Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Польща – це та країна, чиї консульства видають громадянам України шенгенських віз більше, ніж усі інші шенгенські консульства разом узяті. Отже, будь-які зміни у візовій практиці польських консульств одразу стають предметом для обговорення у ЗМІ та серед туристичної громадськості.
Цього року у візовій практиці польських консульств відбулися певні зміни: наприклад, починаючи з 15 жовтня було розширено список необхідних документів для оформлення шенгенської візи. Спостерігалися й певні складнощі з подачею документів у консульські установи та візові центри. Щоб дізнатися про причини цих явищ, а також із метою унеможливлення будь-яких спекуляцій на польсько-візову тематику редакція звернулася до керівника Консульського відділу Посольства Республіки Польща в Україні пана Рафала Вольського.

– Польські консульства є традиційним та одноосібним лідером у питанні оформлення шенгенських віз для громадян України. Просимо розповісти читачам «Українського туризму», як змінилися показники видачі віз польськими консульствами протягом 2014 року порівняно з 2013-м? Яку долю в загальній кількості шенгенських віз, виданих громадянам України, займають сьогодні польські
консульства? Яким був цей показник за результатами минулого року? Якщо в цьому показнику відбулися значні зміни, просимо пояснити, за рахунок чого таке сталося.
– Кількість шенгенських віз (категорії С) та національних (категорії D), виданих польськими консульськими установами України за перші три квартали 2014 року, збільшилася в порівнянні з аналогічним періодом 2013 р. більш ніж на 20% (645.000 проти 537.000). Збільшення кількості віз відбулося завдяки подальшому розвитку польсько-українських відносин у різних областях. Наприклад, через зростання числа відвідувачів, які в'їжджають до Польщі (та інших держав Шенгенської угоди через Польщу) для бізнесу та шопінгу, з метою працевлаштування та навчання, а також у зв'язку з посиленням співпраці у рамках громадянського суспільства. Інтерес до оформлення польської візи в Україні також, безсумнівно, підсилюється ліберальною візовою практикою в наших консульствах, а також невизначеністю економічної ситуації й безпеки в Україні, в результаті чого зростає кількість людей, що звертаються за візою Польщі «на всякий випадок».

– Останнім часом українські ЗМІ поширюють інформацію про ускладнення процедури оформлення шенгенських віз у польських консульствах, починаючи з 15 жовтня. Просимо розповісти, чи насправді зміни процедури в оформленні шенгенських віз можна вважати ускладненнями? Чим обумовлені такі зміни у процедурі, та в чому вони полягають?
– У випадках, коли польські консульства видають українським громадянам єдині (тобто шенгенські) візи для відвідання держав Шенгенської угоди, вони (тобто ми) зобов'язані дотримуватися законодавства ЄС у цій галузі. А це законодавство установлює, що до заяви про видачу візи необхідно додавати певний список підтверджуючих документів. Цей список визначається як Візовим Кодексом Європейського Союзу, так і Угодою між Україною та ЄС про спрощення візового режиму.
Публікація списку цих документів на інтернет-сайтах польських державних інституцій є підтвердженням виконання рішення Європейської Комісії №C(2014) 2737 final від 29 квітня 2014 р. Додаток V до цього рішення містить перелік документів, які повинні представляти заявники на короткострокову візу в Україні, при чому не тільки в польських, але й в усіх консульських установах держав Шенгенської зони в Україні. У такий спосіб те, що українські ЗМІ встигли назвати «ускладненням оформлення шенгенської візи в польських консульствах», є усього лише виконанням розпорядження Європейської Комісії щодо уніфікації списку документів, які подаються аплікантами на шенгенську візу.

– Польські консульства в Україні вдаються до послуг індійської компанії VFS Global, яка виконує функції зовнішнього провайдера(або, за розповсюдженою термінологією, «візового центру»). Водночас польські консульства зберігають можливість для громадян України подавати документи напряму, без звернення до візових центрів. Просимо поділитися, якою була протягом 9 місяців 2014 року доля тих громадян України, які оформлювали шенгенські візи безпосередньо у консульствах? Чи змінився цей показник порівняно з 2013 роком?
– Відсоток анкет, поданих безпосередньо до консульських установ, без залучення Пунктів прийому візових анкет (того, що в Україні прийнято називати «візовими центрами»), є більш-менш однаковим протягом як 2013, так і 2014 років. Він становить 10-20% залежно від місяця та консульської установи. Ці дані демонструють, що польські консульства надають українським заявникам реальну можливість подавати документи на візи безпосередньо до кон-сульств у випадках, коли аплікант не має бажання скористатися послугами посередника.

– Яким є відсоток шенгенських віз, виданих польськими консульствами для громадян України, що мають мету подорожі «туризм»? Чи змінився цей показник порівняно з 2013 роком?
– Протягом усього 2013 року Консульський відділ Посольства Республіки Польща в Україні видав 37% віз, метою яких був «туризм», а за період з 1.01 по 13.11.2014 р. – 22%.

– Туристичні компанії повідомляють, що протягом літніх місяців, а також у вересні, записатися на подачу документів до польських консульств було украй проблематичним – як через візовий центр, так і безпосередньо до консульств. Чи насправді спостерігалася така проблема? Якщо так, яким чином консульства відреагували на ситуацію?
– Збільшення попиту на візи держав Шенгенської угоди в цілому, і польські зокрема, відбулося завдяки факторам, які я вже окреслював у першій відповіді. Це підвищення попиту спостерігається, починаючи з ІІ кварталу цього року, тому через обмеженість організаційних можливостей польських консуль¬ських установ періодично спо¬стерігаються певні складнощі із записом для подачі документів на візи – як безпосередньо до кон¬сульских установ, так і до візових центрів. Звичайно, ми намагаємось компенсувати збільшення навантажень на наших співробіт¬ників – наприклад, збільшуємо у щоденному режимі кількість візових заяв, які підлягають розгляду консульських установ,
розширюємо часи прийому документів та збільшуємо робочий час для посадових осіб у консульських установах, а також запроваджуємо для певних груп заявників можливість подавати документи без попереднього запису. Серед таких груп – студенти, які їдуть до Польщі на навчання, особи польського походження, котрі є власниками Карти поляка, учасники програм молодіжних обмінів, військовослужбовці, що постраждали у боях під час антитерористичної операції на сході України, а також особи, що їдуть до Польщі для участі у рамках програм співпраці громадянського суспільства. Крім того, починаючи з червня, дозволяється вносити плату за послуги візових центрів заздалегідь, що виключає використання електронних черг на сайтах та блокування розгляду заявок. Це збільшує ефективність цього каналу для подачі анкет. Однак ми також просимо зрозуміти, що пропускна здатність польських консульств є обмеженою, і в період пікового попиту можливі ускладнення з подачею візових анкет. Тому просимо поставитися з розумінням до наших проблем, плануючи подорожі до Польщі та через Польщу, а відтак і подачу візових анкет, заздалегідь – зрозуміло, коли це є можливим.

назад >>>