Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Східні медичні практики, такі, як китайська та в'єтнамська рефлексотерапія, філіппінські хілерські практики, корейський суджок та деякі інші цілительські школи стали популярними на Заході ще в середині минулого століття, коли глобальні міграційні процеси значно пришвидшилися. Окремим пунктом у цьому списку стоїть індійська аюрведа, точніше, сукупність лікувальних та оздоровчих практик, заснованих на цій індійській філософії, способі життя й взаємодії людського організму з навколишнім середовищем. Популярність саме цих практик пов'язана, по-перше, з масовим поширенням осіб індійського походження в англомовному світі (яке почалося ще в часи Британської імперії), а через нього - й в інших розвинених державах світу. По-друге, користь аюрведичних практик неодноразово була підтверджена численними представниками класичної медицини. Так, з 1985 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала аюрведу безпечною та корисною системою альтернативної медицини, що неабияк спонукало до підсилення інтересу до неї в усіх державах та частинах світу.
Отже, аюрведичні процедури чи їхні комплекси можна отримати практично будь-де у світі. Проте цілком зрозуміло, що значна кількість прихильників цих індійських лікувально-оздоровчих практик прагнуть отримувати послуги в, так би мовити, оригінальному вигляді, тобто безпосередньо в Індії.
 
Аюрведа як експортний продукт
Традиційна індійська медицина, яку більшість споживачів такого роду послуг асоціює з аюрведою, підрозділяється на багато напрямків та шкіл. Найбільші з них - Унані, Сиддха, Емчі та деякі інші - якщо бути прискіпливим, до аюрведи не входять. Однак усі вони демонструють подібні підходи та методи впливу на пацієнтів, відтак і досягають подібних же результатів.
Що ж до власне аюрведи, то наразі лише в Індії практикують понад 350 тисяч сертифікованих лікарів, на федеральному рівні діє Центральна рада з дослідження давньоіндійської медицини та Сиддхи (CCRAS), яка опікується мережею науково-дослідницьких аюрведичних центрів. Більше того, уряд Індії заснував та підтримує діяльність дослідницьких центрів, які, крім усього іншого, вивчають за допомогою сучасних методів вплив аюрведичних методик на людський організм. Також в Індії діє кілька фармацевтичних компаній, які спеціалізуються на виробництві ліків та засобів, при¬значених саме для аюрведичних практик.
Варто також додати, що в Індії аюрведу вивчають в медичних університетах протягом 5,5 років, студенти здають державні іспити та проходять ординатуру в спеціалізованих аюрведичних клініках. Також слід звернути увагу, що аюрведа, як медично-оздоровча система, поширена й поза межами Індії: її широко вивчають та практикують на Шрі Ланці, а також у Непалі, де, за оцінками міжнародних організацій, понад 70% медиків спеціалізуються саме на аюрведичних практиках.
Отже, в силу усього наведеного вище для Індії аюрведичні практики є досить-таки потужним експортним продуктом: через популярність системи щороку сотні тисяч туристів прибувають до країни з метою оздоровлення до індійських аюрведичних клінік та оздоровниць, що ж до подібних іноземних закладів, то практично всі вони так чи інакше використовують вироблені в Індії препарати. А їхній персонал для підтримання своєї кваліфікації періодично відправляється на стажування до індійських клінік та санаторіїв, а іноді й на навчання до медичних університетів. На підставі цього можна зробити висновок, що переважна більшість аюрведичних центрів поза межами Індії (а також Шрі Ланки та Непалу, хоч для України це не так актуально) має високий ступінь автентичності та відповідності давньоіндійським канонам. Отже, споживачеві може здатися, що, за великим рахунком, немає великої різниці, де саме здійснювати аюрведичні процедури: в індійському штаті Керала чи в Києві.
Але це справедливо лише до певної міри. Адже крім препаратів, в аюрведичних практиках широко використовуються мікрокліматичні фактори, система харчування, вода, та й узагалі - навколишнє середовище виступає потужним лікувально-оздоровчим фактором. Повністю мікроклімат індійських аюрведичних центрів та усі інші супутні фактори деінде відтворити неможливо - лише до певної межі. Відтак з точки зору ефективності впливу на організм туроператорам все ж таки краще відправляти клієнтів на аюрведичні процедури до Індії або Шрі Ланки. Економічна ж ефективність таких турів порівняно з іншими напрямками - це предмет окремого аналізу, який виходить за межі цієї статті. Однак зазначимо, що фізіотерапевтична та загально-медична ефективність аюрведичних практик на території Індії та деяких сусідніх країн, як правило, добре спрацьовує під час спілкування з клієнтом та допомагає їм здійснити остаточний вибір на користь тієї чи іншої туристично-оздоровчої програми.
 
Куди їхати за аюрведою
Найбільша концентрація аюрведичних клінік та оздоровниць спостерігається в індійському штаті Керала, що розташований на південному заході півострова Індостан. Кількість іноземних туристів, які відвідують Індію саме задля аюрведичних практик, перевищує 150 тисяч осіб на рік, при чому більшість з них користуються послугами закладів, які знаходяться на території штату Керала. Фахівці з давньоіндійської медицини стверджують, що саме ця місцевість характеризується оптимальним поєднанням природних умов, здатних максимально позитивно й ефективно вплинути на стан здоров'я пацієнта - зрозуміло, у комплексі з призначеними пацієнтові препаратами та процедурами. Також фахівці з аюрведи стверджують, що ефективність комплексу аюрведичних процедур та препаратів залежить також від пори року: найефективнішою з цієї точки зору є період мусонів (з липня по жовтень). Так це чи ні з фізіологічної точки зору - ми судити не беремося, проте зазначимо, що таке твердження є надзвичайно вдалим з точки зору маркетингу та уникнення сезонності: адже в період мусонів, коли на півдні Індостану щодня проходять тропічні (а якщо бути зовсім точним, то субекваторіальні) зливи, будь-який інший туризм, окрім оздоровчого, просто неможливий.
Однак, крім Керали, аюрведичні заклади розташовані й в інших штатах Індії - як сусідніх з Кералою, так і на території віддалених від цієї адміністративно-територіальної одиниці. Скажімо, аюрведичних клінік вистачає в туристичних регіонах Індії, таких як Гоа чи навколо Делі - столиці держави. Якщо ж говорити про аюрведу поза межами Індії, то тут першим на думку спадає острів Шрі Ланка, на якому також широко практикується аюрведа, працюють дипломовані лікарі - знавці народної медицини та діють різноманітні лікувально-оздоровчі заклади. Тут їх, звичайно, менше, ніж в Індії, проте українські туристи, яких на Шрі Ланці останніми роками досить багато, цілком можуть ско-ристатися їхніми послугами.
Якщо ж говорити про інші популярні серед українців туристичні напрямки, то тут варто згадати, перш за все, ОАЕ: в одному лише Дубаю діє кілька повноцінних аюрведичних центрів, які надають практично ті ж самі послуги своїм клієнтам, що й в Індії. Не в останню чергу наявність в Еміратах відчутної кількості таких об'єктів полягає в наявності значної кількості громадян Індії в цій державі.

Скільки коштують аюрведичні комплекси
Як і для будь-якого медичного чи релаксаційно-оздоровчого туризму, для індійської народної медицини конкретна вартість програми лікування чи оздоровлення залежить від конкретного випадку та визначається індивідуально для кожного пацієнта. Однак в аюрведичних практиках все ж таки існують певні базові комплекси, які з незначними варіаціями призначаються переважній більшості пацієнтів або як основний, або як попередній курс. Серед таких комплексів найбільшою популярністю користується Панчакарма-загальнооздоровча антистресова програма. Отже, порівняємо її вартість у деяких аюрведичних закладах Індії.

Марина КОЧЕРЖЕНКО, генеральний директор туристичного оператора «Імпала Тревел»:
В Україні в деяких містах є СПА салони, що практикують аюрведичні процедури. Декотрі заклади запрошують фахівців з Індії, які в більшості випадків працюють тимчасово. Різниця у лікуванні в Індії та в Україні, перш за все, у форматі: аюрведичний комплекс в Індії - це, як правило, повний відпочинок від повсякденних турбот і стресів, під час курсу забезпечується призначене лікарем харчування відповідно до конституції кожного гостя, процедури проводяться щодня під наглядом лі¬каря й за необхідності коригуються. Лікувальним фактором також є стійкий м'який клімат, що важливо для всіх, особливо для метеозалежних людей. Важливо і те, що перебування в аюрведичному готелі - це програма SUPER All Inclusive: крім проживання, повного харчування, процедур і щоденних консультацій з лікарем, клієнти забезпечуються лікарськими препаратами. В Україні такий режим забезпечити украй складно.
Агентам, які продають аюрведичні програми, рекомендую досконально вивчати тему, за першої-ліпшої можливості відвідувати аюрведичні готелі, напрацьовувати досвід в роботі з конкретними закладами й орієнтуватися на відгуки своїх клієнтів, далі - вибирати з рекомендованих в прийнятній ціновій категорії.
Офіційні орієнтири якості - наявність сертифікатів уряду Керали «Green Leaf», акредитація Індійської Національної Ради NABH (National Accreditation Board for Hospitals & Health care Providers), хоча це не завжди означає визнання від клієнтів.
При виборі аюрведичної програми для клієнта агент повинен розуміти, що формат перебування може бути двох видів:
• жорсткий режим (не залишати територію, харчування тільки згідно з приписом лікаря, обмеження користування смартфонами, відсутність телебачення - іншими словами, повний спокій і занурення в лікування, споглядання і спілкування з гостями);
• вільний режим на розсуд гостей (шопінг, екскурсії, можливість порушення дієти).
Що ж до найкращих регіонів для аюрведичного лікування й оздоровлення, то тут однозначно лідирує Керала - «Країна Богів». Адже витоки аюрведи зародилися саме тут, в Кералі завжди тепло (субекваторіальна зона), тут знаходиться безліч аюрведичних готелів, відтак наявний чудовий вибір для клієнтів. Утім, в інших регіонах Індії теж можна знайти гідні аюрведичні оздоровниці, що надають послуги іноземцям. Наприклад, в передгір'ях Гімалаїв розташований дуже відомий і популярний готель Ananda Spa, поблизу Бангалора - Soukyal. Хороший вибір аюрведичних готелів на о. Шрі Ланка - Maha Gedara, Siddhalepa, Lanka Princess Beruwella та ін.

 

назад >>>