Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Микола МИКЛУХО-МАКЛАЙ
(1846-1888)
Видатного дослідника, етнографа, антрополога, мандрівника Миколу Миклухо-Маклая широка публіка знає, головним чином, як першовідкривача і першопрохідця країни папуасів - Нової Гвінеї, де вчений провів серед аборигенів два з половиною роки. Тут ціле узбережжя названо його ім'ям - Берег Миклухо-Маклая. Тут його пам'ятають досі і не тільки за ґрунтовну наукову працю «Серед дикунів Нової Гвінеї».
бмежити діяльність правнука запорізького козака Степана, який відзначився героїзмом під час російсько-турецької війни, за що отримав дворянство, дослідженням Нової Гвінеї означало б звузити і збіднити його науковий здобуток. Судіть самі, чомусь же Індонезія офіційно вважає Миколу Миклухо-Маклая своїм національним героєм! А як можна забути його експедиції на острови Полінезії, Меланезії, Мікронезії, а також у малодосліджені райони півострова Малукка або Австралії? Разом із тим, проживши два роки незадовго до смерті в Малині на Житомир¬щині, в маєтку матері Катерини Семенівни, він «свіжим поглядом» дослідив антропологію й етнографію поліщуків, тобто українців, живо зацікавився їхнім походженням, а відтак, вийшов на літописне плем'я древлян. Тобто, промандрувавши великий відрізок життя землями Півден¬но-Східної Азії, Австралії та Океанії, він віддав солідну данину й рідному краю. Недарма, мабуть, єдиний у Європі пам'ятник Миколі Миклухо-Маклаю знаходиться в Малині. Тут же в колишній оселі брата Михайла діє й музей видатного вченого.
Є його музей і в Криму. Та тут перебування «друга папуасів» у Лівадії пов'язане з не дуже приємною сторінкою в його біографії. А як невдача і фіаско можуть бути приємними? Річ у тому, що, перебуваючи в Лівадії, Микола Миклухо-Маклай добився аудієнції з царем Олександром ІІІ і запропонував йому на Березі Миклухо-Маклая в Новій Гвінеї заснувати щось на кшталт колонії з перспективою створити незалежну державу. Це замислювалося як противага експансії, яку здійснювала тут Німеччина. При цьому ентузіазм Миколи Миклухо-Маклая по¬яснювався його відкриттями в галузях антропології й етнографії: він глибоко переконався, що розумовий потенціал папуасів ні в чому не поступається потенціалам інших етносів Землі, і став рішучим противником расистських теорій. Очевидно, російський цар і «авторитетна комісія», яку він створив, не поділяли гуманізму українця: пропозицію Миколи Миклухо-Маклая було категорично відкинуто...
 

назад >>>