Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Багато хто з громадян України обирає для свого відпочинку Болгарію. Це не дивно, адже дружні відносини між нашими державами у туристичній галузі тривають багато десятків років — їх було започатковано ще за радянських часів. А в останні роки існування СРСР та особливо після його розпаду зникли будь-які обмеження на виїзд колишніх радянських громадян за кордон, тож практично кожний, хто бажав, міг приїхати на відпочинок до нашої держави — що й продемонструвала туристична статистика тих років. Тим більше, що Болгарія в ті часи мала суттєву перевагу перед іншими туристичними державами: а саме, безвізовий режим.
Утім, через вступ Болгарії до Європейського Союзу з початку 2000-х років громадяни України мають оформлювати для в'їзду до Болгарії візи. Проте, незважаючи на зміну режиму в'їзду до Болгарії, остання, як і раніше, залишається популярною туристичною дестинацією для наших співвітчизників. Про статистику турпотоків та процедуру оформ-лення болгарських віз, про стосунки болгарських консульств із українськими туроператорами — наша сьогоднішня розмова із керівником Консульського відділу Посольства Республіки Болгарія в Україні паном Благомиром БАЦАНОВИМ.


— Пане Благо-мире, Болгарія вважається в Україні напрямком недорогого, проте якісного відпочинку. Чи підтверджують це статистичні дані, у тому числі й ті, які демонструють динаміку оформлення віз для громадян України у болгарських консульствах?
— Я хотів би зазначити, що кількість віз, що їх болгарські консульства оформлюють громадянам України, щороку збільшується. Так, після 2008 року, коли вже діяла Угода між Україною та ЄС про спрощення візового режиму в першій редакції (підписана 18 червня 2007 р. — Ред.), кількість віз для громадян України, що оформлювались в київському консульстві Болгарії, щороку збільшувалась таким чином, що у 2013 році загальна кількість оформлених віз учетверо перебільшила показник 2008 року.
На жаль, останнім часом зростання туристичного потоку із України до Болгарії трохи сповіль¬нилося: так, засновуючись на прогнозах туроператорів, ми очікували зростання кількості українських туристів у Болгарії на 25-30% порівняно з минулим роком. Зараз уже зрозуміло, що це зростання буде дещо меншим, проте все одно ненульовим: лише в Києві на момент нашої з вами розмови (22 жовтня — Ред.) ми оформили на 12 тисяч віз більше, ніж за весь 2012 рік.
Зауважу, однак, що це стосується лише болгарських віз, оформлених нашими консульствами в Україні. Проте мину-лого року уряд Болгарії ухвалив рішення, відповідно до якого громадяни третіх країн, а відтак і України, що мають у своєму паспорті чинну шенгенську візу, безперешкодно допускаються на територію Болгарії, ніби вони мають болгарську візу. Іншими словами, таким громадянам оформлювати болгарську візу не потрібно. Я маю дані, що в Україні сьогодні досить багато — десь 30, а можливо, і 40 тисяч власників таких віз. Як свідчить наше туристичне управління, багато хто з них відвідує Болгарію.
Якщо говорити про загальну кількість туристів із України в Болгарії, з урахуванням шенгенських віз, то за підсумками цього року ми прогнозуємо, що до нас приїдуть 250-260 тисяч українців.

— В Україні діють лише дві болгарських консульських установи — у Києві та Одесі. Проте навантаження між ними розподіляється нерівномірно: одеське консульство чомусь видає в середньому в 10 разів менше віз, ніж київське. Із чим пов'язаний цей дисбаланс, і чи не обмежує він загальні обсяги турпотоків?
— Мені важко сказати, чому так відбувається. Можливо тому, що в болгарських консульствах відсутня жорстка фіксація громадян щодо консульських окру¬гів за місцем проживання (щодо процедури подачі документів на
візи). У такий спосіб, кожний громадянин вашої держави, де б він не мешкав, має можливість вільно обирати місце подання документів на болгарську візу. Чомусь більшість громадян та туроператорів віддають перевагу київському консульству.
Щодо цього питання, я хотів би зауважити ще одне. Улітку 2012 року МЗС Болгарії уклав контракт з компанією VFS Global щодо облаштування в Україні мережі візових центрів. У результаті сьогодні документи на візи можна подати у 8 містах України, а не тільки в Києві та Одесі.

— Запровадження візових центрів у розпал сезону в минулому році інтенсивно критикували як туроператори, так і туристичні ЗМІ, у тому числі й наш журнал. Сьогодні на брамі консульського відділу в Києві висить оголошення, що будь-які квоти на пряму подачу документів від акредитованих туроператорів, скасовуються. Із чим пов'язана така лібералізація процедури подачі документів на болгарські візи?
— Я хотів би зазначити, що цей захід є постійним та жодним чином не пов'язаний із туристичним сезоном. Таким чином, кожний туроператор чи громадянин може вільно обирати, куди йому подавати документи — чи через візового посередника, чи напряму в консульство. Так само я хотів би підкреслити, що в болгарському консульстві не практикується жодних систем на кшталт попереднього запису на сайті, електронної черги і т.п. — у цьому просто немає потреби. Адже переважна більшість документів на болгарські візи подається до нашого консульства через акредитованих туроператорів. Тож навіть у пік туристичного сезону до нас приходило не так вже й багато від¬відувачів — 25-30 чоловік щодня. Причому зауважу, це були не тільки заявники на туристичні
візи: адже до консульства приходять і з іншими питаннями, наприклад, для оформлення національних віз для тривалого пе¬ребування. Усіх цих відвідувачів ми приймали того ж таки дня. Щодо візового центру, то я хотів би наголосити ще й на такому: протягом усього туристичного сезону ми намагалися оформлю¬вати візи від пільгових категорій громадян, які мають можливість не сплачувати консульський збір, оформлювати безпосередньо в консульстві, без послуг візового центру. Адже погодьтеся: якщо людина має право не сплачувати за оформлення візи, її бажання не платити додаткові 22 євро за послуги візового посередника є цілком зрозумілим. Я повторюся: ми й раніше, до ухвалення такого рішення, намагалися оформлювати групи дітей, що їдуть до дитячих таборів, чи пенсіонерів, безпосередньо в консульстві (незважаючи на те, що це для нас є суттєвим додатковим навантаженням: адже при прямій подачі документів наші співробітники змушені вводити до візової інформаційної системи всі дані про заявника вручну). Отже, можна сказати, що таке рішення було ухвалене, виходячи з гуманітарних міркувань.

— Будь-ласка, розкажіть де¬тально про порядок використання шенгенської візи для в'їзду до Болгарії. Яким вимогам має відповідати шенгенська віза, щоб її власник безперешкодно міг би в'їжджати до Болгарії?
— Відповідно до рішення болгарського уряду, чинна шенгенська віза, яка діє для усіх країн Шенгенського простору, визнається як повноцінна болгарська віза в межах терміну її дії, кількості в'їздів та дозволеного терміну перебування в Шенгенській зоні. Тобто, якщо український турист має шенгенську візу, видану на термін перебування 10 днів з терміном дії 90 днів, то він має можливість за цією візою перебувати у Болгарії протягом 10 днів, при цьому віза не вважається використаною в Шенгенському просторі. Іншими словами, такий турист може за цією ж самою візою їхати, наприклад, до Греції, та перебувати там стільки, скільки дозволяє віза.
Одним з моментів, який не всі чітко розуміють, є питання терміну дії візи. Іншими словами, «термін дії візи» є період, протягом якого може бути реалізовано дозволене перебування. Чому це важливо? Розглянемо такий випадок: український турист має у паспорті грецьку візу, термін дії якої складає 90 днів, проте дозволений термін перебування у Шенгенській зоні — лише 10 днів. Якщо цей турист відправляється до Греції через Болгарію, то він має право перебувати на території нашої держави 10 днів, а потім в'їхати до Греції та перебувати там стільки ж часу. Незалежно від того, що він вже використав свою візу в Болгарії, з метою повернення в Україну він має право ще раз транзитно перетнути територію Болгарії, якщо термін дії візи не закінчився.

— Пане Благомире, Болга¬рія серед українських туристів вважається напрямком зде¬більшого для пляжного відпо-чинку. Проте Ваша держава має безліч історичних та кільтурних пам'яток, а відтак і можливостей для екскурсійного туризму, а також гастрономічного, винного, лікувально-оздоровчого... Що, на Вашу думку. необхідно, щоб українці цікавилися й такими видами туризму та приїжджали не тільки на пляжі?
— Мені важко дати кваліфіковану відповідь — адже я не є фахівцем із туризму. Однак ви маєте рацію: переважна біль¬шість українців сприймають Болгарію як місце для літнього відпочинку. Щоправда, серед ваших туристів популярні й наші гірськолижні курорти, а проте сезонність турпотоків насправді спостерігається і є досить значною. Тож я вважаю, що для нівелювання цього фактору Болгарія мала б рекламувати свої, так би мовити, цілорічні турис-тичні можливості, у тому числі й в Україні. Наш уряд має у планах виділити 20 млн. левів, тобто близько 10 млн. євро, на рекламу туристичних можливостей Болгарії за кордоном. Я не володію інформацією, хто та яким чином
розподілятиме ці кошти, проте мені здається, що Болгарія потребує такої кампанії, і що її застосування збільшить туристичну привабливість болгарського позасезонного туристичного продукту в тому числі й в Україні.

Олександр АТЛАС, генеральний директор туристичної компанії «Музенідіс-Україна»:
Наша компанія приготувала для українських туристів дві приємні новації. Перша з них полягає в тому, що холдинг «Музенідіс Груп» заснував власну авіакомпанію. Літаки вже закуплено, й невдовзі вони почнуть літати в тому числі в Україну. Це, поза всяким сумнівом, знизить кінцеву вартість нашого продукту, а відтак зробить його доступнішим для більшості українців. Ну а друга при¬ємна несподіванка: вже цього року компанія «Музенідіс Тревел» запропонує українцям зимовий відпочинок на гірськолижних курортах як самої Греції, так і сусідньої Болгарії (Банско), в'їзд до якої здійснюватиметься за грецькими шенгенськими візами через аеропорту Салоніках та наземний грецько-болгарський кордон. Ми маємо домовленість із Посольством Греції в Україні про те, що туристам, які відправлятимуться у такі тури, оформлюватимуться дворазові, а при наступних зверненнях — і багаторазові шенгенські візи.
 

назад >>>