Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Вочікуванні безвізового режиму з державами Європейського Союзу, протягом останніх років як експерти туристичної галузі, так й ентузіасти час від часу публікують списки держав, на територію яких власник українського паспорта може потрапити без попереднього оформлення візи в консульстві. Ці списки відрізняються один від одного головним чином тому, що при їхньому укладанні використовуються різні критерії.
 
Що таке «безвізовий в'їзд»?
Наприклад, дехто з упорядників зараховує Велику Британію до безвізових держав для українців на підставі того факту, що за певних умов нашому співгромадянину дозволять відвідати цю країну терміном не більше 24 годин без оформлення візи. Подібні випадки спосте¬рігаються й в деяких інших державах. Проте зрозуміло, що їх жодним чином не можна відносити до «безвізових» вже хоча б тому, що система оформлення віз тієї ж таки Великої Британії є однією з найскладніших та найзарегульованіших у світі. Крім того, британці досить часто відмовляють аплікантам, не надаючи зрозумілої аргументації.
Так само не можна вважати безвізовим в'їзд громадян України на територію Китаю - незважаючи на те, що до деяких його адміністративних районів (наприклад, до Пекіна, Гонконгу чи віднедавна Шанхаю) українцеві таки можна в'їхати, не оформлюючи попередньо візу (хоча означені території є для громадян України безвізовими - Ред.). Отже, з нашої точки зору, коректним буде при укладанні таких списків використовувати наступні критерії:
1. В'їзд громадянам України на територію іноземної держави дозволено за умов пред'явлення дійсного паспорта для виїзду за кордон. У деяких випадках можуть знадобитися додаткові документи, такі, як туристичний ваучер, резервація готелю чи зворотній квиток;
2. Для в'їзду громадян України на територію інозем¬ної держави необхідно оформити візу, проте зробити це можна безпосередньо на кордоні (сплативши певну суму консульського збору або й безкоштовно). Такі схеми зазвичай практикують привабливі з точки зору туризму держави, наприклад, Єгипет, Шрі Ланка, Йорданія, Таїланд і т.д.;
3. Громадянин України може в'їхати на територію держави, отримавши попередній дозвіл за допомогою дистанційних технологій. Такий спосіб по відношенню до українців практикують Республіка Кіпр, Мексика та кілька острівних держав Карибського басейну та Океанії. Зазвичай такий дозвіл видається протягом і-2 днів та не потребує сплати консульського збору.
Усі інші держави ми відносимо до таких, які вима¬гають попереднього оформлення візи у явній (тобто в консульстві) чи в неявній формі (за допомогою дистанційних технологій: ОАЕ, В'єтнам, Австралія і т.п.).
 
Порівняймо «вагу» паспортів
Відповідно до даних вітчизняного МЗС, станом на 15 квітня 20і6 року громадяни України можуть відвідувати 90 держав та територій без попереднього оформлення візи у консульстві. Сподіваємось, що наприкінці цього року чи на початку наступного Євросоюз таки надасть Україні безвізовий режим, і цей список поповниться 26 державами шенгенської угоди, куди без віз зможуть в'їжджати власники біометричних паспортів. Але в наведеному контексті цікаво порівняти «вагу», або зручність для подорожей, українського паспорта з аналогічними документами інших держав. Для цього ми, використовуючи відкриті джерела, склали 2 рейтинги привабливості (або навпаки - непривабливості) паспортів різник держав та територій світу з точки зору можливості відвідувати іноземні держави без попереднього оформлення віз у консульствах або дистанційними методами.
 
Дещо про «чорний список ЄС»
Цікаво, що список «найгірших» паспортів багато в чому співпадає зі списком держав, громадянам яких необхідно при транзиті через аеропорти ЄС оформлювати шенгенську візу спеціальної категорії А. Її ще називають «аеропорт транзит». Європейський Союз вважає ці держави особливо небезпечними з точки зору нелегальної міграції, відтак навіть у випадках авіаційного транзиту в треті держави через аеропорти ЄС без перетину державного кордону такі громадяни мають звертатися до відповідного європейського консульства - без візи категорії А такому пасажирові буде відмовлено у посадці на літак навіть при наявності всіх інших документів та дійсних авіаквитків.
Варто зауважити, що віза категорії А ніколи не оформлювалась громадянам України. Не було ініціативи запровадження таких віз навіть 2014 року - після початку відкритої фази російської агресії на українському Сході. Отже, Євросоюз не вважає нашу державу джерелом міграційної безпеки. Утім, про це свідчить сам факт переговорів про надання Україні безвізового режиму та наявність Плану з його досягнення, який, до речі, наша держава формально виконала наприкінці березня.
Утім, інші держави, які не входять до ЄС, можуть установлювати інші правила для міжнародного транзиту. Так, при пересадках на території США та Канади гро¬мадянам України транзитна віза потрібна у будь-якому випадку - навіть тоді, коли пасажир не планує перетинати кордон, без такої візи його не пустять у літак. Але таке правило не є дискримінаційним по відношенню до громадян України - воно застосовується для всіх держав світу, які не мають зі США та Канадою безвізового
режиму.
 
***
Отже, з усього наведеного вище можна зробити висновок: український паспорт, навіть у режимі очікування безвізового режиму з ЄС, обіймає позицію твердого «середнячка» у загальному рейтингу привабливості з точки зору безвізових подорожей, та жодним чином не є одним з найгірших у світі. 

назад >>>