Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Нічого нового?
Відтак, з методичної точки зору, нічого нового наприкінці червня не сталося. Проте в реальності, враховуючи те, що до Шенгенської зони виїжджає значно більше наших співгромадян, ніж до США та Британії, туристична громадськість у переддень «біометричної» новації відчула легкий шок, який вміло підігрівали деякі ЗМІ (переважно «жовтого» кольору). Мовляв, консульства у переддень запровадження «біометричних» віз різко знизили прийом документів від аплікантів, а деякі й узагалі припинили їх приймати, що здати «пальчики» буде проблематично, зважаючи на скасування принципу подачі документів «без присутності апліканта» та, відповідно, збільшення черг у консульствах та візових центрах, що навіть тим, хто вже має чинну візу в паспорті, доведеться здавати «пальчики», а відтак й оплачувати цю послугу, що через запровадження процедури зняття біометричних даних вартість оформлення візи зросте у кілька разів, та й подібні вигадки. Зрозуміло, що 99% цієї «інформації» не мало жодного відношення до правди, проте любителів «гарячих пиріжків» із вітчизняної журналістської братії, у тому числі тих, хто з якоїсь причини вважає себе експертом туристичної галузі, це не зупинило.
Що ж відбулося 23 насправді? Виявляється, нічого екстраординарного: держави - члени Шенгенської угоди у плановому порядку (це варто підкреслити) поширили дію VIS (тобто візової інформаційної системи) на громадян України. До речі, українці «потрапили під роздачу» одними з останніх: скажімо, для громадян держав Центральної Азії вимога надавати при оформленні шенгенських віз біометричну інформацію діє вже більше року.

Ефективність покаже майбутнє, ускладнення маємо зараз
Для чого це робиться? Зрозуміло, для підвищення ступеню безпеки громадян держав - членів Шенгенської угоди, та зменшенню потоків нелегальної міграції. Наскільки такі цілі будуть досягнені за допомогою саме цієї процедури - покаже майбутнє. Проте наразі маємо зауважити, що ЄС не розглядає Україну як джерело нелегальної міграції з високим ступенем ризику - про це свідчить хід переговорів
про встановлення безвізового режиму для громадян нашої держави. Більше того, деякі європейські дипломати вважають, що біометрична інформація, яку від 23 червня збирають в європейських консульствах та візових центрах у громадян України, призведе до суттєвого «очищення» візової історії кожного з аплікантів, а відтак з'явиться значно більше підстав для оформлення нашим співгромадянам «тривалих» багаторазових «мультиків», тобто мультивіз. Щоправда, перевірити цю тезу можна буде хіба що за результатами 2015 року, коли вже буде напрацьований статистично значимий масив даних про українських візових аплікантів.
Але, як і будь-яка новація, вимога збирання біометричної інформації призвела (особливо на початкових етапах запровадження) до певних незручностей як для самих аплікантів, так і до туристичних компаній, які опікуються їх значною частиною. При цьому варто зазначити, що, незважаючи на наявність єдиного Візового кодексу та подальших кроків на інтеграцію візових вимог до громадян третіх країн, суверенітет кожної з держав - членів Шенгенської угоди - дозволяє їм проводити у достатній мірі незалежну політику щодо візових заявників, а також тих, кого візовий кодекс кваліфікує як «комерційних посередників», тобто туристичні компанії. Розглянемо цю різницю на прикладі двох шенгенських держав, візи до яких користуються неабиякою популярністю серед громадян України, а саме - Італії та Польщі.
Ці дві держави є суттєво різними з точки зору туристичної логістики. Якщо Італія є виразно туристичним напрямком, і для більшості візових аплікантів є кінцевою точкою маршруту, то значна кількість шенгенських віз, що оформлюється польськими консульствами, мають на меті подальше перебування в державах Шенгенської угоди. Типовий приклад - європейські автобусні тури, які починаються на території Польщі, передбачають відвідання польських атракцій, та подальший виїзд на території Німеччини, Франції, Бельгії, Нідерландів, або ж Чехії, Австрії, південної частини Німеччини та Швейцарії. Деякі туроператори, що спеціалізуються на автобусних турах до держав Скандинавії, також починають свої маршрути в Польщі та, відповідно, подають документи своїх клієнтів саме до польських консульств. Зауважимо, однак, що у загальному туристичному потоці із України до Польщі (за даними Польської туристичної організації, 2.7 млн. осіб у 2014 році, +2.7% по відношенню до результатів 2013 р.), кількість так званих «організованих туристів», тобто клієнтів туристичних компаній, є незначною: у переважній більшості українські туристи в'їжджають до Польщі самостійно. Можливо саме з цієї причини посольство Польщі у переддень запровадження біометрії скасувало акредитацію усіх туристичних компаній. Італійське ж посольство, з огляду на те, що переважна більшість українських туристів, які приїжджають до Італії, є клієнтами акредитованих туристичних компаній, до такого методу не вдалося. Щоправда, й про додаткову акредитацію не оголошувало.

Кома, не крапка...
17 червня посольство Італії провело зустріч з акредитованими туристичними компаніями, на якій були присутні посол Фабріціо Романо, начальник консульської секції Маттрео Крістофаро, директор візового центру Італії в Україні Дженаро Бертолі та співробітники компанії VMS Україна, яка є оператором послуг італійського візового центру в нашій державі. Треба віддати належне італійським дипломатам - на зборах не було тривалих промов, натомість дипломати намагалися максимально відповісти на питання представників акредитованих компаній. Інша річ, що переважна більшість тих питань стосувалася практики зняття біометричної інформації, яку на той момент ще не було запроваджено у практику. Отже, з точки зору здорового глузду посольству Італії варто було б провести аналогічну зустріч десь у листопаді, тобто по завершенню туристичного сезону, де б акредитовані компанії поділилися б своїм досвідом взаємодії з візовим центром та внесли б пропозиції щодо поліпшення та відлагодження процесу оформлення віз у нових умовах. Наприклад, 17 червня багато уваги приділялося та суперечок точилося навколо процедури здачі біометричної інформації в регіонах України. Отже, на такій зустрічі можна було б підвести певні підсумки та виробити стратегію поліпшення (у разі необхідності) цієї процедури та комунікації між усіми задіяними у процесі сторонами.
Що ж до посольства Польщі, то воно вчинило по-іншому. А саме, 23 червня - у день імплемента¬ції процедури збору біометричних даних - запросило представників кількох телевізійних компаній, радіостанцій, а також кореспондента УТ до візового центру (для посольства Польщі цю роль виконує індійська компанія VFS Global). Як таких, урочистостей не відбулося, проте журналісти мали можливість поспілкуватися із очільниками консульських департаментів МЗС України та Польщі - відповідно Андрієм Сибігою та Ярославом Лашіньским, а начальник консульської секції Посольства Польщі в Україні Рафал Вольський вручив квіти та пам'ятний подарунок першій з аплікантів, яка подавала документи на візу та проходила процедуру збору біометричної інформації.


ДО РЕЧІ
Вимога обов'язкової здачі біометричної інформації не застосовується у випадку оформлення віз категорії D, тобто тривалих національних. Такі візи зазвичай оформлюються при виїзді на навчання, з метою працевлаштування та в інших випадках, які потребують тривалого (понад 91 день за півроку) перебування на території країни - члена Шенгенської угоди.
Починаючи з 23 червня, кожний громадянин України, який подає документи на шенгенську візу, має особисто з'явитися до консульства чи візового центру на процедуру зняття біометричних даних: відбитків пальців обох рук та цифрового фото обличчя, відзнятого у день подачі документів на візу. У такий спосіб шенгенські консульства наблизили свою процедуру оформлення віз до тієї, що вже віддавна практикують консульства Великої Британії та США.

ДО РЕЧІ
Заявник на шенгенську візу звільняється від обов'язкової здачі біометричної інформації у таких випадках:
• якщо віза оформлюється для дитини віком до 12 р.;
• якщо зняти відбитки пальців неможливо фізично;
• заявник є головою держави, членом уряду чи парламенту, або ж членом родини таких осіб.
Варто також пам'ятати, що біометрична інформація здається 1 раз на 5 років. При оформленні наступної «біометричної» візи у візовій анкеті має бути вказано дату здачі відбитків пальців.


Ярослав ЛАШІНЬСЬКИЙ, заступник директора консульського департаменту МЗС Польщі:
Багато хто з українців сприймає запровадження процедури збору біометричної інформації як погіршення умов оформлення
віз для громадян вашої держави. Але насправді це не так: збір біометричної інформації - це планова діяльність, спрямована на підвищення безпеки громадян держав Шенгенської угоди, яка здійснюється поетапно в усьому світі. Переговори ж про запровадження безвізового режиму між ЄС та Україною ніхто не скасовував -вони тривають, і зараз дата запровадження безвізового режиму залежить лише від України. А саме, від виконання вашою державою усіх 4-х блоків критеріїв, які уможливлюють скасування віз. Утім, ми в Польщі переконані, що ці сподівання виправдаються вже у найближчій пер¬спективі, й українці вільно в'їжджатимуть до держав Євросоюзу, а відтак і до Польщі.

Фабріціо РОМАНО, Надзвичайний і Повноважний Посол Італії в Україні:
Протягом 2-х років ми поступово підвищували кількість багаторазових віз, оформ¬лених  громадянам України
в консульстві Італії, досягнувши позначки 40% від загальної кількості виданих віз. Зауважу, що 2 роки тому кількість мультивіз ледь складала 20%. Відтак ми й далі плануємо зміни у бік поліпшення сервісу та полегшення умов в'їзду до Італії та Шенгенської зони. Проте ці зміни, як і раніше, будуть поступовими.

Дженнаро БЕРТОЛІ, директор компанії' VMS Україна:
Візовий центр Італії, послуги якого надає для Посольства Італії в Україні наша компанія, вважає своїм одним з основ¬них завдань надання послуг для візових аплікантів з максимальним рівнем зручності. Із цією метою ми почали готуватися до запровадження процедури подачі біометричної інформації вже давно - як тільки стало відомо, що такі вимоги буде реалізовано. У результаті сьогодні ми працюємо у цілком нормальному режимі - у розпал літнього сезону записатися на подачу документів у Києві можна у режимі сьогодні на завтра, а в регіонах від запису до часу подачі документів проходить не більше тижня.
Запровадити такий режим нам допомогло консульство, дозволивши приймати документи та здавати біометричну інформацію клієнтам київських туристичних компаній у регіонах за допомогою офіційних представників цих компаній. Це суттєво розвантажило наш центральний офіс, та й для клієнтів, які мешкають у регіонах України, подавати документи стало зручніше: адже їм відтепер немає потреби їхати до Києва - біометричну інформацію можна здати у найближчому пункті прийому візових документів.
Зрозуміло, були черги і в нас - перед 23 червня, коли якнайбільше заявників прагнуло здати документи на візи без надання біометричної інформації. Проте зараз ми працюємо в робочому режимі і сподіваємось, що до кінця сезону в нас не буде ніяких збоїв чи надзвичайних обставин.

Наталія АНДРЕНАТІЙ, директор туристичної компанії ASNA Travel:
Наближається до завершення перший місяць з дня введення збору біометричних даних у країнах Шенгенського договору. Це викликало чималий ажіотаж серед громадян України, що спричинило за собою роботу візових центрів на межі своїх можливостей. Зараз час відпусток, далі йде сезон курортного відпочинку, я вважаю, час для введення нових умов отримання шенгенських віз, був обраний не зовсім вдало. Для того, щоб потрапити в візові центри країни, потрібно пройти реєстрацію на сайті та отримати підтвердження дати та часу подання документів для відкриття візи, але як показала практика, починаючи з другої половини червня це зробити неможливо - місць немає.
Індивідуальний процес подачі документів, наприклад, для отримання візи до Чеської Республіки у візовому центрі м Одеси займає у сім'ї з трьох осіб від 3 до 4 годин. А якщо вони приходять із заздалегідь підготовленими оператором документами цей час скорочується втричі. Зі скасуванням квот у акредитованих туристичних компаній консульства звалили на візові центри процес оформлення документів безпосередньо біля вікна, що різко скоротило кількість прийнятих документів і спричинило за собою падіння турпотоку на популярні напрямки, чим викликало негативну динаміку зростання туристичної галузі в цілому. Людям не дали можливість вибору - подорожувати самостійно або скористатися послугами туристичних компаній, не вникаючи в усі тонкощі заповнення виїзних документів та втрати свого особистого часу. Особливо ризикують люди, які приїжджають з інших міст, у них є єдиний шанс подати документи, якщо щось буде не в порядку, на наступний день вони подати їх вже не зможуть.
Українські оператори вже неодноразово зверталися до офіційних представників зі своїми рекомендаціями, але, на жаль, нас наполегливо ігнорують і жодної офіційної відповіді ми досі так і не отримали.
Мої рекомендації наступні:
1. Виділити квоти для акредитованих туристичних компаній;
2. Створити для індивідуального туриста вікно для підготовки документів до подачі;
3. Всі оплати консульських та візових зборів здійснювати в одному місці.

назад >>>