Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Попри протести та невизнання в усьому цивілізованому світі, військова окупація та анексія Криму стала доконаним фактом: 16 березня в республіці відбувся «референдум», на якому більшість «народу Криму» підтвердила своє бажання приєднатися до Російської Федерації. Попри те, що з юридичної точки зору Крим, як і раніше, є скла¬довою України, де-факто наша держава втратила контроль над півостровом.
Наслідки цього — як соціальні, так й економічні — проявлятимуться не одразу. З правової точки зору, протиправна анексія Росією частини української території, попри сподівання проросійськи налаштованих її мешканців, суттєво ускладнює їм життя. У тому числі в галузі туризму.

В'їзний туризм: множимо на нуль
Про те, що цьогорічний курортний сезон у Криму зірвано, не писав хіба що лінивий. Сьогодні на півострові масово скасовуються бронювання місць в готелях та санаторіях, і зі зростанням кількості окупаційних військ немає жодного сподівання на нормалізацію становища. Згідно статистичних даних за останні роки, більшість з відпочивальників на курортах Криму складали громадяни України, до яких політичні авантюристи, що захопили владу на півострові, демонструють відверто вороже ставлення. Отже, на українців Криму годі й чекати.
Що ж до росіян, то сподівання на великий туристичний потік з Росії теж навряд чи виправдаються. Більше того, пару тижнів тому кілька російських туроператорів заявили, що готелі та оздоровниці Криму мають надавати російським туристам... 50% знижку на проживання на подяку за... визволення! Такі-от ринкові відносини по-російськи...
Крім того, на всі більш-менш привабливі об'єкти чекає реприватизація. А фактично — рейдерське захоплення: знову ж таки, один із самопроголошених очільників Криму не так давно заявив, що «всю нерухомість у Криму буде переоформлено відповідно до російських законів». Гадаю, не треба пояснювати, що це означає... Тому навряд чи хтось поїде відпочивати в готелях чи санаторіях, яким «світять» силові захоплення тими-таки «визволителями»...

Візовий парадокс
Оскільки анексію Криму не буде визнано жодною країною світу (окрім хіба що Сирії, Північної Кореї та кількох подібних держав), його мешканці формально залишатимуться громадянами України, навіть незважаючи на масову видачу їм російських паспортів. Відтак новоспечені власники російських паспортів з кримською пропискою при зверненні до будь-якого консульства, акредитованого в Росії, отримуватимуть, скоріш за все, відмову: адже Україна не дозволяє мати подвійне громадянство. А декларативна відмова від українського громадянства (включно з публічним спаленням паспорта із тризубом) не призводить до його втрати.
Таким чином, мешканці Криму з точки зору будь-якої держави, що не визнала анек¬сію півострова, залишаються громадянами України, а відтак за візами та іншими питаннями мають звертатися до консульств, які знаходяться у Києві чи в інших містах України. Оскільки сепаратистська влада переслідує кримчан, які бажають зберігати добрі стосунки з Україною, в більшості випадків новоспечені «росіяни» матимуть змогу потрапити лише до Росії. Але не далі.

Де купити авіаквиток?
Невдовзі у мешканців Криму виникнуть проблеми і з придбанням авіаквитків. По-перше, відповідно до правил ІКАО, комерційні рейси цивільних повітряних суден на анексовані території забороняються. Отже, літати кримчани зможуть лише до Москви та ще до кількох міст Росії. Утім, сімферопольських путчистів це, схоже, не лякає — вони заборонили польоти на півострів усім літакам, окрім російських.
Проте полетіти кудись навіть через Москву чи Петербург кримчани невдовзі навряд чи
зможуть. Адже, відповідно до статуту ІАТА, розрахунки між агентами та системою BSP здійснюється в національній валюті держави, резидентом якої є агент. Отже, на території України розрахунки за авіаквитки, оформлені через BSP, можливі лише у гривнях. Враховуючи намагання сепаратистів якнайшвидше перевести монетарну систему півострова на російські рублі та всіляко обмежити обіг гривні (наприклад, шляхом обмежень, чи навіть повної заборо¬ни на зняття депозитів чи видачу готівки через банкомати), стає зрозумілим, що купувати авіаквитки в агенціях кримчанам невдовзі не буде за що: агенти навряд чи прийматимуть рублі, а якщо й прийматимуть — перед ними постане проблема їхньої конвертації у гривні.
Перереєструвати компанію та оформити акредитацію в московському офісі ІАТА також не вийде — по перше, через необхідність банківської гарантії (в Росії страхові гарантії для ІАТА-акредитованих агентів не діють — Ред.), по-друге, з тієї ж самої причини, з якої у новоспечених кримських «росіян» виникнуть проблеми з оформленням іно¬земних віз: навряд чи ІАТА визнає анексію Криму. Це не голослівні міркування: нещодавно один з наших партнерів ознайомив редакцію із прагненням своєї кримської філії зареєструватися відповідно до російських законів.
Усе це, зрозуміло, не є непереборними обставинами: кримські агенти зможуть, наприклад, пра¬цювати через російських консолідаторів за допомогою «роботів», тобто спеціальних інструментів на кшталт Amadeus Remote Tickets Solutions. Проте консолідатора спочатку треба знайти та укласти з ним угоду, умови ж цієї угоди навряд чи будуть ліберальнішими за прямі продажі через українську BSP.
Отже, в'їзний туризм до Криму після анексії практично повністю зійде на нуль, виїзний же стикатиметься зі штучними обмеженнями та ускладненнями, викликаними амбіціями сімферопольських політичних авантюристів. Картина трохи відрізняється від золотих гір, намальованих московською пропагандою для легковірних мешканців Криму, чи не так?
 

назад >>>