Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Посилаючись на народну мудрість «Готуй сани влітку», турфірми не втомлюються переконувати сво¬їх клієнтів у вигоді раннього бро¬нювання туристичних послуг. У принципі, це так і є, проте абсолютною ця істина стає лише на розвинених ринках. Що ж до українського, то останнім часом практика показує кардинально іншу картину. Раннє бронюван¬ня турів дозволяє заощадити близько 10-15% від «пікової» ціни, в той час як ближче до дати туру не виключено, що через недостатні обсяги продажів тур перетвориться на «гарячий», че¬рез що можливі знижки до 50%. Важко сказати, наскільки харак¬терною буде така картина для майбутнього сезону — врешті-решт, він ще не наступив. Проте, здійснюючи моніторинг напри¬кінці вересня, можна побачити
значне зростання цін у гірсько¬лижних пропозиціях на зимовий період 2013/14 років, порівняно з сезоном 2012/13 років. Про¬те цілком ймовірно, що ціни ближче до початку турів почнуть знижуватись. А поки що почне¬мо огляд отих зимових пропози¬цій для лижного відпочинку.

Економ-клас
Почнемо з вітчизняних курортів, які близькі нам не тільки в географічному плані, а й у фінансовому. Щоправда, за минулий рік ціни підросли, але, судячи з усього, така тенденція спостерігається в усіх гірсько¬лижних напрямках. Якщо мину¬лого зимового сезону тижневий лижний тур на Буковель з Києва чи Одеси можна було придбати за 1600 грн, то сьогодні тільки за тур «вихідного дня» треба викласти 1400 грн. А тижне¬вий відпочинок вже обійдеться в 2300 грн з людини. До речі, в цю ціну включені тільки вартість проїзду на автобусі, проживання й послуги гіда. Для катання на лижах необхідно придбати ще абонемент на підйомники, тобто скіпас, який також трохи підріс у ціні. Якщо торік тижневий скіпас обходився від 1029 до 1524 грн (у звичайні та святкові дні відповідно), то сьогод¬ні тижневий скіпас у середньому обійдеться в 1600 грн. І це за умови раннього бронювання. Таким чином, отримуємо підсумкову ціну в 3900 грн за одну особу на тиж¬день, або близько 380 євро. Тепер саме час подивитися, як справи з гірськолижним відпочинком на курортах сусідніх держав.
Дуже непогано виглядає Румунія зі своїм гірськолижним курортом Пояна Брашов, куди на три дні можна відправитися приблизно за 150 євро. Щоправда, три дні — це тільки на курорті, а ще пару днів доведеться витратити на проїзд. З візою (45 євро) та скіпасом (приблизно 60 євро) тур обійдеться у 250 євро, що навіть дешевше, ніж на вітчизняних гірськолижних курортах. Та й порівняно з минулим роком ціна не змінилася.
Більше пропозицій до 300 євро, які можна сміливо віднести до економ-сегменту, знайти не вдалося. Тому варто висвітлити наступний ціновий щабель.
Середній ціновий сегмент
Якщо українські чи румунські курорти не припадають до душі, можна випробувати гірськолиж¬не щастя у сусідній з Румунією Болгарії. Тижневий автобусний тур обійдеться в 224 євро (плюс віза 60 євро, скіпас 150 євро), в результаті отримаємо ціну приблизно в 450 євро. Якщо по¬рівнювати з оглядом минулого року — 327 євро, то побачимо, що інфляція не оминула колиш¬ню «16-ту республіку СРСР».
Якщо розглядати пропозиції з польського курорту Закопане, то формально їх можна по¬містити до економ-сегменту. Вже сьогодні можна придбати автобусний гірськолижний тур на цей легендарний курорт за ці¬ною 260 євро. Однак до цієї ціни треба долучити вартість візи (35 євро) та скіпаса (150 євро). У підсумку отримаємо ціну в 450 євро. Це навіть трохи нижче, ніж у минулому році (470 євро), проте у категорію економ-про-позицій усе одно не потрапляє.
Що ж до Словаччині, гірсько¬лижні курорти якої полюбилися багатьом українцям, то тепер вона займає не останнє місце в рейтингу середньоцінового сегмента. Тижневий автобусний
тур на курорт Ясна з виїздом з Ужгорода обійдеться в суму від 405 євро. Плюс вартість скіпаса в розмірі близько 90 євро, плюс квиток до Ужгорода, та усякі інші витрати — у підсумку від¬починок обійдеться майже у 580 євро на людину. Як бачимо, ціни значно зросли порівняно з мину¬лорічними аналогічними пропо¬зиціями — близько 300 євро.
На жаль, станом на кінець вересня, коли здійснювався моніторинг пропозицій ранньо¬го бронювання гірськолижного відпочинку, не вдалося знайти
більш-менш реальну інформацію щодо пропозицй у Грузії. Час від часу на грузинському напрямку можна зустріти авіатури ціною від 850 євро та вище. Можливо, це пов'язано з низьким попитом на цей напрямок, а в умовах нелег¬кої економічної ситуації в Україні жоден з операторів не вирішується розщедритися на значний рекламний бюджет і розкрутити ці курорти. Хоча можливі й інші пояснення — сподіваємось, найближче майбутнє дасть відповідь на це питання.
Також не зустрілися у списку пропозицій раннього бронюван¬ня гірськолижні тури в Чехії, яка пропонує досить цікавий зимо¬вий відпочинок. Причина такого інформаційного вакууму проста і зрозуміла: із закриттям офісу укра-їнського представництва націо¬нального туристичного управління Czech Tourism знизився й рівень активності на цьому напрямку. Таким чином, побоювання редакції щодо зниження інтересу до чесько¬го напрямку, опубліковані в УТ №4 за нинішній рік, починають знаходити реальні підтвердження.

Лижі класу VIP
Нарешті, настав час розглянути дорогі пропозиції турфірм для забезпечених клієнтів. Тут досить доступним виглядає гірськолижний відпочинок в карли¬ковій державі Андорра. Тиждень відпочинку з авіаперельотом обійдеться в 1430 євро на двох. Плюс віза (70 євро на людину) та скіпас (200 євро на особу), відтак на виході ціна складає близько 1050 євро на людину. Торік аналогічний відпочинок обходився у 880 євро.
На альпійських курортах Австрії тижневий відпочинок разом з перельотом обійдеться в цьому сезоні в суму близько 1650 євро на двох. Або 825 євро на одну людину при двомісному проживанні. Плюс консульський збір 45 євро. Плюс вартість скі-паса — 200 євро. Таким чином, повна вартість відпочинку складе 2100 євро на двох або 1050 на особу. Це значно дорожче, ніж минулого року, коли аналогічний тур можна було організувати за 800 євро.
Якщо говорити про турецькі гірськолижні курорти, то вони із середнього сегмента перекочували в розділ VIP. Тижневий авіатур коштуватиме 1905 євро на двох. Щоправда, тут немає потреби оплачувати візу, але скіпас додатково обійдеться в 170 євро на особу. В підсумку отримуємо майже 1150 євро на людину, проти 750 євро минуло¬го року. Подорожчання є більш ніж очевидним...

Гірськолижна... Індія
Не можна не розповісти про новий напрямок у гірськолижному відпочинку. Мова піде про... Індію. Ця країна вже відома українцям як місце для духовного та культурно¬го, а також пляжного відпочинку (останнє в основному є справед¬ливим для штату Гоа). Тепер же ця держава відкривається з іншого боку, значно холоднішого та більш екстремального. Щоправда, гір¬ськолижний відпочинок в Індії для українців поки ще не тільки новий, але й дуже дорогий (близько 2500 євро на двох з перельотом). Але саме Гімалайські гірські схили при¬ваблюють досвідчених лижників з усього світу. Додатково необхідно сплатити 40 доларів за візу для однієї особи, а також вартість вну-трішніх перельотів — порядку 200 доларів на людину.
«Сьогодні гірськолижні курорти Індії приваблюють людей з усього світу. У ТОП — 5 країн, з яких до нас прибувають лижники, можу вказати США, Канаду, Австралію, Нову Зеландію та Великобританію. Нещодавно ми стали помічати ту¬ристів з Росії, але оскільки в Україні практично ніхто ще не зацікавився співпрацею з нами, туристи з вашої країни якщо й зустрічаються, то їх дуже й дуже мало», — каже Гарі Сміт, співзасновник туристичної компанії «Gulmarg Ski Tour» — приймаючого туроператора на індійському гірськолижному курорті Гулмарг. Зауважимо, однак, що на¬стільки високі ціни на гірськолиж¬ний відпочинок в Індії є наслідком лише необізнаності українських туристичних компаній із цим напрямком. На нашу думку, кінцева вартість цього продукту відчутно впаде, як тільки туроператори почнуть застосовувати на індійському лижному напрямку звичні для себе технології блоків крісел в літаках та номерів у готелях.
 

назад >>>