, Березнівського, Корецького та Гощанського районів. Мета його створення – стимулювання розвитку підприємництва до туристичного діяльності, комплексний розвиток території.
У такий спосіб кожен із жителів найменшого населеного пункту території «Медового кола» зможе запропонувати унікальну послугу для туристів – сувенірну продукцію, екопродукти, екскурсійні, побутові послуги, прокат тощо – та долучитися до розвитку громади.

Названо найбезпечніші пляжі Європи для відпочинку під час пандемії

Портал European Best Destinations опублікував топ найбезпечніших на тлі пандемії коронавірусу місць для пляжного відпочинку влітку 2020-го. Про це повідомляється на europeanbestdestinations.com
«Ці пляжі, деякі з яких завдовжки понад 100 км, ідеально підходять для безпечного відпочинку: навіть у розпал сезону дистанціювання на них не буде проблемою», – йдеться в повідомленні.
Так, на першому місці опинився пляж Превези в Греції, за яким ідуть Компорта в Португалії і Гельська коса в Польщі.
Далі в списку – пляж острова Порту-Санту в Португалії, Халікунас на острові Корфу в Греції, Айн-Туффіха на Мальті, Мейя-Прайя в португальському регіоні Алгарве, Юрмальский пляж в Латвії, Ніда в Литві та Бінц на німецькому острові Рюген.
Під час складання рейтингу експерти враховували низку критеріїв, як-от низький рівень поширення COVID-19, розмір пляжу й кількість квадратних метрів на одну людину.
Крім того, до уваги бралися кількість і доступність приватних вілл, туристичних апартаментів, невеликих і середніх готелів, які зобов'язуються дбати про здоров'я мандрівників, чистячи та дезинфікуючи приміщення після кожного перебування, а також поважають правила соціального дистанціювання.
Важливим критерієм стало й те, що пляжі розташовані неподалік від лікарень, які не перевантажені пацієнтами і мають більше ліжко-місць, ніж в середньому по Європі.

Болгарія відкрилася для туристів із 29 країн

Болгарія з 1 червня відкрила кордони для громадян 29 країн, які бажають відпочити в країні. Про це повідомляє болгарський портал Vesti із посилання на Міністерство туризму Болгарії. 
"Із 1 червня Болгарія прийматиме туристів з 29 держав у зв’язку з початком літнього туристичного сезону 2020 року", – йдеться в повідомленні.
Зокрема, на територію республіки з метою туризму без 14-денного карантину через усі прикордонні переходи можуть в'їхати туристи з Австрії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Греції, Данії, Румунії, Естонії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Кіпру, Франції, Латвії, Хорватії, Литви, Чехії, Люксембургу, Ісландії, Норвегії, Ліхтенштейну, Швейцарії, Сан-Марино, Андорри, Монако, Ватикану, Сербії та Північної Македонії.
Зазначається, що список оновлюватиметься та доповнюватиметься залежно від розвитку епідемічної ситуації та рішень уряду.

Архив новостей за: 2021| 2020| 2019| 2018| 2017| 2016| 2015| 2014| 2013| 2012| 2011| 2010| 2009| 2008| 2006| 2005|