Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Лариса БІЛОЦЕРКОВСЬКА, начальник відділу з питань культури та туризму Нікопольської міськради
Олег ФЕЛЬДМАН, директор туристичної агенції «7 Січей», радник Нікопольського міського голови з питань розвитку туристичної галузі
 
Нікополь... Що спливає в уяві пересічного українця, коли він чує назву нашого міста? Скоріш за все, металургійна промисловість, завод феросплавів, Південнотрубний завод, машинобудівні підприємства... Тож їхати до Нікополя у тур навряд чи кому спаде на думку, чи не так?
Та це лише на перший погляд. Адже саме тут, на нашій землі, можна доторкнутися до автентичної України - до такої, якою вона була тисячі років тому, сотні, десятки... Наше місто та його околиці являють собою унікальне поєднання української старовини та сучасності, яка розкривається для кожного, хто цього прагне.
Взагалі, є щонайменше 7 амбітних приводів, щоб відкрити для себе справжню Українську Вольницю, історичну перлину України - м. Нікополь: скіфські кургани, п'ять із семи Запорозьких Січей, пам'ятка всеукраїнського значення «Могила кошового отамана Івана Сірка», старовинні храми та ікони, цілющі джерела, єдиний рівнинний водоспад в степовій Україні та історико-етнографічні фести.
 
Історична неповторність Нікополя та Нікопольщини
Історичне коріння краю сягає доби неоліту та мідно-бронзового періоду, про що свідчать знайдені на території сучасного міста поселення тих часів. Донині тут збережені джерела скіфської культури - низка курганів, частина яких досліджена всесвітньовідомим археологом Борисом Мозолевським. В кургані Товста Могила він і знайшов шедевр античної культури - Золоту пектораль скіфського царя вагою 1150 грамів! Пектораль датована IV століттям до н.е. та є однією з найважливіших знахідок світової історії та археології. Окрім цього, археологічні дослідження увінчалися знахідкою гробниці скіфської цариці з коштовним головним убором та золотими нагрудними прикрасами.
Південніше Нікополя знаходився адміністративний і торгово-ремісничий центр Великої Скіфіі - Кам'янське городище (У ст. до н.е. - ІІ ст. н.е.).

Край п'яти Січей та Перша Гетманська столиця
Історія Нікополя і краю нерозривно пов'язана з козацькою добою - це єдине місто в Україні, яке бере початок із Запорізької Січі (засновано у 1639 р.). Впродовж ХУ - ХУІІІ століть тут знаходились п'ять із семи Січей, які існували у теперешній Україні, а саме - Буцько-Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька та Нова. Протягом тисячоліть тут був рубіж захисту від посягань зовні.
У квітні 1648 року на Микитинській Січі (на території сьогоднішнього Нікополя) під час великого козацького кола Богдан Хмельницький отримав гетьманські клейноди, очолив Військо Запорізьке Низове та на базі Січі створив Українську козацьку державу із армією та урядом. Фактично саме із цієї землі «воля розлилася на всю Україну». Тому Нікополь по праву претендує на звання Першої Гетманської столиці.
У місцевому краєзнавчому музеї козацька тематика займає один із експозиційних залів, де представлено унікальні козацькі принади, зокрема, Ікону-ставротеку Війська Запорізького Низового, датовану 1747 роком. Ікона-ставротека є сховищем Хреста. У Хресті зберігається свята частка Хреста, на якому був розп'ятий Христос. Про це свідчить напис «У сем кресте животворящее древо». Будь-кому варто побачити цю найважливішу на сьогодні козацьку реліквію України!

Шляхом розвитку історичного туризму
Про нікопольський туризм розмови точились всі 25 років незалежності, але реальні кроки в цьому напрямку почалися із приходом до керівництва містом міського голови Андрія Фісака. Місцева влада стала на шлях реалізації амбітної мети - зробити Нікополь привабливим для туристів.
Беручи до уваги думки науковців та краєзнавців, ми розробили п'ятирічну (2015 - 2019 рр.) Програму збереження культурної спадщини та розвитку туризму. В ній передбачені не тільки наукова, пошукова та екскурсійна роботи, а й подальший розвиток інфраструктури, просвітницька робота серед нікопольців, проведення знакових фестивалів, промоція. Фінансування поки що неповне, але сподіваємося, що у 2017 році депутати не зекономлять на туристичній перспективі. Важливу роль у просвітницькій роботі і промоції відіграє фонд «Нікополь туристичний», який допомагає місту у впровадженні Програми, а також проводить роботу із залучення грантових коштів міжнародних донорів.
До наших різноманітних культурологічних заходів активно приєднується українська спільнота. Так, в червні цього року десять днів тривав фестиваль «Серце великої Скіфіі», в програму якого входив скульптурний симпозіум «СКІФІЯ: скіф і я». Українські скульптори з іменем залишили місту в спадок скульптурний парк, що знайшов своє місце біля краєзнавчого музею. Цей фестиваль стане щорічним, як і історико-патріотичне свято «Богдан Хмельницький - народження держави». В його рамках - етнографічні та музейні фестивальні заходи. Це свято проходить у квітні. Вже багато років наше місто є центром всеукраїнського пісенного фестивалю «Козацькими шляхами», традиційним у квітні стає свято «Українське писанкове дерево» та інші. Щорічно все українське козацтво збирається на Співочому полі біля Могили Івана Сірка у с. Капулівка на заходи із його вшанування та фестиваль козацької звитяги і пісні «Звідси воля розлилася...».
Розвиваючи історичний туризм, ми піднімаємо чотири історичні «пласти»: Великий Луг, Скіфію, Запорізьку Січ. Право на розвиток має і промисловий туризм, оскільки в Нікополі і регіоні є найкрупніші металургійні та гірничо-рудні гіганти. Що ж до Великого Лугу, то завдяки цій винятковій родючій землі, плавням і мальовничій природі тут починалося заселення краю. Недарма Великий Луг називали раєм на землі. Проте він був затоплений водами Каховського водосховища у 1955-1957 роках за винятком деяких ділянок. Є такі ділянки і на Нікопольщині і вони входять в екскурсійні маршрути.
Нікопольський район має добрі шанси для розвитку зеленого туризм, у с. Покровському споруджується нова база відпочинку «Хутір Калнишевського», яка заслуговує на увагу.
В туризмі, як одному із напрямків стратегічного розвитку регіону та позиціонуванні Нікополя, зацікавлені не тільки влада, бізнес-кола та місцева громадськість, а й наукова спільнота. Нікополь зацікавле¬ний у інвесторах, які створювали би нові туристичні об'єкти та покращували інфраструктуру. За допомогою Дніпровської обладміністрації та Міністерства економічного розвитку намагаємося привернути увагу інвесторів до проекту створення відродженої Микитинської Січі у парку Перемоги в Нікополі. Чекає свого часу і ідея спорудження Скіфського археологічно-туристичного комплексу із музеєм у лоні кургану та лапідаріумом.

Як до нас дістатися?
Нікополь розташований у південно-східній частині України на високому правому березі Каховського водосховища ріки Дніпро. Це місто обласного підпорядкування на Дніпропетровщині. Відстань до обласного центру становить 121 км, до Запоріжжя - 80 км, Кривого Рогу - 110 км.
До Нікополя можна дістатися потягами: «Київ - Запоріжжя», «Львів - Запоріжжя»; «Одеса - Кривий Ріг». Містом проходить автомобільна дорога національного значення Кропивницький - Запоріжжя. На Нікополь постійно курсують автобуси з Києва, Харкова, Одеси, Львова, Полтави, Запоріжжя, Дніпра тощо. Річкове сполучення діє під час навігації.
Тож запрошуємо туристів у подорож - від скіфів до козаків! Детальнішу інформацію можна знайти на сайті: http://visit-nikopol.com 

назад >>>