Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Використання дистрибутивних можливостей соціальних мереж та тематичних співтовариств може суттєво підняти рівень продажів для туристичних компаній
За останні роки ми всі звикли до інтернету та сучасних технологій. Більше того, стали від них залежати. Мало хто з представників активної частини суспільства не починає свій день з перегляду новин на улюблених сайтах, з читання фейсбук-стрічки чи повідомлень у твіттері. Ми любимо робити селфі за допомогою смартфону та викладати їх в інтернет через інстаграм, купувати товари та послуги в різноманітних інтернет-магазинах, торгуватися на онлайн-аукціонах... Іншими словами, мало хто сьогодні може уявити світ без мобільного зв'язку та інтернету.
Водночас, як це не парадоксально, туристичні компанії, які, по суті, продають ф'ючерсні зобов'язання, можливостями інтернету, соціальних мереж та груп у повній мірі не користуються.
У цій статті ми не торкатимемося питань онлай-бронювання туристичного контенту. Мова піде трохи про інше, а саме – про пошук нових шляхів донести інформацію від туристичних компаній до потенційних споживачів та зацікавити останніх скористатися саме цими можливостями.

Спільноти проти турфірм?
Сьогодні інтернет переповнений пропозиціями туристичного контенту як безпосередньо від провайдерів, так і від різноманітних посередників. З іншого боку, в тій-таки Всесвітній мережі існує значна кількість сервісів, що мають на меті надавати різноманітні поради, здатні полегшувати життя мандрівникам, публікувати інформацію, пропонувати альтернативні способи здійснення мандрівок... На жаль, ці два сегменти між собою практично не перетинаються. Більше того, в певних сегментах мережі набирає обертів громадський рух за бойкотування послуг туристичних компаній та подорожі шляхом самостійного пошуку та резервування туристичних послуг..
У той же час, подібні спільноти та сервіси надають широкі можливості для туристичних компаній у пошуку клієнтів та дистриб'юції свого продукту.
Адже, на відміну від поширеної у певних колах думки, продукт чи послуга від туристичної компанії далеко не завжди є дорожчим та гіршим за той самий продукт чи послугу безпосередньо від провайдера. Класичний приклад – послуги готелів: самостійний мандрівник, як правило, має доступ лише до так званої ціни «від стійки», яка далеко не завжди його влаштує. Це стосується не тільки потенційного клієнта, що прибув на рецепцію готелю в надії там поселитися, але й для відвідувачів їхніх сайтів. У той же час за рахунок корпоративних та спеціальних тарифів, різноманітних знижок та акцій поселитися в той-таки готель можна значно дешевше, якщо клієнта, який бажає поселитися в цей готель, та компанію, в чиєму портфелі є дешевша пропозиція розміщення в цьому ж готелі, звести разом – вигоду отримають обидві сторони. Звідси витікає висновок, що для до¬сягнення цієї мети немає поганих доріг – годяться усі, в тому числі й нетрадиційні.

Реферальні доходи
Широко поширеною є думка, що найбільший та найавторитетніший у світі інтернет-портал з резервування готельного контенту booking.com призначений суто для індивідуальних туристів. Насправді голландська компанія Booking. com B.V. є одним із найбільших у світі туристичним агентом – консолідатором послуг тимчасового проживання. Вона охоче йде на співпрацю з туристичними компаніями, виплачуючи їм так звані реферальні бонуси. В нашому випадку це винагорода за результативне бронювання через booking.com, здійснене через банер, розміщений на сайті туристичної компанії, або через наданий фірмою реферальний індекс, та й іншими подібними способами. Отже, якщо за допомогою чи безпосереднього контакту, чи СМС-розсилки або дірект-мейлінгу мандрівник здійснить бронювання контенту в такий спосіб, туристична компанія заробить реферальний бонус.
У подібний спосіб співпрацюють з туристичними агентами й інші глобальні консолідатори, наприклад, Expedia.com, KAYAK, Hotels.com та багато подібних ресурсів. А якщо йдеться про локальні системи бронювання та дистриб'юції туристичних послуг, то їх взагалі нараховується безмежна кількість. Щоправда, турагентові, наприклад, українському, такі системи значно важче знайти та порозумітися з ними, проте цілком можливо, що на добре знайомих для туристичної компанії напрямках вона цілком може співпрацювати з такими системами, а відтак й отримувати додаткові доходи.

Форум у ролі коммівояжера? Чому б ні...
Туристична компанія, що зацікавлена у просуванні свого контенту, цілком може виділити кількох співробітників для моніторингу тематичних форумів, соціальних мереж, туристичних спільнот, в яких пропонувати свої послуги та можливості. Попри удавану необтяжливість, робота такого собі електронного коммівояжера є досить непростою: адже для успішності продажів необхідно підлаштовуватися під менталітет учасників спільнот та форумів, вміти оперативно знаходити з ними спільну мову та переконувати їх у чистоті своїх намірів. Отже, для успішності продажів, здійснюваних у такий спосіб, співробітникам туристичних компаній потрібна підготовка. Проте, враховуючи зростаюче безробіття – як справжнє, так і приховане – серед співробітників туристичних компаній, мало хто з них відмовиться від подібної перекваліфікації. Що ж до власників туристичних фірм, то така підготовка частини своїх співробітників може розглядатися як інвестиція у підвищення конкурентноздатності компанії та укріплення її становища на ринку.

Продається все! Дещо навіть безкоштовно...
Уявімо собі ситуацію: клієнт готовий придбати екскурсійний тур, проте не має коштів, щоб дістатися до місця проведення екскурсії. Тоді менеджер туристичної агенції оперативно відвідує один з партнерських сервісів
(наприклад, blablacar.com) та шукає для клієнта попутника в необхідному напрямку. Із цієї операції турфірма не має жодної вигоди – за проїзд платить клієнт власнику попутнього авто, а не компанії – проте успіхом є вже продаж туру, з якого агент отримає свої комісійні. Так само у випадку, якщо потенційний клієнт хоче відправитись на екскурсії за маршрутом, але при цьому його не влаштовують умови проживання в готелях. Турагент може звернутися, знову ж таки, до одного з партнерських сервісів (наприклад, airbnb.com) та запропонувати клієнтові варіант проживання в приватній квартирі чи апартаментах.
Або, скажімо, група екскурсантів бажає організувати сніданок чи вечерю. В такому випадку менеджер туристичної компанії може організувати відвідини ресторану, який надасть групову знижку для туристів та комісійні – для компанії. Знову ж таки, успіхом є факт продажу послуги та отримання комісійних...
На наш погляд, сучасні методи маркетингу через соціальні мережі, тематичні форуми та подібні віртуальні об'єднання мають велику перспективу. Зрозуміло, що до запровадження подібних технологій треба відповідним чином готуватися – здійснити підготовку персоналу, а також маркетингові дослідження соцмереж та спільнот, не кажучи вже про інфраструктурні об'єкти. Проте за нинішніх умов такі зусилля не можуть не принести результат: адже в такий спосіб можна продавати усе, що завгодно: від місць на авіачартерах та автобусних квитків до тих-таки обідів у ресторанах та, скажімо, дегустацій у винних погребах. Погодьтеся, це значно краще, ніж сидіти та чекати випадкового клієнта?
 

назад >>>