Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Донедавна наші співгромадяни мало що знали про одну з держав Балканського регіону - Албанію, чи Шкіперію, або Країну орлів, як називають її місцеві мешканці. Однак ця невелика країна, що лежить на східному березі Адріатичного моря, раптом виявилась надзвичайно привабливим туристичним напрямком для українців. Віддаючи належне українському туристичному операторові «Феєрія», який організував авіаційний чартер до Тірани - столиці Албанії, та підбиваючи підсумки, так би мовити, пілотного сезону, редакція журналу «Український туризм» надає слово людині, яка представляє Албанію в Україні - Почесному консулу цієї держави у Харкові доктору Шахіну ОМАРОВУ.

- Будь-ласка, окресліть переваги Албанії як туристичного напрямку для українських туристів. Чому клієнтам українських туристичних компаній варто вибирати для свого відпочинку і подорожей саме Албанію?
- Власне кажучи, сьогоднішня Албанія - це чудове місце для відпочинку не тільки наших туристів. У нас є інформація, що цей напрямок набув популярності у громадян Польщі, Чехії, Англії, Данії, Швейцарії, Румунії, а також сусідніх Македонії, Італії та інших країн Європи. І це не випадково. Албанія не обмежується одним лише пляжним відпочинком: вона готова запропонувати своїм гостям насичену туристичну програму. Мальовничі гори, історичні місця часів Римської Імперії, довге узбережжя, яке користується популярністю у любителів подорожувати на своїх автомобілях й мотоциклах. Що ж до українських туристів, то вони не є винятком. До всього іншого, через економічну ситуацію в Україні в цілому, Албанія виглядає вельми конкурентно за вартістю відпочинку. Також для нашого туриста це напрямок досить новий, тому цей фактор також приваб¬лює багатьох українців вирушити на відпочинок саме до Албанії.

- Чи відрізняється структура туристично-курортної галузі Албанії від сусідніх країн (Хорватії, Чорногорії, Македонії, Греції)? Якщо так, то в чому полягають ці відмінності?
- У кожної держави своя специфіка в сфері туризму свої можливості і пропозиції. Навіть в довколишніх країнах Балканського півострова структура галузі відрізняється. Албанія сьогодні активно розвиває туристичну інфраструктуру, зокрема, готельний та ресторанний бізнес. Це вже саме по собі є перевагою перед країнами з уже відомою і вивченою туристами курортною сферою. Та, тим не менше, саме тут, в Албанії, досі можна знайти унікальні куточки як на узбережжі, так і в глибині країни, де ще не ступала нога туриста, де природа зберегла всю свою красу в незайманому вигляді, де не ведеться активної забудови, а відтак і не відбувається змін. На сьогодні такі місця - рідкість. Це явна відмінність від курортів, наприклад, Греції та Хорватії. Але в цілому за рівнем розвитку свого туристичного сектора Албанія ставить для себе метою європейську якість надання туристичних послуг.

- Скільки українських туристів відвідало Албанію в літньому сезоні 2015 року? Чи існують якісь плани на наступний рік за цим параметром? Якщо так, то скільки українців планується прийняти в наступному році? Чи планують інші туроператори розвивати албанський напрямок?
- Наразі точну кількість українських туристів назвати вельми складно. Сезон тільки завершився, тож підрахунок тільки належить зробити. Але я з упевненістю можу сказати, що цей рік явно був рекордним за всі роки незалежності України. Так, українські туристи відвідували Албанію і раніше, але ключовим фактором став запуск першого в історії чартерного рейсу, що з'єднав Київ і Тирану - столиці наших держав. Кількість туристів вже обчислюється тисячами, хоча раніше це було хіба що кілька сотень туристів за сезон. На наступний сезон у планах також є запуск чартерного рейсу, при цьому планується старт перельотів вже з кінця квітня, а не з червня, як було цьогоріч. Тому це явно дасть приріст кількості українських туристів, що відвідуватимуть Албанію. Я не готовий сказати щодо інших туроператорів, але не виключаю, що у зв'язку зі зростанням популярності цього напрямку можуть з'явитися й інші компанії, що пропонують своїм туристам відпочинок в Республіці Албанія.

- Албанія - це країна, велику частину території якої займають гори. У цьому зв'язку виникає наступне питання: чи розвиваються в Албанії зимові види відпочинку? Якщо так, то на яких курортах і що саме пропонується туристам? Що взагалі Албанія може запропонувати туристам, крім пляжного відпочинку?
- Ви маєте рацію, практично 70% території країни покрито горами. Албанія має багато областей із засніженими ділянками. На півночі, уздовж кордону з Сербією та Чорногорією, наявні вражаючі Динарські або Албанські Альпи, з різними перепадами висот, скелями, вапняковими піками. Гора Єзерка - 2693 м, найвища гора в цій частині країни. На сході, уздовж кордону з Македонією, лежить гряда Кораб та найвища точка Албанії, гора Кораб (2751 м), і на півдні, поруч із містом Корча, розташовуються Моравські гори. У цій частині Албанії якраз і розташовуються різні місця, де можна було б кататися на лижах.
Сказати, що в Албанії немає де займатися зимовими видами спорту, було б неправильно. Проте місцеві курорти відрізняються від того, що прийнято вважати гірськолижним курортом. Основним місцем відпочинку є гірськолижний курорт Дарда. Там є підйомники й обладнані спуски. Але варто зазначити, що цей сектор туризму Албанії ще належить розвивати, ну, а про те, який тут величезний потенціал з такими горами, я думаю, говорити не варто.

- Суттєва перевага Албанії як туристичного напрямку перед іншими європейськими країнами - відсутність візових вимог для громадян України. Будь-ласка, розкажіть, в якому режимі діє безвізовий режим для наших громадян? Чи можливо в'їхати в Албанію без візи поза літнього сезону? Скільки часу передбачається зберігати безвізовий режим для громадян України?
- З 2011 року Албанія скасувала візи для громадян України. Це дозволяє нашим туристам, та й просто зацікавленим у відвідуванні країни громадянам, приїжджати сюди будь-якої пори року. Це, безумовно, одна з переваг Албанії для українців. Поза туристичним сезоном туристи будуть обмежені лише відсутністю прямого авіарейсу між нашими державами, проте існує багато варіантів долетіти до Тірани через транзитні пункти, такі як Стамбул або Відень. Більше того, я вважаю, що з часом ми зможемо організувати постійне авіасполучення між нашими державами. Що ж до терміну застосування безвізового режиму, то рішення Албанського уряду щодо скасування віз для українців не має терміну своєї дії, тому про зняття такого режиму говорити немає причин.

- Чи цікава Україна як туристичний напрямок для громадян Албанії? Якщо так, то що саме може зацікавити албанців в Україні? Які існують перешкоди для розвитку туризму з Албанії в Україну?
- Можна з упевненістю сказати, що Україна може бути цікавим напрямком для громадян Албанії. У місцях, де проживає албанська діаспора в Україні, а це Одеська та Запорізька області, албанці можуть ознайомитися з уже зміненими чи навіть утраченими на своїй батьківщині традиціями, які чудово зберігаються вже не одну сотню років на наших землях. Більше трьох сотень років тому албанці переселилися на територію України спочатку в Одеську область, а пізніше глибше - на територію Приазов'я, в нинішню Запорізьку область.
Відмінність природних особливостей, велика кількість історичних пам'яток, заповідників та різноманітних курортів (серед яких і лікувальні) безумовно, можуть стати об'єктами інтересу албанців. Варто також відзначити, що на сьогоднішній день, двосторонні відносини між Україною та Республікою Албанія виходять на абсолютно новий рівень. Висловлюючи свою позицію та бажання зміцнити відносини між державами, албанський уряд прийняв рішення про відкриття на території України - в Харкові - Почесного консульства, оскільки Посольство Республіки Албанія, до компетенції якого відноситься й Україна, знаходиться у Варшаві. Наразі Почесне консульство в Харкові - це єдина дипломатична установа, що представляє Албанію в Україні.
Сьогодні у переліку завдань консульства безліч питань, починаючи від гуманітарних, соціальних і культурних, закінчуючи налагодженням торгових та ділових зв'язків. Консульство веде активну роботу над уже діючими та запущеними проектами, а також над все новими напрямками співробітництва, як із діаспорою, так і безпосередньо над налагодженням міжурядових контактів.
Ми бачимо явне зближення і зміцнення відносин. Це виражається і в проведенні політичних консультацій на рівні заступників міністрів закордонних справ, які пройшли в Києві, і в приїзді Міністра сільського господарства Албанії в Україну на Міжнародний інвестиційний форум. Також вже в планах відповідні візити українських урядовців, підписання двосторонніх угод. Все це веде до розвитку бізнесу, торгівлі і, відповідно, відкриває для громадян як Албанії, так і України, можливості у сфері ділового туризму. І цей сектор найближчим часом буде тільки набирати обертів.
Окремою позицією може стати і науковий туризм. Ми вже відправили громадянку України навчатися албанській мові за урядовою програмою в Університет Тірани. Найближчим часом буде відправлено ще одну учасницю такої програми, вже на річний курс. Оскільки Албанія також є аграрною країною, вона вже вислови¬ла зацікавленість у підготовці фахівців у цій сфері в Українських профільних навчальних закладах.
Єдиною перешкодою на шляху розвитку туризму з Албанії в Україну є необхідність отримання віз для громадян Албанії на в'їзд в Україну. Ми давно займа¬лися цим питанням. Сьогодні це питання українською стороною вирішено - до Тірани передані документи, що дозволяють албанцям в'їжджати в Україну без віз, але за
дипломатичними нормами цей документ повинен знайти своє офіційне підтвердження в албанському уряді, після чого цей процес можна буде вважати завершеним.

Ігор ЗАХАРЕНКО, директор туристичного оператора «Феєрія»:
Албанія, що ми її відкрили цього року українським туристам, має усі підстави стати ще одним масовим напрямком пляжного туризму для наших громадян. Адже ця гостинна, затишна, дивовижно привітна країна має цілу низку переваг перед іншими туристичними напрямками. Наприклад, практично повна відсутність «вати» та російських «братів», безвізовий в'їзд та невисокі ціни на туристичні послуги. Якщо казати про умови відпочинку в Албанії, наведу лише один приклад: Ксаміль на крайньому півдні держави можна порівняти одночасно з Сейшелами. Багамами. Мальдівами, балі...
Тож не дивно, що план по чартерних рейсах ми перевиконали: планували відлітати 6 рейсів, відлітали ж 9, відправивши до Країни орлів близько 1500 туристів. Звичайно, хотілося й більше, проте для першого року та пілотного напрямку, про який майже нікому до того не було відомо, це дуже добрий результат. Тим більше, що практично в останній момент нам довелося змінювати як перевізника, так й аеропорт відправлення.
Отже, наступного року ми починаємо чартерну програму в Албанію з Києва 28 квітня, а у червні додадуться вильоти ще й зі Львова.

Марина ХОРОШОК, менеджер ТК «Поїхали з нами»:
Маючи чималий досвід роботи в туризмі, відвідавши з десяток різних країн можна було б з упевненістю сказати, що особистих знань досить для продуктивного сезону. Але в цьому році ми, турагенти, стикнулись одразу з кількома проблемами. По-перше, загальна економічна ситуація в державі значною мірою вплинула на платоспроможність українського туриста, який тепер ще більш ретельно підходить до питання вартості власного відпочинку. По-друге, український турист все більше й більше прагне побачити щось нове, чого не знає й не бачив його сусід чи друг.
Компанія «Феєрія» дуже вдало передбачила всі потреби туристичного ринку та запропонувала не просто ексклюзивну чартерну програму, а відкрила напрямок до країни, про яку взагалі мало хто знає. Чесно кажучи, спочатку мало вірилось, що цей напрямок буде популярним та зацікавить багато туристів. Та, як виявилось, український турист давно мріяв стати першопроходцем, ще й до європейської країни, яка не вимагає будь-яких візових формальностей.
Звичайно, продавати те, чого зовсім не знаєш, дуже важко, адже існує сотні нюансів, які просто необхід¬но знати менеджеру, але професійні консультації менеджерів компанії «Феєрія» значно полегшували роботу та знайомство з цією прекрасною країною, і як результат - абсолютно всі туристи повернулись зі свого відпочинку задоволеними. Дуже багато позитивних відгуків отримала як сама країна Албанія, так і злагоджена робота туроператора. Хотілося б порадити всім колегам не ставитись скептично до нової для нас країни , звертатися за допомогою до професійних менеджерів та сміливо рекомендувати своїм туристам відпочинок в Албанії.

Ірина АЛЕКСЕЕВА, власник туристичної агенції «Golden Dreams Travel»:
Наші туристи - подружня пара, яка відправилась до Албанії, стали першими, хто відкрив цей напрямок серед наших клієнтів. їхні враження в основному позитивні: недовгий
прямий переліт, безвізовий режим, гарні дороги, чарівна природа, ліберальна (у доларах) цінова політика... А ще їх вразив швидкий розвиток держави та гостинність й віротерпимість місцевих мешканців. Останнє є надзвичайно важливим з точки зору промоції напрямку, оскільки сьогодні багато туристів побоюються виїжджати в мусульманські держави.
Також наші туристи відзначали професіоналізм приймаючої сторони - бажання допомогти в будь-якій ситуації та доступність у режимі 24/7. Звичайно, як і в будь-якій країні, що розвивається, іде¬ально далеко не все: зустрічаються там і відверта бідність на рівні жебрацтва, й сміття на дорогах, та й з'єднання з інтернетом далеко не всюди швидке та стабільне, мало хто розуміє українську чи російську... Та я не сумніваюсь, що із плином часу таких недоліків зустрічатиметься все менше, а українські туристи й надалі охоче відвідуватимуть цю тільки-но відкриту перлину Адріатики!

Тетяна БАЙРАКТАРІ, генеральний директор туроператора ALERTravel:
Українські туристичні компанії почали опановувати Албанію досить-таки пізно - 2013 року. Та вже по результатам цього сезону ми можемо сказати, що на українському ринку албанський напрямок став успішним, не в останню чергу завдяки авіачартерній програмі, яку організував один із українських туроператорів.
Ми дуже раді, що стереотипи, які складалися про Албанію ще з радянських часів, йдуть у минуле з кожним туристом, що відвідав цю чарівну державу. Адже Шкіперія, як називають країну самі албанці, пропонує своїм гостям 368 км піщаних пляжів Адріатики та лазурного узбережжя Йонічного моря, 300 сонячних днів протягом року, античні руїни та стародавні міста, внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, унікальні пам'ятки природи та гостинні мешканці, і все це помножене на невисокі ціни на туристичні послуги та відсутність будь-яких візових вимог.
На наш погляд, потенціал Албанії на українському ринку економних пляжних літніх напрямків величезний - туристична інфраструктура держави стрімко розвивається, й щороку здатна буде приймати все більшу кількість іноземних туристів, у тому числі й українців. Оскільки я й сама українка, а відтак добре знаю, чого прагне наш турист, співробітництво з українськими партнерами та подальше просування Албанії на українському ринку компанія ALERTravel вважає стратегічною задачею нашого бізнесу.
 

назад >>>