Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Семен АЙЗЕНШТЕЙН
(1884 - 1962)
Телефонний зв'язок сьогодні навряд чи кого здивує: мобільні телефони є практично у кожного. Більше того, багато хто з нас має кілька стільникових телефонних номерів чи апаратів. Хоча порівняно недавно бездротовий телефонний зв'язок вважався розкішшю. А кількома поколіннями раніше й звичайний дротовий телефон був дивом техніки.
азета «КіевлянинЪ» 1878 року помістила на своїх сторінках таке оголошення: «Телефони. Звуковий телеграф. Це геніальний сучасний винахід, за допомогою якого на відстані багатьох верст можна розмовляти і взагалі передавати звуки. Вживання його значною мірою просте: два телефони з'єднуються на довільній відстані за допомогою проведеного дроту». Тим приємніше дізнатися, що до розвитку «бездротової телефонії», тобто радіотелефонного зв'язку, має безпосереднє відношення наш земляк — видатний учений, винахідник та водночас підприємець Семен Мойсейович Айзенштейн.
Він народився у Києві, в родині купця І гільдії, що, між іншим, давало можливість мешкати в Києві — поза «межею осілості» для євреїв. Технічний та винахідницький талант проявився у хлопця дуже рано: ще юнаком він повторив досліди видатного російського вченого Олександра Попова та влаштовував у Києві дослідницькі сеанси радіозв'язку.
Навчаючись на першому курсі Київського університету, Семен познайомився з професором Поповим, який був здивований та¬лантами юнака та порадив йому займатися радіотехнікою усерйоз. Семен взяв до уваги пораду вченого: після закінчення освіти та ста¬жування в Німеччині, повернувшись до Києва, Семен Айзенштейн організував лабораторію з вивчення бездротового зв'язку. Згодом, за підтримки київського генерал-губернатора та майбутнього військового міністра Російської імперії В.Сухомлінова, лабораторія перетворилася на потужну установу з використання радіозв'язку, в тому числі й у військових цілях.
Після червоного перевороту та завоювання України більшовиками Семен Айзенштейн перебував під підозрою. Його навіть кілька разів заарештовували, проте якимось дивом вченому вдалося вижити. Врешті-решт, 1922 року Семенові Айзенштейну вдалося втекти з Совдепії. Він продовжував свою діяльність у Польщі та Чехії, а врешті-решт перебрався до Англії, де й помер 1962 року.
Ім'я Семена Айзенштейна було викреслене з усіх радянських довідників та енциклопедій, проте його внесок у створення систем радіотелефонії є незаперечним: тому, що кожний з нас має в кишені «трубу», ми завдячуємо в тому числі й нашому видатному землякові.
 

назад >>>