Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Відповідно до підсумків ризького саміїу східного партнерства, дата установлення безвізового режиму з європейським союзом повністю залежить від бажання реальних змін в української влади

Саміт у Ризі не виправдав сподівань тих, хто з нетерпінням чекає на скасування візового режиму з Європейським Союзом. Попри зусилля українських дипломатів, у підсумковій декларації не було вказано чіткої дати, коли це може відбутися. Але чи варто називати цей саміт про¬вальним?

Не провал... Але й не перемога
Загалом оцінки Ризького саміту нагадують анекдот про песиміста й оптиміста, які, дивлячись на одну й ту саму склянку з рідиною, бачать її напівповною чи напівпорожньою. Песимісти згадують лютневу заяву Петра Порошенка про сподівання отримати від ЄС на Ризькому саміті «позитивне політичне рішення» щодо надання безвізового режиму для громадян України, яке дозволить запровадити його ще до кінця цього року. Оптимісти ж звертають увагу на п. 23 у підсумковій декларації: «Учасники Саміту... щиро вітають прогрес, досягнутий відповідно Україною та Грузією у реалізації їхніх Планів дій щодо лібералізації візового режиму, як це відзначено в останніх доповідях Європейської Комісії... Вони очікують завершення Україною та Грузією виконання другої фази їхніх Планів дій щодо лібералізації візового режиму, як тільки усі критерії буде виконано шляхом здійснення всіх необхідних реформ, а також вітають готовність Комісії зробити усе від неї залежне для підтримки України та Грузії у імплементації їхніх планів дії щодо лібералізації візового режим та її намір представити доповідь про досягнутий відповідно Україною и Грузією прогрес до кінця 2015 року. Виконання усіх критеріїв дозволить завершити процес, визначений планами дій щодо лібералізації візового режиму, та внести Комісією до Європейського Парламенту і до Ради ЄС пропозиції звільнити українських та грузинських громадян відповідно від візових вимог... У перекладі з дипломатичної на людську це означає чіткий сигнал, що Україна, як і Грузія, може отримати бажане скасування віз вже наступного року, якщо докладе певних зусиль.
«Це вперше, коли в офіційних документах Європейського Союзу прозвучало, що вони орієнтуються на кінець цього року як дату, коли Європейська комісія може позитивно оцінити виконання Україною критеріїв безвізового режиму. І тоді потрібно буде ще кілька місяців, щоб це рішення процедурно набрало чинності, тобто відповідним чином прийняли свої рішення Європейський парламент і Рада Європи. Тоді протягом року від сьогоднішнього дня можна очікувати скасування візового режиму», - заявив наприкінці травня співголова Платформи громадянського суспільства Україна ЄС Олександр Сушко.

Зроблено вже багато...
Щоправда, часу на підготовку до складання іспиту Європейській комісії та виконання усіх критеріїв, необхідних для скасування віз, в України обмаль. Очікується, що чотири оціночні місії приїдуть не пізніше жовтня. Відтак наша держава має лише кілька місяців для виконання рекомендацій, що були надані у травневому звіті Європейської комісії.
У цьому документі експерти відзначили значний прогрес України у виконанні плану дій щодо візової лібералізації. Так, критерії визнані виконаними за двома напрямами («Судове співробітництво у кримінальних справах» та «Умови та процедури видачі ідентифікаційних документів»). Ще за вісьмома - критерії визнані майже виконаними. Що цікаво, до цієї групи віднесено такі напрями, як «Управління міграцією» і «Інтегроване управління кордонами». Це свідчить про те, що негативний вплив подій на Донбасі на перспективу отримання Україною безвізового режиму суттєво перебільшується. До речі, саме про це в квітневому інтерв'ю агентству «Укрінформ» говорив і президент ЄС Дональд Туск. Зокрема, він зазначив, що агресія й конфлікт на Донбасі, безумовно, ускладнюють шлях до безвізового режиму для України, але не роблять його недосяжним.
«У нас є деякі приклади, зокрема щодо Молдови, яка вже отримала безвізовий режим. У них також є внутрішні проблеми, конфлікт усередині своїх кордонів навколо Придністров'я. Це означає, що, звичайно, агресія і конфлікт на Донбасі створюють труднощі в процесі до безвізового режиму, але цього можна досягти, незважаючи на ці проблеми», - сказав Туск.

...Але треба - значно більше!
Та повернімося до звіту Європейської комісії. Ще по чотирьох напрямах критерії оцінені як вико¬нані частково, але з доброю перспективою подальшого виконання. І, нарешті, один напрям («Запобігання та боротьба з корупцією») отримав найгіршу оцінку - часткове виконання.
Саме у цьому напрямі ховається найбільша загроза українській мрії про безвізову Європу. За рекомендаціями Європейської комісії, Україні необхідно забезпечити створення антикорупційного координаційного механізму на високому рівні та створити дієве та незалежне Національне антикорупційне бюро, спеціалізовану антикорупційну прокуратуру та Національне агентство з питань запобігання корупції. Як підкреслюють експерти, йдеться про те, що до приїзду чергової оціночної місії ці структури мають бути повністю сформовані, укомплектовані згідно штатного розкладу і працювати. Крім того, Україна має створити агентство з повернення активів, реформувати недоторканість суддів та народних депутатів, забезпечити своєчасне оприлюднення декларацій про майно, ефективну перевірку майна та конфлікту інтересів державних службовців, повноцінне функціонування центральної електронної бази даних, у т. ч. декларацій та кінцевих вигодоодержувачів, а також єдиного веб-порталу щодо державних витрат.
Досить об'ємне «домашнє завдання» Україна має виконати у напряму «Запобігання та боротьба з організованою злочинністю». Їй необхідно об'єднати наявні плани заходів, які стосуються запобігання та боротьби з організованою злочинністю; реформувати процес досудового розслідування з метою чіткого розподілу повноважень, зокрема зменшити повноваження СБУ в досудовому розслідуванні й забезпечити спеціалізацію суддів та прокурорів з розгляду справ щодо організованої злочинності, а також підвищити ефективність спеціалізованих підрозділів із захисту свідків.
Не буду докладно зупинятися на всіх рекомендаціях Європейської комісії по інших напрямах. Зазначу лише, що серед них є обладнання пунктів пропуску обладнанням для зчитування відбитків пальців для власників біометричних паспортів, посилення правової допомоги для біженців, забезпечення моніторингу ситуації з торгівлі людьми, особливо в контексті конфлікту на сході України (внутрішня торгівля людьми, зокрема торгівля дітьми), імплементація антидискримінаційного законодавства відповідно європейських стандартів і т.д.

Як нам утратити шанс «утратити шанс»?
Завдання, яке стоїть перед Україною, набагато більше і об'ємніше, ніж те, що залишилося зробити Грузії, яка розпочала візовий діалог з ЄС на 2,5 роки пізніше. Згідно із травневим звітом Європейської комісії Грузія вже повністю досягла виконання критеріїв за половиною напрямів, а ті, що залишилися, розподілилися майже навпіл на майже виконані і частково виконані, але з хорошою перспективою подальшого виконання.
Проте експерти переконані, що Україна ще не втратила шанс отримати скасування віз до ЄС одночасно із Грузією. Якщо посадовці замість гучних обіцянок безвізового режиму до чергової дати послідовно й наполегливо працюватимуть над утіленням необхідних реформ, поширений серед європейських бюрократів жарт про те, що Україна ніколи не втратить шанс втратити шанс, отримає шанс втратити свою актуальність.
 

назад >>>