Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Вминулому номері «Український туризм» опублікував підсумки видачі громадянам України шенгенських віз іноземними консульствами, які представляють держави Шенгенської угоди. Зауважимо, однак, що масова свідомість, як правило, не розрізняє європейські та шенгенські візи: для звичайного туриста європейська віза - за визначенням є «шенгенкою».

Різні напрямки, різні резони
Насправді це не так: адже деякі держави - члени Європейського Союзу - водночас не є членами Шенгенської угоди. Це, насамперед, Велика Британія, Ірландія, а також Болгарія, Румунія та Хорватія. Ці держави здійснюють окрему від шенгенської візову політику, відтак їхні консульства оформлюють національні візи. Хоча, з іншого боку, деякі держави (Болгарія, Румунія, Хорватія) визнають шенгенські візи та дозволяють їхнім власникам відвідувати територію без оформлення національних віз. Таким чином, статистика видачі віз консульствами цих держав жодним чином не відображає туристичний потік громадян України до них-адже значна кількість українців має у своїх паспортах чинні мультивізи, за якими вони без особливих проблем можуть в'їжджати на території Румунії, Болгарії, Хорватії, а також мініатюрних князівств на кшталт Сан-Марино чи Андорри.
Варто зауважити, що наведені дані треба інтерпретувати по-різному. Скажімо, консульства Румунії оформлюють відносно мало національних віз через те, що ця держава пропускає транзитом громадян України, які мають не тільки дійсні шенгенські, але й болгарські національні візи. Таким чином, до консульств Румунії зазвичай звертаються ті з українців, які прямують до цієї країни цільовим призначенням. Більшість таких українців належать до Західного консульського округу, тобто мешкають у прикордонних з Румунією районах Чернівецької, Івано-Франківської та Закарпатської областей. В інших регіонах України, як бачимо, навантаження на румунські консульства незначне: київське консульство у середньому опрацьовує трохи більше 10 візових заявок у перерахунку на календарний день, а одеське - й того менше.
Якщо говорити про Болгарію, то кількість багаторазових віз, які надає видає ця держава українським громадянам, наближається до 100%. Пояснення цьому фактору є досить-таки простим: серед відпочивальників на морських курортах Болгарії дуже популярними є екскурсійні поїздки до Стамбула. Тому значна кількість віз, які видаються болгарськими консульствами, є дво- чи більшої кратності.
Що ж до Хорватії, кількість мультивіз у яку складає 85% від загального числа оформлених національних віз, то тут все просто: практично 100% цих віз видається клієнтам туроператорів, отже конкретному заявнику видається така віза, яку передбачає куплений ним тур. Якщо в рамках туру планується виїзд з території Хорватії до Чорногорії чи Албанії - туристу оформлять дворазову візу (чи більшої кратності), якщо ж залишати Хорватію не передбачається, віза, скоріш за все, одноразова. З іншого боку, одноразові візи видаються й тим туристам, які купують тури, що базуються в Чорногорії, проте в їхніх рамках передбачається в'їхд до Хорватії - наприклад, з екскурсією до Дубровніка. Співвідношення між мульти- та одноразовими національними візами Хорватії певним чином дає можливість оцінити привабливість для туристів комплексних та мононаправлених турів до цієї держави.
 
Британія: віза для мужніх
З іншого боку, потрапити громадянину України до деяких держав без оформлення їхньої національної візи украй складно, якщо взагалі можливо. Йдеться, насамперед, про Велику Британію та Ірландію. На жаль, редакція не має у своєму розпорядженні детальної статистики по Британії. Однак у середині квітня в дипломатичних колах стала поширюватися інформація про те, що кількість відмов для громадян України суттєво зросла та по результатах 2015 року складає 19%. Офіційного підтвердження цієї інформації немає, але незалежні експерти (у тому числі й ті, які надають послуги візового асистансу), підтверджують: отримати британську візу стало важче. Разом із тим, ті ж самі експерти наголошують: переважна більшість відмов виникає через недбале ставлення аплікантів до формування необхідного пакету документів, необхідного для візи. Іншими словами, до британського візового центру треба нести максимально можливий пакет документів «із запасом», який зможе переконати візового офіцера у Варшаві (саме там оформлюються візи для громадян України) у тому, що аплікат не має наміру емігрувати.
Зауважимо, що система оформлення британських віз у чимось схожа на практику, яку застосовують США та Канада. Але в останніх випадках аплікат мусить проходити співбесіду з візовим офіцером, тож у випадку сумнівів останнього заявник теоретично має можливість переконати співробітника консульського відділу у чистоті своїх намірів. Британська ж віза оформлюється віддалено, виключно на підставі наданих документів, через що їхній пакет має бути бездоганним та виключати виникнення у візового офіцера будь-яких сумнівів.

 

назад >>>