Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

В Ізраїлі готуються докорінно врегулювати галузь медичного туризму - наразі розробляється відповідний закон, до речі, вперше в історії держави. Цікаво, що із законодавчою ініціативою врегулювання медично-туристичної галузі виступили одразу 2 міністерства - Охорони здоров'я та Туризму. Нове законодавство, крім усього іншого, передбачає докорінно реформувати й діяльність медично-туристичних агентів, або, як їх називають в Україні, медичних посередників.
Оскільки, за даними ізраїльської сторони, значна частина іноземних медичних туристів прибувають до ізраїльських клінік із держав колишнього СРСР, у тому числі із України, редакція «Українського туризму» вважає, що майбутні організаційні зміни в галузі є украй важливими для вітчизняного ринку цих досить-таки специфічних, але популярних послуг. Про те, які саме зміни чекають на медично-туристичну галузь, розповідає ізраїльська журналістка Елеонора ХРІЗМАН-головний редактор інтернет-видання Tourneto та журналу «Здоров Я».
 
Рівні умови - для всіх пацієнтів!
Індустрія медичного туризму в Ізраїлі сьогодні характеризується своєрідною дуальністю: з одного боку, іноземці, які приїжджають до наших медичних закладів та сплачують за їхні послуги, привозять до країни валюту та слугують джерелом наповнення державного бюджету. З іншого боку, багато хто вважає, що через наявність іноземних медичних туристів зменшується доступ до медичних послуг для громадян Ізраїлю, а також знижується їхня якість. Так, у деяких випадках черги на планові операції в державних лікарнях сягають півтора, а в окремих випадках навіть двох років. Приватні ж клініки доступні не всім ізраїльтянам - лише тим, хто має можливість сплачувати за приватне страхування, яке у більшості випадків є значно дорожчим, ніж державне обов'язкове.
Я далека від думки, що проблеми в ізраїльській медичній галузі з'явилися виключно через іноземних медичних туристів. Не дотримуються такої думки й ініціатори законодавчого врегулювання медичного туризму. Так, міністр охорони здоров'я Ізраїлю рабин Яаков Ліцман упевнений, що «новий закон впорядкує медичний туризм і проявить себе позитивно як у царині охорони здоров'я, так і для туристичної галузі Ізраїлю. З одного боку, ми дуже хочемо розвивати тему медичного туризму з наданням кожному туристу послуг найвищої якості, з іншого - прагнемо, щоб лікування громадян зарубіжних держав не здійснювалося за рахунок місцевих пацієнтів, і щоб доходи від медтуризму використовувалися для розвитку системи охорони здоров'я».
Із равом Ліцманом солідарний і його колега - міністр туризму Ярів Левін. Він переконаний: «Протягом останніх років медичний туризм став однією з найприбутковіших галузей ізраїльської економіки, яка приносить іноземну валюту та служить одним із джерел податків. На базі медичного туризму створюються робочі місця в системі охорони здоров'я Ізраїлю. Закон повинен внести порядок і поліпшити становище в галузі, а також для всієї туристичної індустрії нашої держави».

Як виглядатиме закон «Про медичний туризм»?
Наразі текст законопроекту ще не опубліковано. Однак відомо, що він базуватиметься на трьох основних принципах, які виходять з того, що держава зобов'язана в першу чергу забезпечити якісними медичними послугами своїх власних громадян. Також зрозуміло, що система охорони здоров'я потребує значного бюджету.
Отже, перший принцип, на якому базуватиметься новий закон, полягає в посиленні опіки над пацієнтами-ізраїльтянами. Якість послуг охорони здоров'я для наших співгромадян не повинна погіршуватися, навпаки, вона має покращитися. Другий принцип проголошує поси¬лення ізраїльської страхової медицини. Відтак усі доходи від медичного туризму повинні йти на розвиток системи охорони здоров'я. Третій же принцип прямо захищає іноземців, які звертаються за медичними послугами до ізраїльських клінік: іноземний пацієнт повинен отримувати високопрофесійне лікування при дотриманні всіх етичних норм.
Практичним наслідком застосування законодавчого регулювання індустрії медичного туризму виглядатиме, зокрема, так: новий закон передбачатиме створення бази даних турагентів, що діють у галузі медичного туризму. Кожний турагент, який хоче, щоб його внесли в цю базу - а працювати без цього буде неможливо - повинен відповідати певним критеріям, він бере на себе зобов'язання дотримуватися неупередженості й коректності як по відношенню до пацієнта, так і до медичної установи, де лікується пацієнт. А також зобов'язується дотримуватися лікарської таємниці, суворо дотримуватися угоди, підписаної ним та пацієнтом на основі оригіналу пропозиції ціни від конкретного медичного закладу до приїзду туриста на лікування. Таким чином, набуття чинності майбутнім законом дає усім сторонам можливість упевнитися, що медичний турист згодний із цінами, що їх пропонує ізраїльська медична установа, ще до приїзду до нашої країни. Крім того, агент має сумлінно виконувати свою роботу, йому не дозволяється укладати додаткові угоди на місці, крім того, що записано в договорі, співробітники агента повинні носити спеціальний бейджик під час перебування всередині медичного закладу. Ще один пункт забороняє співробітникам компанії-агента домовлятися з лікарями самостійно - цей процес має здійснюватися лише через безпосереднього начальника.

Критерії' та прозорість - запорука якості?
Упорядкування торкнеться й медичних закладів, які надаватимуть послуги іноземним пацієнтам. Так, кожний із таких закладів має відповідати певним критеріям, які буде прописано в тексті закону. А це означає, що лікування туристів жодним чином не повинно впливати (зрозуміло, у бік погіршення - Ред.) на якість лікування ізраїльтян. Якщо ж такий вплив відслідковуватиметься, клініка повинна обмежити прийом туристів. Для ефективності балансу між послугами для пацієнтів-ізраїльтян та іноземних медичних туристів у клініках здійснюватиметься постійний моніторинг черг на ті чи інші процедури і аналізи, при чому в кожному окремо взятому медичному закладі. Тому кожна лікарня, зацікавлена у прийомі пацієнтів з-за кордону, зобов'язується мати в себе інфраструктуру для постійного моніторигу її діяльності з боку МОЗ.
Усі отримані від послуг медичного туризму кошти повинні вливатися в бюджет Міністерства охорони здоров'я. Тому запропоновано низку кроків, які повинні збільшити «прозорість» доходів лікарні від іноземних пацієнтів та відстеження використання цих доходів. Детальне обговорення цих кроків виходить, утім, за межі цієї статті, проте світова практика свідчить про те, що реальне збільшення прозорості обігу коштів зменшує прояви корупції та, врешті-решт, призводить до збільшення доступності та підвищення якості будь-яких послуг, незалежно від їх категорії та спрямованості.
Утім, як і будь-який закон, регуляторний акт, який упорядковуватиме галузь медичного туризму, вимагає «перевірки на місцевості», тобто на практиці. Отже, про практичні наслідки від його ухвалення можна буде говорити лише за деякий час після набуття цим законодавчим актом чинності.

Марк КАЦЕНЕЛЬСОН, голова Асоціації медичного туризму Ізраїлю:
Ізраїльська медицина, зокрема, медичний туризм, є сьогодні одним зі світових лідерів щодо якості надання допомоги іноземцям. Але з точки зору законодавства, сьогодні галузь медичного туризму діє поза будь-яким регулюванням, тож законодавче впорядкування та регуляція їй, на мою думку, конче необхідна. Адже не має бути, щоб пацієнти, які їдуть до Ізраїлю за високоякісною медичною допомогою, боялися б не отримати послуги відповідного рівня, потрапивши, наприклад, до рук якихось непорядних осіб.
Але щодо законопроекту, запропонованого спільно Міністерством охорони здоров'я та Мінтуром, то він однозначно «сирий» та потребує доопрацювання. З боку Мінтуру зроблено більше, що ж до Мінздоров'я, то вони ставили перед собою 2 найголовніші прозиції: щоб ставлення до пацієнтів було максимально етичним, та щоб доходи ізраїльських медичних центрів збільшились. Але у проекті закону не відображено, що рушієм позитивних змін у медичному туризмі є якраз медичні компанії. Тому я переконаний, що в такому вигляді закон ухвалено не буде: нас вже підтримали депутати Кнессету, які заявили, що в нинішньому вигляді за законопроект не голосуватимуть. Адже у випадку його ухвалення ситуація з медичною допомогою як для ізраїльтян, так і для іноземців, суттєво погіршиться: більшість організаційної роботи буде покладено на медичні центри, які до цього просто не готові.
Наша Асоціація запропонувала низку правок, відповідно до яких відповідальність за організацію прийому та забезпечення іноземних медичних туристів покладається на компанії, які спеціалізуються на медичному туризмі. В такому випадку - зрозуміло, за належного механізму їх сертифікації та налагодження зрозумілої схеми взаємодії з медичними центрами, ситуація в галузі суттєво покращиться, й до Ізраїлю прибуватиме більше медичних туристів.
 
ДО РЕЧІ
З 14 по 16 вересня тривав візит в Україну Генерального директора Міністерства туризму Ізраїлю пана Аміра Галеві. Поважного гостя супроводжували представник міжнародного відділу Адміністрації маркетингу Мінтуру пані Діна Оренбах Райко та радник Генерального директора з питань маркетингу та PR пані Дікля Коген Шайнфельд. Під час зустрічі з керівниками українських туристичних ЗМІ пан Галеві виголосив невелику промову, з якої витікає, що Ізраїль украй зацікавлений у подальшому розвитку відносин з Україною в туристичній галузі. Адже як туристичний напрямок, наша держава для ізраїльтян є унікальною дестинацією: потік туристів із України до Ізраїлю приблизно дорівнює турпотоку ізраїльтян до України. Так, за даними ізраїльського Мінтуру, минулого року кількість ізраїльських туристів, які відвідали Україну, склала 149 тисяч осіб, у той же час як українців до Ізраїлю приїхало з туристичною метою 138 тисяч.
Отже, взаємний обмін турпотоками між нашими державами збільшується, до того ж протягом тривалого часу. Через це, як повідомив присутнім Гендиректор Мінтуру Амір Галеві, Ізраїль шукає додаткові можливості для ізраїльських туристів на теренах України. З цією метою під час візиту було проведено низку зустрічей, включаючи провідних українських туристичних операторів, віце-мера Києва тощо.
Зі слів високого гостя стає зрозумілим, що державні органи Ізраїлю, які відомі прискіпливим ставленням до питань безпеки своїх громадян за межами держави, вважають більшу частину території України безпечною для відвідання з туристичною метою. Отже, ймовірність, що в найближчому майбутньому кількість ізраїльських туристів в Україні збільшиться, є досить високою. Завдяки чому додасться роботи українським туроператорам, готельєрам, рестораторам та іншим представникам туристичного сектору.
Та, звичайно, основною метою візиту Генерального директора ізраїльського Мінтуру в Україну була промоція Ізраїлю як туристичного напрямку для українців, який, до речі, користується серед наших громадян усе більшою популярністю. Так, за словами представника Мінтуру в Україні пані Лариси Самойлович, за 7 місяців поточного року кількість українських туристів в Ізраїлі досягла 95 тисяч осіб, що перевищило показники минулого року на 13%. Крім усього іншого, таке зростання дозволило посісти Україні почесне 5 місце у донорі турпотоків до Святої Землі, що не може не тішити: досі Україна не піднімалася вище 6-го місця... Пан Галеві та його колеги мали можливість поспілкуватися з представниками профільної преси публічно й у кулуарах зустрічі, розповіли про масштабну рекламну кампанію Ізраїлю на теренах України, що починається орієнтовно в середині жовтня, познайомили присутніх із новими, ще незвіданими можливостями туризму до Ізраїлю. Зокрема, високопосадовець наголосив на тому, що наступного року неподалік від Ейлату відкриється новий міжнародний аеропорт «Рамон», що суттєво наблизить туристичні атракції Південної частини Ізраїлю до іноземних, а відтак і до українських, туристів.
Насамкінець Гендиректор Мінтуру Амір Галеві вручив представникові Міністерства туризму в Україні пані Ларисі Самойлович почесну грамоту на знак її досягнень у розвитку ізраїльсько-українських відносин у туристичній галузі, та оголосив, що пані Лариса залишається у Києві ще на рік. А взагалі, Мінтуризму ставить перед собою амбіційні плани подвоїти турпотоки між нашими державами у перспективі кількох найближчих років.  

назад >>>