Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Узаконені ... побори?
Процес протистояння громадських організацій та Державної міграційної служби України привів до вельми несподіваного результату — для пояснення всіляких платежів при оформленні закордонних паспортів чиновники вирішили створити ще одну держструктуру, яка нібито має бути ефективнішою, ніж нинішня система посередництва. Численні судові процеси з питання вартості оформлення закордонних паспортів змусили чиновників зробити нову струк¬туру відносно відкритою. Так, якщо раніше при оформленні закордонного паспорта його кінцева вартість була невідомою аж до моменту оплати: адже було незрозумілим, яку страховку змусять платити чиновники та який новий збір буде введено, то зараз повна ціна оформлення паспорту без «прискорення» та додаткових послуг складає 377 грн. 15 коп. Вона складається з вартості бланка паспорта — 120 грн., Держмита — 170 грн. і послуг ДМСУ — 87,15 грн. При цьому керівництво Державної Міграційної служби заявляє, що будь-які страховки, довідки про несудимість та додаткові платежі є виключно добровільними, тож платити за них чи ні — є особистою справою кожного.
Проте одночасно при ДМСУ з'явилося якесь ДП «Документ», яке має надавати всілякі додаткові послуги громадянам при оформ¬ленні закордонних паспортів. Як з'ясувалося, утворилось воно шляхом реорганізації структури «Інформаційно — ресурсний центр» при МВС, яка існувала про¬тягом 10 років. У структуру нової компанії увійшов головний офіс з оформлення закордонних паспор¬тів у Києві та близько 700 філій у регіонах — по одному при кожно-му паспортному столі.
Як заявив УТ глава ДП «Документ » Андрій Кашинський, основне завдання нової структури — зробити процес оформлення закордонних паспортів прозорим і простим. Схема діє так: людина приходить або у представництво компанії, або в один з регіональних офісів (поки відкрито один в Києві, але планується відкриття таких центрів у кожному обласному центрі), там швидко перевіряють документи. Якщо усе гаразд, візит до офісу ДП «Документ» обходится у 250 грн. додатково до стандартного набору мит та послуг — і закордонний паспорт у вас в кишені. Така ж ситуація і з оформленням інших документів Держміграційної служби.
Отже, чиновники просто узаконили всілякі «тіньові» платежі, зробивши процес відкритим...
На тлі черг в осередках ДМСУ — колишніх паспортних столах — поява додаткового сервісу, звичайно, є похвальною ініціативою. Проте виникає небезпека, що чиновники пере¬ключаться виключно на обслу¬говування документів громадян, які оформлюють паспорти через ДП «Документ». Усі ж інші оформлюватимуться по залишковому принципу.

ДМСУ проти VFS?
Але на цьому компанія зу¬пинятися не збирається. Після налагодження процесу оформлення паспортів, а на це має піти приблизно 1.5-2 роки , «Документ» розраховує вийти на ринок посередницьких послуг при оформленні віз. До того моменту в компанії має бути сформовано повноцінну розгалужену мережу при всіх паспортних столах. Передбачається, що послуги будуть надаватися за трьома напрямками:
• Повноцінного візового центру при різних посольствах;
• Допомога в оформленні документів для подання в посольства;
• Посередницькі послуги при подачі документів у посольства.
Як стверджує А.Кашинський, всі три проекти вже відпрацьовуються і найближчим часом з'являться новини. «Ми, як державне підприємство, може¬мо гарантувати посольствам правильність оформлення до¬кументів, до нас більше довіри, у нас розгалужена структура у всіх регіонах, тому, вважаю, що ми можемо претендувати на відкриття візових центрів при посольствах», — зазначив пан Кашинський. Утім , поки він не називає посольства, з якими ведуться переговори. Цілком можливо, що монополію VFS Global «Документ» похитнути не зможе, навіть підключивши для цього весь державний апарат.
Що ж до двох інших напрямків, то тут процес ще більш заплутаний. Річ у тім, що навчити кілька тисяч людей тонкощам оформлення документів відразу 30-40 посольств, у кожному з яких діють свої вимоги та порядки дуже важко. Крім того, процес взаємодії з консульствами досить клопіткий та специфічний, тож цілком можливі скандали через те, що людині відмовлять у візі лише тому, що співробітниця паспортного столу в Талалаївці не туди подивилася й помилилася при заповненні анкети.
Не слід забувати, що «Документ», який є держпідприємством, може отримувати й кошти з держбюджету на реалізацію міграційної політики держави. Цілком можливо, що під вивіскою спрощення процедури оформлення документів на візи просто створять чергову «чорну діру» для бюджету, в яку перераховуватимуться кошти під розробку наукових та прикладних програм інтеграції України в ЄС (чим сьогодні опікується МЗС). У цьому випадку МВС постарається перетягнути на себе «Євроінте-граційну ковдру». Але це вже з розряду глобальної конспіроло-гії — зараз поки варто дочекатися реалізації «паспортного» і «візово¬го» проектів.

ОФІЦІЙНО
ДП «Документ» було засновано при Міністерстві внутрішніх справ України з метою «забезпечення сучасних умов обслуговування населення України, іноземців та осіб без громадянства».
У 2011 році ДП «Документ» було передане до Державної міграційної служби відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.06.2011 №538 «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління Державної міграційної служби» та спільного наказу МВС і ДМС від 21.07.2011 №467/36 «Про передачу цілісного майнового комплексу
державного підприємства «Документ» до сфери управління Державної міграційної служби».
У подальшому, на своєму офіційному веб-сайті ДМС проінформувала, що одним з головних завдань ДП «Документ», філії якого були створені у кожній області України, є «залучення коштів на реалізацію Концепції державної міграційної політики». Наразі саме цей комерційний напрямок є пріоритетним у діяльності підприємства, яке надає громадянам обширний спектр оплачуваних послуг з видачі паспортних та різного роду дозвільних документів.
 

назад >>>