Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

«Експрес-відпочинок»
Стрибки валютних курсів, економічна криза та політична напруженість в Україні різко зменшили попит наших співгромадян на відпочинок за межами нашої держави: для переважної більшості українців він став значно дорожчим. Крім того, в нинішній ситуації далеко не кожний може дозволити собі поїхати кудись далеко на тиждень-другий: ситуація в державі швидко змінюється, тож для представників середнього класу, які здебільшого є клієнтами туристичних компаній, може виникнути необхідність оперативного втручання у події, а відтак й особистої присутності в місці постійного проживання.
У такий спосіб найближчим часом на ринку з'явиться попит на послуги «експрес-відпочинку». А саме: недалеко від дому (з можливістю в разі необхідності швидко дістатися до місця постійного проживання), нетривалого (кілька днів) та відносно недорогого (принаймні, не прив'язаного до курсів долара, євро та інших світових валют. А ще – не пов'язаного з тривалими дозвільними, реєстраційними чи ф'ючерсними процедурами (оформлення віз, раннє бронювання тощо), із наявністю доступного зв'язку, при цьому спроможного надати різні ступені комфорту.
Усім цим критеріям відповідає відпочинок в Україні. Територія нашої держави досить-таки велика, практично всюди присутні історико-культурні, архітектурні та природні атракції, які за належного конструювання туристичного продукту мають можливість суттєво збільшити привабливість відпочинку та подорожей у цих регіонах.
Одним з таких прикладів є південна частина Київської області, а точніше – правий берег Дніпра від села Трипілля аж до Канева (який вже розташований на Черкащині). Попри уявну непривабливість, ця територія насичена пам'ятками історії та культури, а також надає туристам досить-таки непогані можливості екологічного відпочинку, тобто на березі Дніпра та в навколишніх природних зонах. При цьому відстань до столиці з найвіддаленішої точки регіону не перевищує 100 км, відтак описана територія цілком підпадає під сформульовані критерії нового класу відпочинку.

Трипілля: углиб цивілізацій
Серед киян побутує думка, що усе узбережжя Дніпра на більш-менш невеликий відстані є сьогодні недоступним для відпочинку звичайної людини через приватизацію цих привабливих ділянок чиновниками та багатіями. Насправді це не зовсім так: якщо в київських передмістях, таких, як Конча-Заспа чи Козин, турист навряд чи зможе навіть підійти до води, у кількох десятках кілометрів на південь від столиці ситуація кардинально змінюється: починаючи від села Трипілля, на дніпровському узбережжі вистачає місць, де можна поставити намет чи орендувати котедж, вийти на човні порибалити або й зупинитися на кілька ночей на одному з численних островів на Дніпрі.
Вільне узбережжя є й на околицях самого Трипілля, проте відпочивати тут навряд чи комусь спаде на думку: збудована в середині минулого століття Трипільська ТЕЦ отруює не тільки повітря, але й засмічує краєвид. Утім, у самому Трипіллі є серйозна туристична принада. А саме – Музей трипільської куль¬тури, яку сьогодні багато вчених вважають попередницею усіх без винятку відомих нам циві¬лізацій, включаючи шумерську, давньогрецьку та єгипетську. Музей є досить маленьким, проте його експозиція надзвичайно інформативна, тому відвідання
цього закладу варто включати як до обов'язкових, так і до факультативних програм експрес-відпочинку на Київщині.
Також варто передбачити у програмах підйом на Дівич-гору – висоту над Дніпром, з якої відкриваються контрастні краєвиди: на північ – урбаністично-техногенний пейзаж Трипільської ТЕЦ, запасу вугілля для неї та сірого диму з труб тепло¬централі; на схід та південь – не спотворені цивілізацією величні краєвиди на узбережжя Славутича та прилеглі пагорби на правому березі та рівнини – на лівому.

ржищів: відпочинок «на природі»
Це невелике місто в Київській області, тим не менше, має всі ознаки цивілізації: супермарке¬ти, відділення банків, стабільний сигнал операторів мобільного зв'язку, а також регулярне авто¬бусне сполучення з Києвом (до столиці звідси можна дістатися трохи більше, ніж за годину). Разом з тим, територія міста простягнулася уздовж Дніпра, подекуди на узбережжі обладнано пляжі, для туристів доступні котеджі, що здаються в оренду, є в місті й сучасні пансіонати й міні-готелі. Так само у Ржищеві можна орендувати човен чи катер для риболовлі або прогулянок акваторією Дніпра. Таким чином, це місто якнайкраще підходить для відпочинку на вікенд чи невеликих канікул на 3-4 дні. Екскурсійна програма можлива до навколишніх атракцій, таких, як вже згадане Трипілля або музей та меморіал Букринського плацдарму, про який мова ще попереду.
Своєрідною туристичною атракцією Ржищева є одна з центральних площ міста, на якій виставлено збільшені копії археологічних знахідок часів Трипільської культури, а також оригінальний артефакт – кам'яну ступу-зернотерку віком 6500 років.
Незважаючи на те, що у самому місті туристичних атракцій, як таких, немає, все ж його історія є досить цікавою з етнографічної точки зору, а відтак може зацікавити певний контингент туристів. Наприклад, на території міста знаходились маєток та садиба російського воєначальника часів Наполеонівських воєн князя Андрія Долгорукова, який став прототипом для літературного героя Льва Толстого – князя Андрія Волконського. Садиба не збереглася – її було знищено під час Громадянської війни – проте сьогодні її територія, з якої відкривається чудовий краєвид на Дніпро, є загальнодоступною.

Шляхами козаків, Кобзаря та... олігархів
Далі за течією Дніпра знаходяться не менш цікаві та привабливі для туризму місця. Хоча, на відміну від Ржищева, тран¬спортне сполучення з тамтешніми селами є проблематичним, відтак для повноцінного відпо¬чинку індивідуальних туристів чи груп необхідно організовувати трансфери або ж чартерні перевезення (якщо, звичайно, туристи не висловлюють бажання дістатися до місця відпочинку індивідуальним транспортом). Проте місцеві принади тоговарті. Скажімо, в селі Уляники є джерело з «мертвою» водою, яка сприяє загоєнню ран, виразок, допомагає при різноманітних шкіряних хворобах тощо. Сучасні дослідження виявили, що вміст іонів срібла в цій воді перевищує звичайний більше, ніж у 70 разів, що й пояснює бактерицидні властивості джерельної води. А за кілька десятків метрів знаходиться інше джерело – з «живою» водою, яка сприяє одужанню від тривалих та хронічних хвороб, омолодженню організму, шкіри і т.п. Властивості цієї води також підтверджуються сучасними дослідженнями. Крім того, це джерело, яке колись носило назву «ключ Ревучий», має безпосереднє відношення до особистості Тараса Шевченка. Зокрема, воно згадуєть¬ся в тексті Кобзаревого «Заповіту».
Колишнє козацьке селище Трахтемирів знаходиться вже на Черкащині – в Канівському районі. Сьогодні від цього населеного пункту залишилось лише 2 будинки, в яких живуть люди. Однак протягом тривалого часу тут діяв режимний об'єкт: формально – природничий заказник, а реально – мисливські угіддя Нафтобазу України. Свого часу колишній голова цієї установи Ігор Бакай побудував тут «мисливський будиночок», більше схожий на шикарний готель. Незважаючи на те. що сам Бакай утік до Росії ще 2004 року, мисливське господар¬ство справно обслуговувало «сильних світу цього» аж до березня нинішнього року, коли його взяли під охорону Канівська та Ржищівська сотня Євромайдану. Сьогодні доступ до Трахтемирова вільний – за порядком тут слідкують козаки Черкаського куреня разом із євромайданівцями. Відтак колишнє мисливське господарство досить-таки швидко набуло популярності серед місцевих мешканців, та й екскурсантів. На його території діють кілька котеджів, які можна орендувати, здається в оренду й сам «мисливський будиночок». У кількох кілометрах від нього розташоване «місце сили», де поміщено й чудодійну ікону, а зовсім поруч збереглися козацькі могили. Осторонь від них, біля дерева «Україна», знаходиться могила одного із запорізьких гетьманів Івана Мухи. Незаймана ж природа, відносно комфортні умови та непогана під'їзна дорога, що є рідкістю для таких місць, стабільний сигнал від операторів стільникового зв'язку, на нашу думку, матимуть наслідком перетворення в середній перспективі Трахтемирова на туристичний центр досить-таки високого рівня.

Букринський плацдарм: пам'ять поколінь
Восени 1943 року, на Букринському виступі, відбулася одна з найтрагічніших битв Другої світової війни: в ході операції на Букринському плацдармі, що була однією зі складових битви за Київ, загинуло більше півмільйона радянських військових. Сьогодні в селі Балико-Щучинка діють музей та меморіальний комплекс, присвячений героям Букринського плацдарму. Крім меморіальної цінності, цей комплекс має й цінність художню: відомому українському скульпторові Валентину Знобі – авторові меморіального комплексу – вдалося вписати його в залишки давньоруської фортеці Чучин, а фігури радянських воїнів виконані зі дотриманням портретної схожості конкретних осіб, що брали участь у битві за Букринський плацдарм.
Фортеця Чучин напряму пов'язана із подіями 900-літньої давнини – невдалим походом князя Ігоря Святославича на половців, описаного в пам'ятці давньоруської літератури «Слово о полку Ігоревім». Відповідно, на території меморіального комплексу знаходиться й пам'ятник авторові цього твору – поетові Бояну. Відтак відвідання меморіалу Букринського плацдарму стане цікавим не тільки тим, хто цікавиться історією Другої світової війни, але й поціновувачам історії Київської Русі.
Організація внутрішнього туристичного продукту в Україні, зокрема, на Наддніпрянщині, має певну специфіку. На відміну від зарубіжних курортів, тут практично відсутні системи онлайн-броню-вання готельного контенту, та й оффлайн-схеми місцеві власники інфраструктурних об'єктів не дуже полюбляють, віддаючи пере¬вагу готівці та сплаті наперед. Те ж саме можна сказати і про інші складові туристичного продукту, такі, як транспортне обслуговування, режим відвідування музеїв, рибальського сезону чи використання суден в акваторії Дніпра. Тим не менше, такі задачі успішно вирішуються, й українські тур-оператори, що спеціалізуються на внутрішньому та в'їзному туризмі, цілком спроможні створювати конкурентноздатний туристичний продукт на базі рекреаційних та історично-культурних атракцій нашої Батьківщини.

Автор щиро дякує директору туроператора «орнамент України» пані Олені КАЗЬМІНІЙ за можливість ознайомлення з атракціями Київської Наддніпрянщини та козацького селища Трахтемирів

назад >>>