Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Олена КАЗЬМІНА, директор туроператора «Орнамент України», кандидат економічних наук
Виставка ITB Berlin, яка цього року проводилася вже 51 раз на початку березня у столиці Німеччини, вважається найбільшою туристичною виставку формату В2С у світі. Хоча насправді виставка має величезне значення і для В2В ринку, виступаючи майданчиком для знайомства туристичних операторів й агенцій, представників дестинацій та асоціацій, готелів і розробників ІТ-технологій, дослідницьких організацій і навчальних інституцій практично з усього світу, охо-плюючи також найважливіших секторальних гравців.
Безперечно, участь України у таких масштабних заходах є важливою як для розвитку країни як туристичної дестинації та збільшення в'їзних туристичних потоків, так і для покращення іміджу держави загалом. І навіть у 2017 році вперше за довгий час передбачені відносно суттєві кошти - 30,5 млн. грн. для розвитку туризму. Але, як виявилося, не все так добре, і профінансувати за рахунок цих коштів національний стенд на виставці у Берліні неможливо. Причина - заборона витрачати кошти державного бюджету на виставкові заходи. І хоча 10 березня врешті-решт було здійснено крок для подолання цього бар'єра - а саме Урядовим комітетом схвалено проект змін до постанов Кабінету Міністрів України № 117 і № 710, які дозволять здійснення бюджетного фінансування участі України у міжнародних та національних виставко-ярмаркових заходах у сфері туризму, остаточне рішення ще за Кабінетом Міністрів України. А тим часом участь України у виставці ITB Berlin виявилася під великим питанням.
 
Український стенд: дискусійні питання
Незважаючи на вказані перешкоди, український стенд на виставці у Берліні був. Навіть цілих 2 стенди, що викликало неабияку дискусію у соцмережах.
Головні питання, що обговорювалися:
• Чи може бути дві України і як це сприйматимуть від¬відувачі виставки;
• Стиль і дизайн: перший занадто традиційний (заста¬рілий) - інший дуже темний і похмурий;
• Відсутність затвердженого туристичного бренду України It's all about U на обох стендах;
• І головне - чому взагалі так вийшло?
Як завжди, деякі вислови були досить радикальні й різкі, але кожен має право на власну думку. З реалій перебування на виставці можу відзначити наступне:
• Переважна більшість відвідувачів сприймала 2 стенди абсолютно нормально. В одному залі із Україною були представлені США, Білорусь, Росія, Киргизстан та інші країни регіону. Їхні стенди також були дискретними, і навіть могли розташовуватися не поряд. Тож для відвідувачів, які дійсно були зацікавлені в Україні, було нормально запитати, чи десь іще є стенд нашої держави. А для експонентів на обох стендах було нормально порадити завітати на інший стенд, або навіть узявши за руку підвести до нього.
• За власними суб'єктивними враженнями «більш сучасний» стенд, із символікою Євробачення, відвідувався краще. Можливо, на це впливало місце розташування в залі - вздовж одного із центральних проходів, в той час як інший розташовувався біля дальнього входу. Але, скоріше, мала значення більш відкрита конструкція самого стенду, і все ж таки його цікавіший вигляд.
• Для формування стійких асоціацій та запам'ятовування відсутність офіційного туристичного бренду на українських стендах все ж є негативним чинником. Тому варто на це звертати увагу в першу чергу державним туристичним адміністраціям - Києва, Одеси, Харкова та Львова, що виставлялися під регіональними брендами (що також добре), але чомусь забули про загальнонаціональний.
Головною причиною «розділення» вбачається все ж відсутність національного стенду, який міг би бути розширений за рахунок участі туристичних компаній і готелів, і стати завдяки цьому більшим і кращим. Фактично ж обидва стенди фінансувалися за рахунок партнерства приватних компаній і місцевих адміні¬страцій, при цьому в більшості за рахунок приватних коштів. Тому хто платить - той і замовляє музику, і якщо для представників турбізнесу було вигідніше експонуватися на окремих стендах - значить, у кожного із них були причини обрати ту чи іншу пропозицію участі у виставці із 2 можливих.
Найбільшою ж проблемою України на виставці було те, що її дуже мало, надзвичайно мало як у кількісному, так і в якісному вимірі. Загальна площа обох стендів усього 6о метрів - тобто 0,04% від загальної вистав¬кової площі. Також не вистачало активності - й інтер-активності, для приваблення відвідувачів до стенду. Найбільш вдалими були «гра» від одеситів - спільний проект регіонів, що мають вихід до Дунаю, в якому відвідувач збирав штампи в «Дунайський паспорт» на стендах країн-учасниць проекту і брав участь у розіграші безкоштовних мандрівок. Завдяки яскравому і нестандартному логотипу виділявся «Чорнобиль-тур», і традиційно цікавими були для туристів дегустації наливок, сала, м'ясних та солодких делікатесів від львів'ян.
Не будемо також залишати поза увагою «гнівні» пости та коментарі після виставки - як це так, стенд України в останній день виставки майже пустий, лежать тільки нікому не потрібні папірці. Варто відзначити, що активність на виставці також має свої хвилі, припливи і відпливи. Найбільш продуктивними є перші 2 дні, дещо менш - третій, ці дні є виключно бізнес-днями. На 4 і 5 день виставка стає доступною для індивідуальних туристів, це якраз субота й неділя. Звичайно, приплив відвідувачів знову відновлюється, але це вже переважно приватні особи. Значна їх частка (як це не дивно!) - такі ж самі колекціонери сувенірної продукції, значків, прапорців і т.п., як і на виставках в Україні, тож їх не можна розглядати як потенційних туристів.
Кожен день роботи на виставці - це прямі витрати для експонентів: на відрядження, оплату готелів, харчування тощо. Тому якщо в останній день на стендах залишається мінімум працівників - це не дивно. Як зазначалося вище, цього року значна частка експонентів на українських стендах були представниками компаній. І якщо компанії, що вклали значні кошти в стенди та відрядження співробітників на виставку, в останній день не виходили чи робили це мінімально - значить, цей день дійсно є неефективним. В інші ж 4 з 5 днів Україна була непогано (в міру можливостей) представлена на обох стендах - як представниками туристичного бізнесу, так і місцевих управлінь туризму.
 
Як виглядали інші країни
Оскільки виставка розрахована багато в чому на клієнтський сегмент, найважливішим показником ефективності можна вважати бажання відвідувача підійти до стенду - а в подальшому відвідати цю країну або відправити туди туристів. Тож країни й компанії змагаються між собою у привабливості своїх експозицій, вдаючись до таких напрямків емоційного впливу:
 
Розмір стенду
Прикметним є те, що величезні стенди - інколи на третину павільйону, мали не тільки деякі країни - як-от США, Іспанія, Туреччина, Бразилія, Непал, а й окремі регіони - наприклад, Флорида, італійські Сардинія чи Венето, і, звичайно, німецькі регіони.
 
Інтерактив
Етнічна музика й танці, дегустація місцевих страв та напоїв, фотографування із гарними дівчатами і колоритними хлопцями у національних костюмах, лотереї й розіграші, майстер-класи із традиційних ремесел, отримання каліграфічних іменних надписів екзотичними мовами, брендована продукція в обмін на участь у опитуваннях щодо знання країни чи задоволеності від спілкування із експонентами - це всі ті «фішки», які допомагають привабити на стенд і залишити приємний і стійкий відбиток у пам'яті відвідувача, спонукаючи його відвідати країну.
 
Сучасні технології
Потрапити на виставку варто навіть для того, щоби зрозуміти, чим живе туристичний бізнес у світі та які найновіші технології використовує як у своїй діяльності, так і для її промоції. В Берліні були представлені найрізноманітніші ІТ-технології від розробників та глобальних компаній-продавців. На собі можна було спробувати переліт у шикарних салонах літаків люкскласу або поспати в автомобільному наметі-трансформері, зробити моментальне фото з бусами і папугами, уявляючи себе на курорті, чи поспілкуватися через інтерактивний екран із продавцем маленької продуктової лавки десь глибоко в середині країни. Все більше експоненти відходять від паперових носіїв, переносячи основний обсяг інформації в онлайн та електронну форму. Тому найціннішою продукцією із виставки стали тепер не тонни каталогів із гарними фото, а флешки та ЗД-окуляри.
 
Висновки для України
На морю думку, присутність нашої держави на найбільшій туристичній виставці світу має бути однозначно більшою. Необхідно мати можливість заздалегідь забронювати національний стенд, продумати його дизайн і запланувати активності, що розповідатимуть про країну й стимулюватимуть туристів її відвідати. Також варто в розрізі так часто згадуваного державно-приватного партнерства розробити й запропонувати якомога ширшому колу туристичного бізнесу можливості участі на стенді в Берліні - на прийнятному ціновому рівні. Бо якраз туристичний бізнес прикладатиме максимум зусиль для пошуку покупців свого продукту - а відповідно і до залучення туристів в Україну.
 
ДО РЕЧІ
За офіційними даними, на ITB Berlin 8-12 березня були представлені:
• 5 континентів;
• 187 країн;
• 1000 кваліфікованих топ-баєрів;
• понад 10000 експонентів;
• у заходах на виставці взяли участь більше 26000 осіб;
• понад 60000 приватних відвідувачів (96% із них - із Німеччини, ще 2% - із сусідньої Польщі);
• більше 120000 професійних відвідувачів (82% - із Європи, 10% - Азії, по 4% - з Америки та Африки);
• виставкова площа - 160,000 кв.м., понад 40 виставко¬вих залів;
• оборот 7 мільярдів євро.
Для порівняння, у найбільшій виставці В2В формату World Travel Market у Лондоні беруть участь близько 5000 експонентів і понад 51000 тревел-професіоналів та ключових баєрів.
 
Юлія ЗГУРСЬКА, начальник відділу розвитку туристичної інфраструктури та іміджевих проектів Департаменту міжнародного співробітництва Харківської міської ради:
Харків уже має досвід роботи на Міжнародній туристичній виставці «ITB Berlin»: наша експозиція була присутня на цьому найпрестижнішому світовому форумі у 2011-2014 роках. Крім того, наше місто має багатолітній досвід представлення своїх туристичних можливостей на інших міжнародних виставкових заходах, передусім тих, що проводяться у 30 містах-партнерах у 20 державах світу. Наприклад, ми традиційно беремо участь у таких міжнародних виставках, як TOURSALON (Познань, Республіка Польща) та REGIONTOUR (Чеська Республіка), у Грузії та деяких інших державах. Утім, хотіла б зазначити, що таке співробітництво є двостороннім: харківська мерія значну увагу приділяє організації таких заходів на території Харкова. Так, цього року в нашому місті відбудеться 9-й Міжнародний форум «Харків: партнерство в туризмі» за участі іноземних міст-партнерів. Цей захід інтенсивно розвивається протягом усіх цих років, підтвердженням тому є розширення участі іноземних представників (і не тільки з міст-партнерів Харкова), збільшення присутності на ньому міст України, залучення до його проведення широкої громадськості.
Ми сприймаємо участь у виставкових заходах, як важливу складову іміджевої роботи, просування позитивної інформації про місто Харків та Слобожанщину. Саме у поєднанні міжнародного та національного досвіду, спілкуванні з колегами, обміні думками щодо здобутків та проблематики ми бачимо подальшу перспективу розви¬тку в Харкові сучасної туристичної інфраструктури.
Немає сумніву, що участь на регулярній основі у таких престижних виставках, як ITB Berlin, дає можливість донести інформацію до широкої міжнародної спільноти про кожне українське місто та про всю нашу країну в цілому. А це украй важливе саме за тих непростих часів, що наразі їх переживає наша держава. Також варто наголосити, що участь у виставках такого рангу, як ITB Berlin, сприяє перспективному формуванню образа нашої країни як привабливої туристичної дестинації, а відтак вирішує не тільки тактичні, але й стратегічні задачі формування позитивного іміджу держави за її межами.
Для нас цьогорічна участь була дуже корисною з точки зору встановлення нових та зміцнення наявних контактів, промоції міста через профільні ЗМІ та соціальні медіа тощо. Звісно, бажано, щоб надалі загальну організацію (в тому числі з урахуванням фінансової складової) здійснював Департамент туризму та курортів Мінекономрозвитку України. Всі зацікавлені українські учасники мають бути представлені на єдиному національному стенді, який би відображав все туристичне різноманіття нашої країни.
 
Ярослав ЄМЕЛЬЯНЕНКО, директор туристичної компанії "ЧОРНОБИЛЬ ТУР»:
Участь у всесвітніх туристичних виставках на кшталт ITB чи WTM конче необхідна, якщо ми хочемо представляти Україну як привабливу дестинацію для в'їзного туризму. Не може не тішити, що наша держава відчутно росте: ані 10, ані 5 років тому таких яскравих українських стендів, як у Берліні цього року, не було й бути не могло. Однак для того, щоб справити необхідне враження на потенційних партнерів, які відправлятимуть своїх клієнтів в Україну, треба дещо більше, ніж сучасний стенд. На мою думку, якщо ми представляємо Україну як державу, необхідний авторитетний консолідатор національної експозиції, й на моє глибоке переконання, цим консолідатором має бути вищий державний регуляторний орган у туристичній галузі. Інакше й далі відбуватиметься те, що можна було спостерігати в Берліні цього року: два абсолютно різні за стилістикою стенди, на обох написано «Україна»... Це некоректно навіть з політичної точки зору: адже багато хто у світі нас представляє як розколоту державу...
Крім того, один із цих стендів знаходився у безпосередній близькості до експозиції Росії, що вже само по собі неприйнятно сьогодні. До речі, Крим цього року представляла саме Росія. На українських стендах Криму не було! З точки зору стороннього спостерігача виходить, що Україна змирилася з утратою одного зі своїх регіонів.
Варто зауважити ще й такий фактор: приміщення пострадянських держав знаходились переважно у підвальному приміщенні найвіддаленішої частини виставкового центру, куди доходив не кожний відвідувач виставки. А Польща, Болгарія та інші східноєвропей¬ські країни спромоглися розміститися на значно вигідніших місцях. Стенд Польщі, наприклад, розташувався поруч з експозицією Великої Британії, біля центрального входу на виставку. А щоб дістатися до українських стендів, треба було як слід поблукати...
Нарешті, українським стендам, на мій погляд, сильно не вистачало екшну. Адже відеоролик на плазмі є в кожного - відтак такий контент не є дієвим способом привернути увагу відвідувачів. Ще менш ефективним є статичні стенди з наявністю великої кількості інформаційних матеріалів. А от дегустація вітчизняного вина чи страв української кухні (наприклад, тих-таки мініатюрних вареників) привертала б увагу цільової аудиторії значно більше.
Хочу сподіватись, що до участі в майбутніх заходах підготовка здійснюватиметься заздалегідь, буде розроблено консолідовану позицію із залученням досвідчених переговірників. Тоді витрати на участь у цих авторитетних заходах - як бюджетні асигнування, так і кошти підприємців-експонентів - принесуть значно кращий результат. 

назад >>>