Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Лариса КОСАЧ-КВІТКА
(1814 - 1861)
Лариса Косач, більш відома як видатна письменниця Леся Українка, мандрувала світом, зокрема й Єгиптом, не заради того, щоб збагатитися новими враженнями або й просто убити час. У неї було слабке здоров'я, і лікарі з Німеччини настійливо відправляли її до Єгипту, точніше - до відомого своїми цілющими гарячими сірчаними джерелами Хелуану (або Гелуану - в написанні Лесі Українки).
Письменниця добре знала, куди їде. Курортне місто Хелуан розташоване поряд із руїнами стародавньої столиці Єгипту — міста Мемфіса. Мемфіс називали ще Хі-Ку-Птах, що означає «оселя душі Птаха»). Якщо скалькувати цей евфемізм грецькою мовою, то вийде: «Айгюптос». Звідси й пішла назва «Єгипет».
Ще маючи за плечима 19 років, Лариса Косач написала, спираючись на книги французьких дослідників давнини, підручник з історії наро¬дів стародавнього Сходу для своїх молодших сестер. В ньому є розділ «Опис давнього Єгипту».
Але написаний на підставі чужих відомостей підручник — це одне, а яскраві особисті враження — зовсім інше. У циклі поезій «Весна в Єгипті» Леся Українка менше торкається історії й міфології, натомість дає цілу низку яскравих картинок сучасного їй Єгипту, побутових сценок, цікавинок. Взагалі вірші 1910 року, написані в Хелуані, вража¬ють оптимізмом. Не віриться, що їхній автор — важкохвора людина. У суховії Хамсіні поетесі вбачається обряд якогось шаленого... весілля. У «Сні» Леся Українка дуже переконливо порівнює Єгипет з Україною. Особливо ж багато тепла і, як нині модно казати, позитивної енергетики у вірші «Таємний дар», де письменниця змальовує портрети єгипетських жінок і чоловіків, дітей. Їхню незнищенну життєрадісність вона пояснює легендою про сімох богинь Гатор, які подарували єгиптянам сім благ:
.«Сьома всміхнулась крізь сльози і мовила щиро:
«З заздрощів вічну неволю судили боги твоїм дітям, -
Я ж у незламную радість озброю народную душу, -
Гніт фараонів, кормига чужинців її не здолає».
Так на початку віків обіцяли премудрі Гатори.
Вірю: до скону віків не порушиться слово богинь!».
 

назад >>>