Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Чому пам’ятники важливі?


 Нам століттями розповідали, що Україна не вдалася і ми ні на що не здатні. А в той час українці були засновниками низки центральних європейських держав. Ми керували Східною Європою, ми були успішною державою на початку ХХ століття. Але ми впали не через внутрішні загрози, а через зовнішні. Не тому, що ми не могли об’єднатися всередині, а тому, що нас нищили ззовні. Грабували і палили наші церкви, нищили наші палаци, руйнували наші укріплення, а далі – скидали наші пам’ятники. З однією простою місією: немає пам’ятника – значить вас тут не було. А там де є українські пам’ятники, там є українці, там є українська земля, і так було, так є і так має бути. 

На початку 2020 року Народний Музей України спільно з громадською спілкою «Музичний батальйон» ініціювали осяжний проєкт «Українська історія в камені», мета якого створення та встановлення монументальних скульптур українським культурним та військовим діячам. 
Так, у жовтні 2020 року було встановлено перший в Україні пам’ятник Петру Болбочану, видатному полковнику Армії УНР, який на чолі Запорізького полку здійснив блискучу Кримську операцію проти більшовиків у квітні 1918 року. Полковник, задля досягнення мети – встановлення на території півострову української влади та взяття під контроль Чорноморського флоту – за два дні дійшов до Сімферополя, не давши більшовикам жодного шансу на спротив.
Реалізація ідеї відбулася за три місяці. Створення скульптури стало можливим завдяки пожертвам українців із різних куточків світу: зокрема України, Швейцарії, Польщі, США та Росії. Встановлення монументу відбувалось за підтримки органів місцевої влади. Пам’ятник став подарунком місту Києву від громадськості.
До 1075-річчя від початку правління княгині Ольги в рамках проєкту планується зведення пам'ятника в Ізмаїлі. Презентація макета скульптурної композиції вже відбулася в Ізмаїльській міській раді у вересні 2020 року. Встановлення планується в районі Фортеці.
Княгиня Ольга – праматір української державності. Саме вона … Тут додати текст про княгиню з попередньої статті. 
Ще одним важливим етапом проєкту є встановлення пам’ятника Василеві Вишиваному (Вільгельму Габсбургу) – австрійському архікнязеві, українському політику, дипломату, поету, полковнику Легіону Українських Січових Стрільців. Він був викрадений із британської зони у Відні і закатований у Лук’янівському СІЗО російськими окупантами.
Також у рамках проєкту «Українська історія в камені» планується встановлення скульптурної композиції Василю Сліпаку – Герою України, солісту Паризької національної опери, який загинув у російсько-українській війні в червні 2016 року. Пам’ятник встановлять в Києві в однойменному сквері на Андріївському Узвозі. Проєкт майбутньої композиції та макет скверу було презентовано на вечорі пам’яті Сліпака «Міф. Арія, перервана кулею», приуроченого 46-річниці з дня народження Героя. 
Встановлення пам’ятників цим українським діячам – це відновлення історичної правди та увіковічення пам’яті про Героїв для наших майбутніх поколінь. Містами їх встановлення є Київ, як столиця, яка повинна посилати чіткі сигнали всій країні, та найпівденіше місто України – Ізмаїл, що стоїть на березі ріки Дунай, яка об’єднує 19 європейських країн у чиїх представників європейської тече кров великої княгині київської.