Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Туристичні потоки із України до держав Балтії, тобто в Литву, Латвію та Естонію, порівняно невеликі, хоча з року в рік і збільшуються. Масовими ці напрямки не є, та й, швидше за все, не будуть такими ще дуже довго. Хоча для їх збільшення існують об'єктивні передумови: крім безвізового режиму, що вже став звичним для громадян України, це відносно близьке розташування, порівняно невисокі ціни на послуги туристичного сектору, а також відсутність мовного бар'єру.
Утім, об'єднувати Литву, Латвію й Естонію загальним радянським терміном «Прибалтика» не є правильним - через те, що умови для туризму в цих трьох країнах (дестинації, атракції, ціни і т.д.) неоднакові та багато в чому несхожі одна на одну. Хоча певна подібність між деякими регіонами і спостерігається (наприклад, між литовською Палангою та латвійською Юрмалою), серед представників туристичного бізнесу ці країни прийнято вважати окремими напрямками.

Сезон і не тільки
Хоч як парадоксально, але найближча до України й водночас найбільша за територією балтійська держава - Литва, або Литовська Республіка - донедавна була й найменш відвідуваною нашими співгромадянами. Сьогодні це вже не так, хоча й зараз деякі українці плутаються у назвах столиць Литви й Латвії. Зауважимо, однак, що саме Литва - найбільш лісиста, озерна і водночас найменш «балтійська» із держав Балтії: протяжність морського узбережжя у Литви найкоротша, навіть якщо враховувати берегову лінію Куршської коси.
Але саме завдяки усім цим факторам Литва, порівняно з іншими державами Балтії, надає своїм гостям найрізноманітніші можливості для туризму, відпочинку, лікування й ведення бізнесу. Дійсно, крім традиційного літнього відпочинку на курортах Балтійського моря (в Литві це Паланга і селища в литовській частині Куршської коси, включаючи Ніду), екскурсійного туризму у Вільнюсі та Каунасі, це оздоровчо-лікувальний туризм в Друскінінкаї та Бірштонасі, піші та велосипедні прогулянки приморськими дюнами й чудово облад-наною серед сосон парковою зоною, сплави по річках Нярис і Нямунас, а також відпочинок на численних озерах всередині Литви. Звичайно, багато чого з перерахованого актуально для теплої пори року. Однак далеко не все: і в міжсезоння Литва надає туристам чималі можливості для відпочинку, а також ділових зустрічей. До речі, інфраструктура ділового туризму тут досить добре розвинена, тому MICE в Литві дуже популярний, крім того, він мало залежить від пори року.

Спа, велнес та оздоровлення
Поза всяким сумнівом, столицею спа- й оздоровчої індустрії Литви, якщо не всієї Балтії, є місто Друскінінкай у південній частині країни, неподалік від кордону з Білоруссю. Деякі туристичні агенти порівнюють цей курорт з Карловими Варами, хоча, на наш погляд, між ними більше відмінностей, ніж спільних рис. Адже Друскінінкай - це, в першу чергу, кліматологічний курорт, що надає відпочиваючим послуги оздоровлення та релаксації. Плюс кілька видів питної мінеральної води, що відрізняються за складом, а отже, мають різний вплив на організм. А також лікувальні грязі, яких на чеському курорті просто немає.
Ступінь же «тусовочності» Друскінінкаю, порівняно з Карловими Варами, надзвичайно мала. Тут практично немає архітектурних пам'яток, немає й кричущо-розкішних закладів. Сюди немає сенсу їхати «показати себе»: мета приїзду в Друскінінкай зовсім інша - оздоровлення й релакс на лоні природи. А в деяких випадках і професійне лікування. Але про це трохи пізніше.
В останні роки в Друскінінкаї було побудовано безліч об'єктів туристичної, релаксаційної та розважальної інфраструктури. Наприклад, на курорті діє аквапарк - один з найбільших у Європі, цілорічний гірськолижний закритий комплекс Druskininkai Snow Arena, пов'язаний з аквапарком підвісною канатною дорогою, ресторани, боулінг, добре обладнані велосипедні доріжки, магазини, музеї... Завдяки усьому перерахованому, місто істотно підвищило свою привабливість для цілорічного туризму.
Таким чином, мерія Друскінінкаю спільно з власниками та менеджментом інфраструктурних об'єктів йдуть від яскраво вираженої сезонності в формуванні туристичних потоків.
Щось подібне спостерігається і в Паланзі. Звичайно, пляжний відпочинок і купання у відкритому морі - це те, для чого люди приїжджають сюди влітку. Утім, туристи їдуть до Паланги за прохолодним морем, за погодою без спеки, за цілющим повітрям соснових лісів, знаменитими балтійськими піщаними дюнами та, звичайно ж, за бурштином, який у Литві використовують не тільки для виробництва ювелірних виробів, але й у косметиці, спа-індустрії, іншими словами, скрізь, де тільки можливо. Таким чином, цей литовський морський курорт можна класифікувати як пляжно-оздоровчий протягом літнього сезону. Однак останнім часом і не в сезон у Паланзі, та й у сусідньому Швянтойї, створюються при¬вабливі умови для туристів: наприклад, відкриваються спа-готелі, в яких використовується підігріта морська вода, подібні друскінінкайским розважальні заклади і т.д. Зокрема, тут цілий рік працюють великі санаторії та медичні центри, такі, як Gradiali, Energetikas, Palangos Linas, Pusynas, Reabilitacijos ligonine. До речі, готель Palanga SPA теж займається оздоровленням та має медичну ліцензію. Відповідно, на період міжсезоння продовжують свою роботу культурні та історичні пам'ятки, наприклад, Музей бурштину.
Проте, щільність позасезонного турпотоку на цих курортах все ще значно менша, ніж у літні місяці. Таким чином, ціни на туристичні послуги в осінньо-зимовий період демонструють помітне зниження. Відповідно, для туроператорів й агентів це є додатковим стимулом продавати місцевий контент.

Медичний туризм: відкриваємо напрямок
Для громадян України, які відправляються за кордон з метою лікування, традиційними напрямками є Ізраїль, і Німеччина та деякі інші країни, наприклад, Італія або Чехія. Однак і Литва протягом останніх років інтенсивно розвиває медичний туризм, надаючи послуги іноземцям. Ця країна приваблює медичних туристів чудовою технічною базою, високою кваліфікацією своїх медиків, відсутністю мовного бар'єру для тих, хто говорить російською та, звичайно ж, невисокими порівняно із Західною Європою цінами на послуги лікування й реабілітації. Наприклад, Друскінінкайська курортна лікарня з бюветами надає найвищий за якістю та найсучасніший рівень європейського сервісу для своїх пацієнтів (це саме лікувальний, а не оздоровчий заклад - Ред.), оскільки при її створенні був використаний весь світовий досвід, накопичений у світовій курортології й бальнеології. Подібний підхід демонструють й інші лікувальні установи Литви, що робить цю країну вельми привабливою з точки зору медичного туризму.

Екскурсії та MICE
Завдяки наявності значної кількості архітектурних та історичних пам'яток, а також орієнтованої на столицю транспортної логістики, в'їзний екскурсійний туризм у Литві концентрується в основному в Вільнюсі (який спільно з сусіднім історичним містечком Тракай утворює туристичний кластер національного масштабу), в Каунасі, та щонайменше у Клайпеді. Тут же є інфраструктура для проведення семінарів, конгресів та інших складових MICE-сегменту. Однак у зв'язку з розвитком туристичної інфраструктури в курортних зонах Литви, перш за все, в Друскінінкаї, став можливим новий вид туристичного продукту: заходи сегменту MICE на базі курортної інф-раструктури + екскурсійна програма до столиць (з 1920 по 1939 р столицею Литовської Республіки був Каунас, Вільнюс тоді належав Польщі - Ред.). Литва - досить маленька країна, відстань від Друскінінкая до Вільнюса становить 128км, до Каунаса - 119 км, при цьому стан автомобільних доріг відповідає європейському рівню. Таким чином, організація екскурсій або інших виїзних заходів із Друскінінкая не складе жодних труднощів.
У разі ж ділових заходів на інфраструктурній базі Паланги, виїзні програми в першу чергу має сенс організовувати в Клайпеді - місті, що має важливе історичне і культурне значення не тільки для Литви, але і для всієї Європи. (До Клайпеди з Паланги всього 26 км - Ред). Тим більше, що як Клайпеда, так і Паланга має неабиякі можливості для проведення заходів MICE-сегменту: тільки в паланзькому готелі VANGUPE діє конференц-центр на 700 осіб, є міський концертний зал на 2000 місць, Курхауз на 300 місць, а також інші можливості в готелях Gabija, Palanga SPA. У Клайпеді ділові заходи можна проводити на арені SVYTURYS місткістю 7000 крісел.

Як дістатися до Литви
Авіарейси між Києвом (а/п «Бориспіль») та Вільнюсом щодня здійснює авіакомпанія МАУ. Вартість квитків починається від 1328 грн. в один бік (тариф без багажу). У літній період здійснюються рейси до Паланги.
Також до Вільнюса зі столичного аеропорту «Жуляни» двічі на тиждень літає угорський лоу-костер Wizz Air. Вартість квитка - від 869 грн. OW, дозволено провезення ручної поклажі. Також з Києва до Вільнюса та Паланги можна дістатися рейсами латвійської авіакомпанії airBaltic з пересадкою в Ризі. Вартість квитка OW стартує від 69 євро і включає перевезення тільки ручної поклажі.
Між Києвом і Вільнюсом також діє регулярне автотранспортне сполучення: транзитом через Білорусь щодня курсують автобуси під брендом Ecolines. Час проїзду - близько 13 годин, вартість квитка OW - 1200 грн.
Прямого залізничного сполучення між Україною та Литвою немає.

Світлана ШАТІЛІНА, директор та засновник туроператора Delfa Tour:
Наша компанія пропонує литовський напрямок більше 10 років. Тому ми з колегами рекомендуємо агентам, які представляють своїм клієнтам Литву як напрямок, у першу чергу, визначитися з основною метою поїздки потенційного клієнта. Якщо підходить під визначення «ТУРИСТ», тобто шукає прохолодний клімат улітку й екскурсійну/подієву складову цілий рік, тоді використовуємо стандартний підхід, акцентуючи на зручному для клієнта проживанні. При цьому беремо до уваги бюджет поїздки, її трива¬лість, бажаний транспорт, а також особливі побажання.
Якщо ж першочерговою метою клієнта є лікування або зміцнення здоров'я, то ми такого мандрівника називаємо «ПАЦІЄНТ». У цьому випадку розглядаємо в першу чергу санаторії з наявністю медперсоналу в режимі 24/7. При цьому просимо виписку з медкарти з діагнозом до поїздки, щоб максимально точно підібрати спеціалізацію. Наприклад, в Друскінінкаї це захворю¬вання шлунково-кишкового тракту, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, органів дихання та гінекологічні. Обираючи тривалість поїздки, варто уточнити можливість в обраному варіанті первинного прийому лікаря і процедур на вихідні, щоб не втрачати час (всюди свої особливості). Хоча навряд чи варто розглядати лікувально-оздоровчий тур тривалістю менше 8 днів. Крім цього, в одному й тому ж санаторії можуть бути корпуси різного рівня комфортності, наприклад 3* та 4* (кожна зі своїм планом харчування), водночас загальна лікувальна база, де можна зустріти хворих на реабілітації після клініки. Це варто знати заздалегідь.
Санаторії, як правило, пропонують 2 або 3-х разове харчування та базовий набір процедур. Точне лікування призначає лікар після первинного огляду. Якщо ж агент має справу з мандрівником категорії «СПА-КЛІЄНТ», то для нього варто ставити мету «оздоровитися і зняти стрес». В такому випадку клієнтові турагенції більше підійдуть spa-готелі з б'юті й оздоровчо-лікувальним ухилом. Там рівень проживання може бути від 3* до 5*, на базі сніданку, або 2-разового харчування. У багатьох таких готелях є вже готові програми з комплексом процедур, що вигідніше, ніж замовляти цей набір послуг окремо.
Наприклад, у Паланзі як 5* spa-комплекс я б рекомендувала Palanga SPA, який пропонує своїм гостям дизайнерський інтер'єр, вдале розташування, дуже високий рівень оснащення й підготовки персоналу. Від конкурентів цей готель відрізняє наявність власної свердловини з мінеральною водою, яку використовують у багатьох процедурах, і навіть у басейні. У всьому відчувається комплексний, і я б навіть сказала, медичний підхід у дуже привабливій формі.
Крім того, хотіла б звернути увагу агентів, що поза високим, тобто літнім сезоном, ціни на послуги інфраструктури різко знижуються, тому клієнт в цей час може дозволити собі той рівень відпочинку, який у сезон «кусатиметься».

 

назад >>>