Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Відпочинок в Об'єднаних Арабських Еміратах користується сталим попитом на українському ринку туристичних послуг, відтак на цьому напрямку працює досить велика кількість вітчизняних туристичних операторів та агентів. Однак у масовій свідомості найчастіше назва ОАЕ пов'язується з Дубаєм, який є одним із 7 князівств - складових держави. Для цього є певні причини: адже й досі саме Дубай орієнтований на масовий прийом іноземних туристів, саме в цьому князівстві досі діє більше готелів, ніж в усіх інших еміратах, разом узятих.

Запрошує арабська Флорида
Однак, дивлячись на досягнення Дубаю, інші складові ОАЕ останнім часом стали розвивати в'їзний туризм, пропагуючи свої можливості на зовнішніх ринках, у тому числі й українському. До таких складових відноситься й Рас ель Хайма - емірат, розташований на крайній півночі ОАЕ у гористій місцевості. Тим більше, що саме це князівство має кілька відмінних від інших складових ОАЕ рис, привабливих для мандрівників. Наприклад, саме тут уперше в історії з'явилися поселення людей на території сучасної держави ОАЕ. (Цікаво, що Рас ель Хайма останньою приєдналася до федерації князівств - це сталося у лютому 1972 р. - Ред.). Протягом кількох останніх років на його території було зведено чимало об'єктів туристичної, торговельної та розважальної інфраструктури, тож правителі князівства - шейхи аль Касімі - вирішили, що їхнє князівство «дозріло» до того, щоб позиціонувати себе як самостійний туристичний напрямок. Що й було продемонстровано 7 липня в Києві, де в готелі «HYATT Софіївський» спільно з авіакомпанією Air Arabia відбулась презентація туристичних можливостей емірату, який багато хто порівнює зі штатом Флорида. З українськими туроператорами та агентами, а також представниками профільних туристичних ЗМІ, спілкувалися менеджер Управління туризму емірату Рас ель Хайма в уряді емірату Марина Алехічева та представники авіакомпанії Air Arabia в Україні Євген Денисенко та Олена Петренко.
 
Чому саме Рас ель Хайма?
Одним із найпопулярніших сувенірів, які туристи привозять з ОАЕ, є «7 пісків» - скляна ємність з різнокольоровим піском, видобутим з різних регіонів тамтеш¬ньої пустелі. Зазвичай таких кольорів є 7, що співпадає з числом князівств - складових Еміратів. Звичайно, де в чому це є кічем, проте природні умови Рас Ель Хайми досить-таки сильно відрізняються від того, до чого звикли українські туристи. Узбережжя емірату омива¬ється водами Перської затоки - виходу до Індійського океану та його Оманської затоки в емірату немає. Тим не менше, профіль узбережжя на території Рас ель Хайми суттєво відрізняється від аналогічного в Шарджі, Дубаю чи, тим більше, в Абу-Дабі: адже берегова лінія емірату розташована на півострові Мусандам, де, до речі, проходить державний кордон між ОАЕ та Султанатом Оман. Рельєф півострова є яскраво гірським - це одна з причин, чому Рас ель Хайма користується популярністю в туристів у літні місяці, які за мірками Еміратів вважаються «низьким» сезоном: спека у горах є знач¬но помірнішою, ніж на рівнинах пустелі Руб ель Халі, де розташовані Дубай, Абу-Дабі та частина території Шарджі. Крім того, на території Рас ель Хайми вистачає традиційних для ОАЕ туристичних принад, таких, як парки розваг, сафарі-парки, бедуїнські стійбища, які, до речі, приймають туристів у тому числі на ночівлю, а також аквапарки, шопінг-молли та, звичайно, музеї й архітектурні пам'ятки. Усе це дає можливість формувати туристичний продукт саме на готельній базі цього емірату, тим більше, що ціни на проживання в ньому є порівняно невисокими (таблиця і). Варто також взяти до уваги, що 8о% готелів в еміраті розташовані на узбережжі Перської затоки, крім того, у 90% з них запроваджено систему All Inclusive. Для Еміратів це не є типовим, проте такий сервіс може привабити до емірату певний контингент туристів, які віддають перевагу саме такій формі обслуговування.
Утім, як засвідчили промовці, агентам не варто активно агітувати туристів обирати саме All Inclusive-адже ціни в Рас ель Хаймі значно нижче, наприклад. дубайських, а кількість різноманітних ресторанів, кафе та інших закладів харчування є величезним. У тому числі в шопінг-моллах, яких лише у столиці емірату нараховується 5. Тож навіть на базі сніданків гості не тільки не залишаться голодними, але й зможуть ознайомитися з неймовірним розмаїттям не тільки аравійської, але й європейської, індійської, тайської, марокканської та багатьох інших кухонь.
Зауважимо, однак, що й кількість готелів та інших закладів розміщення в Рас ель Хаймі є невеликою - система booking.com видає лише 30 доступних для бронювання об'єктів. Для порівняння, у сусідньому еміраті Умм аль Кувайн, чия територія є значно меншою за Рас ель Хайму, таких нараховується 8о, а в Аджмані - 224. Та як би там не було, туристична галузь в ОАЕ розвивається досить-таки інтенсивно, й не виключено, що за кілька місяців це число суттєво зміниться у бік зростання.

Як туди дістатися?
Із України до ОАЕ літають 3 авіакомпанії: вітчиз¬няна МАУ та дубайський Fly Dubai, які здійсню¬ють рейси з Києва до Дубайського міжнародного аеропорту (DXB) (Fly Dubai ще літає до DXB з Одеси -Ред.), а також Air Arabia з Шарджі, яка виконує рейси з української столиці до аеропорту «Шарджа», тобто SHJ. Для того, щоб дістатися Рас ель Хайми, найзруч¬нішим є використання можливостей саме Air Arabia. Адже цей аеропорт розташований найближче від однойменної столиці емірату - час у дорозі від SHJ до Рас ель Хайми складає приблизно 35 хвилин. Крім того, авіакомпанія Air Arabia надає своїм пасажирам можливість скористатися регулярними автобусними маршрутами, які відправляються від зони прибуття а/п «Шарджа» по 4 напрямках, у тому числі й до Рас ель Хайми (здійснюється 3 рейси на день). Вартість проїзду на таком рейсі складає усього лише іо емірат-ських дирхамів (приблизно 62 грн - Ред.) в один бік, а квитки на ці автобуси можна забронювати й придбати як разом з авіаквитком до Шарджі, так й окремо, у процесі подорожі. Крім того, авіакомпанія Air Arabia надає своїм пасажирам можливості реєстрації багажу на рейси в кожному шопінг-моллі Еміратів, а відтак і в Рас ель Хаймі (ця послуга також коштує 1о дир-хамів). Враховуючи ж невисоку вартість авіаквитків (Air Arabia є бюджетною авіакомпанією), різноманітні акції авіаперевізника (так, з року в рік на рейсах із України до Шарджі до вартості квитка входить перевезення 1 валізи масою до 2о кг) та додаткові можливості на кшталт вже згаданих автобусних маршрутів, а також рівень цін на туристичні послуги в еміраті, стає зрозумілим, що на базі Рас ель Хайми та з перельотами від Air Arabia українські туроператори можуть будувати бюджетний еміратський продукт для українських туристів.

База для комплексних турів
На базі емірату Рас ель Хайма туроператори ціл¬ком можуть формувати й комплексні тури - як до сусідніх еміратів, так і до Султанату Оман, який також має значну кількість архітектурних та історичних пам'яток, а також активно розвиває свою туристичну галузь. Утім, у цьому випадку операторові необхідно ретельно планувати маршрути та оформлювати для туристів візи. Так, відвідати деякі анклави Султанату Оман на території ОАЕ можна й за еміратською візою, яка при цьому не втрачає чинності. Але при в'їзді на основну територію Оману, зокрема, до сто¬лиці держави міста Маскат, необхідно оформлювати національну візу на додаток до візи ОАЕ, яка в такому випадку має бути багаторазовою. Оскільки Емірати нещодавно спростили візовий режим для громадян України, запровадивши, в тому числі, можливість оформлення багаторазових віз, при наявності попиту на такі тури проблем в українських операторів виникнути не повинно.

Андрій ГОРБАЧ, директор туроператора SkyLine Tours, ОАЕ:
Уряд Рас ель Хайми намагається розвивати туризм на своїй території, орієнтуючись на досвід Дубаю й Шарджі, й у них дещо виходить. Щоправда, в еміраті ще мало об'єктів туристичної інфраструктури, які могли б зацікавити масового туриста (не вистачає музеїв, парків розваг, тематичних ресторанів, до емірату не так часто, як хотілося б, заходять круїзні лайнери тощо), проте усе це з'являється з часом. Позитивною рисою, яка працює на туристичне майбутнє Рас ель Хайми, є більший лібералізм по відношенню, наприклад, до алкогольних напоїв, ніж, скажімо, у Шарджі. Та й ціни на послуги інфраструктури тут нижчі, ніж в основних туристичних центрах ОАЕ. Також приємно, що уряд Рас ель Хайми не дистанціюється від потреб та проблем туристичної індустрії, й охоче співпрацює з великими туроператорськими компаніями, проявляючи індивідуальний до них підхід. Отже, на мій погляд, перспективи розвитку туристичної галузі в еміраті цілком пристойні.
Що ж до комплексних турів до Оману, то тут ситуація залежить від того, куди саме поїдуть туристи. Наприклад, якщо планується круїз по оманських фіордах на арабському традиційному човні дау з виходом з міста Даба (оманська час¬тина поділеного між ОАЕ та Оманом міста, яке на території Еміратів носить назву Дібба), то для в'їзда в Дабу необхідно оформлювати перепустку в шарджівській поліції. До речі, ці круїзи є досить популярними серед іноземних туристів, тож не виключаю, що й українські туроператори зацікавляться такими можливостями. Без оформлення оманської візи можна в'їхати також до провінції Мадха, яка також є анклавом на території ОАЕ, неподалік від Корфаккану. А, скажімо, до Касабу чи оманської столиці Маскат можна потрапити, оформивши оманську візу (це роблять оманські туроператори за такою ж схемою, як і в ОАЕ) та, відповідно, закривши еміратську, якщо вона є одноразовою. Таким чином, на зворотному шляху туристам доведеться або вилітати з Оману та не виходити за межі транзитної зони аеропорту, або ж відкрити нову еміратську візу. Чи із самого початку оформлювати багаторазову візу ОАЕ. Хоча особисто мені таких віз оформлювати для туристів поки що не доводилося - через відсутність попиту на такі послуги. Але я цілком припускаю, що все може змінитися, й багаторазова еміратська віза стане чимось звичним для наших клієнтів. 

назад >>>