Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Ольга СОВЕНКО, Катерина КУЛЬЧИЦЬКА, ГО «Європа без бар'єрів»

Європейські дипломати та чиновники стверджують, що процедура оформлення європейських, у тому числі шенгенських, віз, є для громадян третіх країн (а відтак і України) необтяжливою та не викликає особливих проблем. Однак практика демонструє зовсім інше: до громадської організації «Європа без бар'єрів» регулярно звертаються зви¬чайні громадяни, які стикнулись з проблемами при оформленні віз для виїзду в країни ЄС. На жаль, такі явища, як вимоги надання додаткових документів з боку консульств та затримки в оформленні віз до цього часу залишаються актуальними для заявників. І це незважаючи на дію Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз. Саме для актуалізації наявних проблем та, врешті-решт, покращення сервісу візових центрів та консульств ГО «Європа без бар'єрів» проводить щорічний моніторинг візової практики країн ЄС, результатами якого ми ділимось з читачами «Українського туризму».

Вихідні дані моніторингу
Моніторинг-2015 здійснювався на виході з 4 візових центрів та 15 консульств міста Києва, що представляють сумарно 18 країн-членів ЄС (Австрія, Бельгія, Греція, Естонія, Іспанія, Італія. Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Словаччина, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швеція). Опитувались заявники, що відвідували означені установи з метою оформлення шенгенської візи.
Методика збору даних передбачала проведення особистих інтерв'ю з заявниками за допомогою спеціально розробленого інструментарію. Всього за 15 днів було зібрано 843 анкети. Як і в попередніх хвилях моніторингу візової практики спостерігались складнощі у встановленні особистих контактів із заявниками деяких консульств, - це Австрія, Бельгія, Греція, Естонія, Нідерланди, Фінляндія та Швеція, оскільки в даних консульствах заявників по-перше значно менше, а по-друге, перелічені консульства та візові центри переходять все більш масштабно на процедуру зворотної передачі документів за допомогою кур'єрських служб.

Задоволеність отриманою візою
Моніторинг показав високий рівень задоволеності заявників, які отримали візу - 90% (відмовили в отриманні візи 3% респондентів). Серед 10% незадоволених заявників найбільшу кількість не влаштовував коротший термін дії отриманої візи - 58,8% відзначили це. Серед «іншого» респонденти часто зазначали довжину процедури, бюрократію, дорогу ціну послуги (скоріше за все, йдеться про обов'язкові платежі, що їх стягають візові центри - Ред.) та наявність в отриманій візі меншої кількості в'їздів. Найбільше незадоволених у консульстві та візовому центрі Німеччини, Швеції, Естонії та Нідерландів. Найменше таких - в Іспанії (Графік 1).

Термін дії візи
Загалом, результати моніторингу показують, що проблема отримання коротшого за бажаний терміну дії візи є слабо вираженою. Ми бачимо незначні відхилення: на 2-3% різниця між очікуваним та отриманим терміном дії віз до 10 днів, 21-30 та 91-180 днів, і більш значні відхилення у 5% по візах терміном дії понад рік.
Натомість, переважна більшість країн характеризується великою часткою оформлених респондентам довгострокових віз, термін дії яких складає понад 365 днів - від 20 до 50% серед усіх виданих у її представництві віз. Така ситуація не є характерною для Греції, де більшість виданих віз були терміном дії до 30 днів, та Німеччини - термін дії до 90 днів.
Загалом, за результатами моніторингу лідером по видачі віз більше ніж на рік є Польща (51% респондентів) та Литва (42%). До речі, квота інтерв'ю з заявниками до саме цих двох країн була заповнена найшвидше, що ймовірно свідчить про значний потік наших співвітчизників до цих держав (або через територію цих держав до інших країн Шенгенської зони - Ред.).

Тривалість процедури оформлення візи
Наявність проблем, пов'язаних із тривалістю процедури та бюрократичними складнощами, підтверджується відповідями респондентів щодо часу очікування на повернення документів. Якщо відштовхуватись від загальної рекомендації про термін розгляду документів заявників до 10 днів, то досить повільними виявились візові процедури в консульстві Португалії. Лише п'ята частина заявників до установи цієї країни отримують відповіді за 5-10 днів від моменту подачі документів. Окрім того, найбільший відсоток тривалих розглядів документів зафіксовано в консульських установах Чехії та Німеччини - 15-18% заявників очікують на відповідь більше місяця.
«Зразковими» виявились представництва таких країн, як Іспанія та Латвія, які всім своїм заявникам видають відповідь у десятиденний термін. Доволі вправними також виявились консульства Швеції, Словаччини, Греції та Польщі, які обслуговують 94-97% своїх заявників за 10 днів. У разі ранжування країн консульських установ за середнім часом очікування на повернення документів (у днях), то найшвидше відповідь отримують заявники до консульств Іспанії та Греції (в середньому 5 днів).

Кількість поданих документів
Ідеальною ситуацією при подачі документів можна вважати таку, коли, окрім закордонного паспорту та анкети з фотографіями, в заявника на отримання шенгенської візи більш нічого не вимагають. Утім, такі випадки є досить рідкісними, натомість в середньому українці надають від 5 до 7 документів для оформлення бажаної візи.
Традиційно найпершим, що вимагають у більшості випадків від заявника у консульстві або ВЦ, є копія внутрішнього паспорта, медичне страхування, довідка про доходи, довідка з місця роботи або навчання, броню¬вання квитків та запрошення.
Іншими додатковими документами найчастіше є підтвердження фінансової забезпеченості самих заявників, або ж листи про фінансування їхньої поїздки приймаючою стороною, також - бронювання готелів, копії туристичних ваучерів, копії дипломів про вищу освіту, довідки з місць роботи/навчання, документи на підприємство, а також - мотиваційні листи та автобіографічні дані, візові історії.

З якою метою подорожують українці
Традиційним чином ми виявили, що серед бажаючих здійснити закордонні поїздки найбільше тих, хто їде з метою туризму - 40,2%, також значною часткою відзначена мета отримати візи для робочого візиту - 27,9%, третє місце за частотою посідає мета візиту до родичів, друзів - 10,8% (Графік 2).
Отже, не зважаючи на високий рівень задоволеності заявників на отримання віз до країн ЄС, актуальною залишається низка проблем, таких як видача віз з коротшим за бажаний терміном дії.

назад >>>