Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Протягом багатьох років Єгипет є одним із найпопулярніших та найбажаніших туристичних напрямків для наших співгромадян. Однак політичні зміни протягом останніх років, що відбувалися як у Єгипті, так і в Україні, суттєво вплинули на ситуацію на цьому туристичному напрямку. Як саме? Про це, а також про багато інших аспектів українсько-єгипетських двосторонніх відносин, розповідає Надзвичайний і Повноважний посол України в Арабській Республіці Єгипет Геннадій ЛАТІЙ.
 
- Пане Геннадію, що собою являє туристична галузь Арабської Республіки Єгипет? Як вона почуває себе сьогодні?
- Взагалі яне є експертом в туристичній галузі. Проте для Єгипту туризм входить до першої трійки у структурі ВНП, та й у двосторонніх відносинах між нашими державами ця галузь займає значне місце. Отже (посміхається), доводиться вивчати й цей, досить-таки специфічний для дипломата, напрямок міжнародних відносин.
Сказати, що в туристичній галузі Єгипту немає жодних проблем, я не можу. Після терористичного акту, який призвів до катастрофи російського літака авіакомпанії «Когалим авіа», низка держав, у тому числі Велика Британія та Росія, припинили відправлення чартерних авіарейсів до єгипетських курортів. Через це в'їзні турпотоки суттєво скоротилися, й галузь потерпає від збитків.
Зрозуміло, менеджмент єгипетської туристичної галузі намагається протидіяти цим тенденціям. Наприклад, у курортних зонах Червоного моря деякі готелі призупиняють свою діяльність, завдяки чому завантаженість інших об'єктів розміщення збільшується. Це, утім, не означає, що в тих чи інших категоріях спостерігається дефіцит номерів: єгипетські готельєри, зазвичай, утримують певний номерний резерв, спроможний перекрити раптові сплески попиту в ті чи інші періоди. Що ж до значних сплесків попиту, які перевищують наявний резерв, то їх цілком можливо задоволь¬няти за рахунок відновлення діяльності готелів, поставлених на так звану «м'яку консервацію».
Тим не менше, справи в єгипетській туристичній галузі не такі вже й погані, як це могло б здаватися на перший погляд. До країни потроху починають повертатися європейські туристи: цього року в Єгипті досить багато відпочивало італійців, громадян держав Східної Європи, відновлюються туристичні потоки з Німеччини. Майже немає британців і зовсім - росіян.
 
- Як на цьому тлі виглядає ситуація з туристичними потоками із України?
- Зовсім непогано. Україна є однією з небагатьох держав, які ані на мить не зупиняли польоти до Єгипту. Відповідно, саме наші туроператори підтримали єгипет¬ську туристичну індустрію у найважчі часи. Єгиптяни, до речі, це розуміють та цінують.
Цього року - із лютого по травень - до курортів Єгипту прибувало по 25-28 чартерних авіарейсів на тиждень: як до Шарм ель Шейху, так і до Хургади. За єгипетською статистикою, на початку цього року саме Україна була регіональним лідером (у регіоні Східної Європи - Ред.) із відправлення туристів до цієї країни: наші громадяни склали 62% турпотоку із цієї частини Європейського субконтиненту. Зараз (18 серпня - Ред.) у Єгипті не сезон, проте, починаючи з осені, й ми, і єгиптяни, очікуємо подальшого зростання туристичних потоків наших співгромадян до цієї країни.
Разом із тим, хотів би зазначити, що останнім часом різко знизилась кількість українців, які виїжджають на екскурсії до Каїру, Луксору, Асуану та інших міст, де знаходяться пам'ятки Стародавнього Єгипту. В основному це відбувається з економічних причин - адже такі екскурсії мають певну ціну, яку не всі українські туристи готові сплачувати. Хоча, звичайно, дехто від таких екскурсій відмовляється з міркувань безпеки. Особисто я сподіваюсь, що, врешті-решт, потік українських екскурсантів до пам'яток Стародавнього Єгипту відновиться: адже такі екскурсії - це виняткова можливість познайомитися із однією з найважливіших основ світової цивілізації та підвищити свій культурний рівень.
 
- Ви казали, що єгиптяни цінують підтримку, яку надає їхній туристичній галузі Україна, зокрема, наші туроператори. Ви б не могли конкретизувати, в чому це проявляється?
- Ми, тобто посольство України в Єгипті, постійно й ефективно співпрацюємо як з центральною владою країни, зокрема з її Міністерством туризму, так і з регіонами, де розташовані популярні серед українців курорти. Зокрема, маємо подяки від міністра туризму Єгипту та губернатора Південного Синаю - саме в цій провінції знаходиться курорт Шарм ель Шейх. Крім того, єгипетська влада сприяє українським туристам у задоволенні їхніх потреб, наприклад. в інформацій¬ній галузі: так, у відповідь на наше звернення міністр туризму доручив керівництву курортних готелів включати до меню супутникового мовлення й українські телеканали. Станом на сьогодні переглядати вітчизняні канали можна у переважній більшості готелів, де відпочивають українці, й цей список постійно розширюється.
Крім того, я чув, що єгипетські готельєри пропонують українським туроператорам привабливі ціни - кращі, ніж для представників інших держав. Чи так є насправді, чи ні, я не можу стверджувати, оскільки готельний контрактинг відноситься до бізнесових взаємин суб'єктів підприємництва, й не входить до компетенції посольства. Проте у спілкуванні з представниками обох сторін - як готельєрів, так і туроператорів - і я, і мої колеги про таке чули неодноразово.
 
- Пане Геннадію, чи існує зворотний потік туристів, тобто з Єгипту до України? Чи цікавляться єгиптяни туристичними можливостями нашої держави? Якщо так, то що найбільше приваблює громадян Єгипту в Україні саме як туристів?
- Зацікавленість туристичними можливостями України в єгиптян є, існує й зворотний турпотік. У першу чергу, громадяни Єгипту цікавляться можливістю побувати на Західній Україні, де природні умови кардинально відмінні від єгипетських. Адже для мешканця пустелі гори, покриті лісами, гірські потоки та, врешті-решт, сніг - це щось неймовірне! Звичайно, цікавляться громадяни Єгипту можливістю побувати в Києві та інших містах України, наприклад, в Одесі - не в останню чергу тому, що багато хто з єгиптян свого часу навчався в українських ВУЗах.
Однак зазначу, що цей потік поки що є незначним, і міг би бути значно потужнішим. Так, Єгипет - країна не дуже заможна, проте, як і в кожній державі, тут вистачає громадян, які можуть собі дозволити міжнародний туризм. Україна для них є привабливим напрямком у силу невисоких цін на послуги нашої туристичної інфраструктури - це крім того, про що я тільки-но згадав. Однак збільшенню кількості єгипетських туристів в Україні перешкоджає, щонайменше, 2 фактори. Перший - це відсутність регулярного авіаційного сполучення між Україною та Єгиптом: усі авіарейси, які привозять українських туристів до Єгипту, є чартерними та для єгиптян є незручними (вже хоча б тому, що прилітають тільки до Шарм ель Шейху та Хургади). Крім того, на чартерний рейс не можна просто так придбати квиток. Але сподіваюсь, що до кінця року Єгипет й Україну, нарешті, з'єднають прямі регулярні авіарейси: наразі одна з єгипетських авіакомпаній веде переговори про установлення такого сполучення.
Друга проблема - це складність в оформленні українських віз для громадян Єгипту. Однак сьогодні український уряд проводить експеримент зі спрощення оформлення віз для громадян деяких держав. Зокрема, громадяни Китаю, ОАЕ, Кувейту та деяких інших країн, які в'їжджають до нашої держави як туристи, можуть оформлювати візи в українських аеропортах. Існують плани з розширення цього експерименту, тож ми сподіваємось, що невдовзі оформлювати українські візи за спрощеною процедурою зможуть і громадяни Єгипту.
 
- Чи можуть сподіватися громадяни України, які постійно мешкають в Єгипті, або ж які прибули до Країни Фараонів як туристи, на допомогу українського консульства у випадку необхідності? Як взагалі відбувається взаємодія посольства з українською громадою в Єгипті та з нашими туристами?
- Зрозуміло, що ми не забуваємо про потреби наших громадян у Єгипті. Це стосується як тих із них, що мешкають у країні постійно чи тривалий час, так і туристів. Наприклад, у містах Єгипту ми організовуємо виїзні прийоми консулів, про які попередньо оголошуємо як на нашому сайті, так і в місцевій пресі. Крім того, в ургентних випадках співробітник консульського відділу обов'язково виїжджає на місце події та робить усе від нього залежне для врегулювання ситуації.
Крім того, ми проводимо різноманітні заходи для української громади в Єгипті: останні такі заходи відвідували близько 150 громадян України плюс єгиптяни - члени їхніх родин. В основному такі заходи здійснюються на українські свята, а також пам'ятні дати: наприклад, на 30 річницю Чорнобильської катастрофи. На День Незалежності України, крім офіційного прийому, ми провели ще й захід для членів української громади в Єгипті.
Хотів б звернути увагу читачів УТ ще на один аспект нашої діяльності. На консульському обліку в нашому посольстві сьогодні стоїть 236 громадян України. Звичайно, що це далеко не вся громада - адже консульський облік не є наразі обов'язковою процедурою. Однак я щиро раджу всім, хто приїжджає до Єгипту з метою працевлаштування, чи виходить заміж за громадян цієї держави (основну масу українських громадян у Єгипті складають якраз українки, які беруть шлюб з єгиптянами), все ж таки ставати на консульський облік. Хоча б для того. щоб ми могли оперативно допомагати людям у разі необхідності. Ну й, звичайно, радимо ні в якому разі не порушувати єгипетських законів. Це особливо стосується сезонних співробітників готельних та розважальних об'єктів у курортній зоні на узбережжі Червоного моря: часто буває так. що людина в'їжджає до Єгипту за туристичною візою та влаштовується на роботу, наприклад, аніматором у готелі. Але туристична віза права на працевлаштування не дає. Тому у випадку претензій з боку державних органів Єгипту до таких співробітників наші можливості у відстоюванні їхніх прав є мінімальними... Я вже не кажу про те, що нелегал (а таким, по суті, є кожний, хто порушує мету перебування у країні) жодним чином не захищений від свавілля несумлінних роботодавців: випадки, коли наших громадян обманюють з оплатою їхньої праці, на жаль трапляються, до того ж значно частіше, ніж це могло б бути.
Завершуючи нашу розмову, я хотів би наголосити на такому: Єгипет - це країна, яку варто відвідати кожному. Крім того, в перспективі Україна може отримати сталий потік туристів з Єгипту, що, поза всяким сумнівом, позитивно позначиться на бізнесі вже української туристичної індустрії. Отже. єгипетський туристичний напрямок є для України високоперспективним та обопільним.

назад >>>