Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

18 квітня Посольство Чеської Республіки в Україні повідомило про подальші кроки з лібералізації візового режиму для громадян України. У повідомленні наголошується, що зміни в порядку оформлення віз за¬проваджуються негайно, тобто за фактом публікації на сайті МЗС ЧР (на якому розміщено й веб-сторінку Посольства Чехії в Україні). З повним текстом повідомлення можна ознайомитися тут: http://www.mzv.cz/kiev/uk/x2004_09_06/x2014_04_18/ x2014_04_18.html
Перше, що наголошується в повідомленні: Посольство зобов'язується розуміти Візовий Кодекс ЄС, а також Угоду між Україною та Євросоюзом про спрощення візового режиму в найширшому розумінні цих документів. У перекладі з дипломатичної мови це означає «що не заборонене — те дозволене, при цьому будь-які спірні питання трактуватимуться на користь заявника».
Ще одним украй важливим посиланням є те, що від часу опублікування повідомлення спрощення в оформленні віз діятимуть для усіх категорій заявників, у тому числі й тих, хто подає документи для оформлення туристичної візи. Нагадаємо, що протягом тривалого часу туристи не розглядалися ані шенгенськими консульствами, ані правоустановчими документами (такими, як той-таки Візовий Кодекс чи Угода про спрощення візового режиму) як пільгові категорії заявників. Однак від 18 квітня чеські консульства за¬проваджують нові категорії громадян України, які звільняються від сплати візового збору. А саме, усі заявники віком до 26 років, а також ті громадяни України, хто доведе чеське походження.
Тут варто наголосити, що йдеться саме про шенгенські візи, а не довгострокові національні.
Ще один крок із лібералізації — це розширення можливості отримати багаторазову шенгенську візу. Отже, якщо заявник — громадянин України — належним чином використав попередню одноразову шенгенську візу (в тому числі й оформлену з туристичною метою, як самостійно, так і через туристичну компанію), при наступному зверненні йому оформлюється багаторазова віза з терміном дії 1 рік. У випадку належного використання цієї візи наступного разу можна подавати заявку на багаторазову візу терміном дії 5 років.
(В цьому пункті наголошується, що такий порядок не діє у випадках, передбачених нормами ЄС. Як нам вдалося дізнатися із джерел, що заслуговують на довіру, йдеться про наявність записів у Шенгенській інформаційній системі — так званому «чорному списку», а також різноманітні обмеження на в'їзд до тих чи інших держав Шенгенської угоди — Ред.).
Лібералізація торкнеться й осіб, які доведуть своє чеське походження. Однак, варто зауважити, що візи для таких громадян навряд чи варто розглядати як туристичні оскільки умовою їх оформлення стане ретельна перевірка наданих свідоцтв належності до чеського народу.
Таким чином, туристичним компаніям, які працюють на чеському напрямку, варто вже зараз звер¬нути увагу на такі зміни, оскільки принципом дії усіх без винятку консульських служб є «не більше запитаного». Іншими словами, у випадку, коли заявник має право на багаторазову візу, проте в анкеті зазначає одноразову, мультивізи він не отримає в будь-якому випадку. Оскільки далеко не кожний турист знає свої права, у такий спосіб на туристичні компанії покла-дається ще й соціальна функція — розширювати доступ до Шенгену для тих своїх клієнтів, хто має на це право.
Зазначимо, однак, що така лібералізація з чеського боку свідчить ще про одне. А саме: візовий режим як запобіжний захід Європи проти нелегальної міграції, поширення злочинності та організації подібних бар'єрів себе повністю вичерпав. Оформлення віз стало сьогодні надокучливою бюрократичною процедурою, що віднімає ресурси як у заявників на візи, так і у держав, в'їзд до яких здійснюється за візами. А також як джерело прибутків для деяких сумнівних компаній — йдеться, зрозуміло, про так звані «візові центри», які у більшості випадків надають свої послуги на безальтернативній основі. До честі Посольства Чехії в Україні, це — одна з небагатьох дипломатич¬них місій, що не вдається до послуг подібних посередників.
В нашому випадку йдеться про держави Шенгенської угоди. Хоча список держав, для яких актуальні висловлені у статті твердження, є значно ширшим: так, викладена на сайті Конгресу США петиція, відповідно до якої пропонується встановити безвізовий режим для громадян
України, які в'їжджають до Сполучених Штатів на термін до 90 днів, набрала необхідні для розгляду 100 тисяч голосів задовго до кінця терміну. Це не дивно: адже сьогодні, у часи загального розповсюдження інформаційних технологій, можна без зайвих складнощів встановити особу будь-кого, хто перетинає кордон, протягом лічених секунд. Тобто віза сьогодні втратила значення стримуючого фактору для небажаних осіб та явищ.
Відтак надання Україні безвізового режиму з ЄС та іншими державами, які для наших громадян є популярними туристичними напрямками, вже давно на часі. Зрозуміло, що для цього треба, перш за все, навести лад у своїй країні, а також здійснити кілька технічних кроків (наприклад, налагодити виробництво та видачу громадянам паспортів, що містять біометричну інформацію про власника, чи остаточно прийняти кілька законів). Проте, як свідчить приклад сусідньої Молдо¬ви, Європа, нарешті, «дозріла» до безвізового режиму громадянами колишнього СРСР.

Анна БІРКОВСЬКА, директор українського офісу CzechTourism (2008 — 2013), експерт із чеського напрямку:
Будь-які кроки в напрямку лібералізації візового режиму не можуть не вітатися. Бажано зберегти ці тенденції аж до повної відмови від віз для українських громадян. Цей процес має позитивно позна¬читися на розвиткові туризму. Це не лише полегшить життя індивідуальним туристам і роботу туроператорам, але одночасно усуне з туристичної арени псевдокомпанії, які лише збагачуються за рахунок спекуляцій на візових питаннях, не створюючи при цьому власний туристичний продукт.
Вважаю, вже за місяць-другий можна буде підсумувати, чи насправді кроки в бік лібералізації стали певним полегшенням у проходженні процедури отримання візи, чи виявились суто декларативними.
Також хочу додати, що навіть у кризовий період цього року кількість українських туристів до Чехії зросла на 2%. Тож сподіватимемося, що економічна ситуація у нашій державі поліпшиться, і ще більше людей зможуть дозволити собі безперешкодно мандрувати Європою та світом в цілому.


Владислав КІФАРУК, менеджер по Чехії, компанія «1000 доріг Україна»:
Лібералізація візового режиму для туристів, які подорожують до Чехії , торкнеться в першу чергу найбільш самостійного щодо подорожей прошарку населення — молоді до 26 років. Скасування консульського збору для цієї категорії — безумовно позитивний момент, адже молодий турист частіше бронює бюджетні тури, а 35 євро консульського збору виявляться зовсім не зайвими в поїздці. Тим більше, що курс євро сьогодні високий та нестабільний, тож ми очікуємо, що цей крок відіб'ється на збільшенні продажів відносно недорогих екскурсій¬них авіа- та автобусних турів до Чехії.
Що ж до мультивіз, то цей пункт так само має сприяти збільшенню попиту на напрямок. Наявність багаторазової чинної візи розв'язує руки туристам в плані вибору дат поїздки, країни, зменшує час на підготовку документів.
А Чехія — це країна, куди варто ще не раз повернутися: багата історія, чудово збережені пам'ятки архітектури, лікування та відпочинок на термальних курортах, найсмачніше пиво у світі приваблюють сюди тисячі й тисячі туристів. До того ж Прага зручна як відправна точка для відвідування туристичних центрів інших європейських
держав — Відня, Мюнхена, Будапе¬шта, Дрездена, Нюрнберга, Берліна та інших. Усі ці міста знаходяться в межах 4-6 годин їзди автобусом, поїздом або автомобілем.
Побутує думка, що турист з мультивізою вже не користується послугами туристичних компаній, бронюючи весь необхідний контент самостійно. Частка істини в цьому, звичайно, є. Але тільки частка. Бо порядок цін на послуги туроператорів та того, що пропонують системи резервування готельного контенту на кшталт booking.com, не особливо відрізняється, проте туроператор надає послуги в комплексі: проїзд чи переліт, проживання, страхування, екскурсійне обслуговування, трансфер з аеропорту в готель і назад. До того ж клієнт, який отримав мультивізу за допомогою туристичної компанії, скоріше за все, розповість про це своїм родичам та знайомим, а «сарафанне радіо» ще ніхто не відміняв.
Отже, завдяки лібералізації візового режиму з боку чеського консульства, очікуємо тільки нових клієнтів.
 

назад >>>