Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

«Готуй сани влітку» - стверджує відоме прислів'я. Утім, сани як спосіб відпочинку наразі використовуються мало, на відміну від інших засобів пересування сніжним покровом - а саме, лижами, передусім, гірськими. Можливостей стати на них чекають десятки, якщо не сотні, тисяч громадян України - любителів зимового відпочинку, проте мало кому вдається спланувати свій відпочинок заздалегідь: наш народ ще не звик користуватися привілеями ран¬нього бронювання. Відповідно, туристичні компанії змушені підлаштовуватися під вимоги своїх клієнтів, виводячи на ринок різноманітні програми у переддень зимового сезону 2017/2018 років.

Групою надійніше
Незважаючи на те, що у світі в цілому, й в Україні зокрема, набуває щодалі більшої популярності індивідуальні подорожі, а відтак і самостійне бронювання контенту для них, значна кількість українців віддає перевагу груповим мандрівкам. Це справедливо в тому числі й для зимового туризму, зокрема, для гірськолижних програм. Адже український ринок добре адаптувався під складні економічні умови, відтак сьогоднішні цінові пропозиції вже не виглядають чимось нездійсненним чи навіть завищеним. Так, якщо починати моніто¬ринг із гірськолижних турів мінімальної тривалості, то 4-денний тур з Києва на Буковель з двома нічними переїздами автобусом обійдеться туристові від 1600 грн. У вартість входить проїзд в обидві сторони, проживання в готелі (2 ночі), по 2 сніданку та вечері, послуги гіда та страховий поліс. Довший тур - усе те ж саме, тільки вже на 6 днів - на Буковель або Драгобрат коштуватиме вже від 2050 грн. з особи. В обох випадках до вартості туру не входить скіпас, оренда спортивного спорядження та послуги лижного інструктора.
Для того, щоб прослідкувати динаміку ціноутворення та, відповідно, вартості лижного відпочинку на вітчизняних гірськолижних курортах, використаємо приведені дані за різні роки. Тим більше, «Український туризм» з року в рік висвітлює цю тематику на своїх сторінках, тож дані за минулі роки в архівах редакції збереглися. Отже, для порівняння візьмемо той-таки Буковель (як найпопулярніший та найвідоміший у країні лижний курорт), 7 повних днів відпочинку, включаючи святкові та врахуємо усі його складові, в тому числі вартість скіпасу (таблиця 1).
Отже, кінцева вартість відпочинку на головному українському гірськолижному курорті невпинно зростає з року в рік. З одного боку, це зрозуміло: ціни поступово зростають на все, відтак туризм, як галузь національної економіки, не стоїть осторонь від загальноекономічних тенденцій. Та з іншого боку, на початку літа цього року українці нарешті отримали такий довгоочікуваний безвіз із державами Європейського Союзу, а відтак у цьому сезоні можуть безперешкодно відправлятися на гірськолижні курорти сусідніх держав. З фінансової точки зору це означає, що кінцева вартість європейського лижного продукту зменшилася щонайменше на 35 євро (консульський збір за розгляд візового клопотання), а з урахуванням майже обов'язкової сплати послуг візових центрів - на 55-60 євро з особи. У цьому розрізі політика вітчизняного лижного відпочинку виглядає не дуже конкурентною.

Сам собі гірськолижник
Незважаючи на розмаїття пропозиції комплексних турів на зимовий період, у тому числі й на гірськолижні курорти, все більше наших співгромадян, особливо молоді, віддає перевагу самостійній організації свого відпочинку. Тим більше, що в мережі інтернет вистачає інструментів та онлайн-сервісів для бронювання туристичних послуг, починаючи від купівлі квитків на потяг, пошуку та вибору місця проживання, й закінчуючи онлайн-оплатою скіпасів, трансферів від залізничних станцій до готелів і т.п. Таким чином, туристичні агенти, які активно запроваджують онлайн-сервіси на своїх сайтах, отримують в очах цього сегменту туристичної громадськості відчутні переваги: адже навіть любителям «серфити» на сайтах резервації туристичних послуг подобається, коли більшість із цих послуг можна забронювати й оплатити на одній інтернет-сторінці. Ще більшу перевагу матимуть ті з агентів, які запроваджуватимуть можливості резервування та оплати послуг у мобільних аплікаціях та додатках: на Заході продажі туристичного контенту цими каналами зростають випереджаючими темпами порівняно з усіма іншими.
За таких умов вартість туру складатиметься з проживання/харчування на курорті, традиційного скіпаса, опційно оренди спортивного спорядження та/або уроків у лижних інструкторів та звичайно, доїзду до самого курорту (таблиця 2).
Альтернатива потягам - автобусні трансфери від туристичних компаній. Вони зазвичай організовуються у формі чартерних автобусних рейсів з Києва та найбільших обласних центрів України. Вартість такого трансферу починається від 500 грн. OW, або 900 грн. RT і залежить від відстані, комфортності автобуса та набору послуг на борту. Цікаво, що з метою підвищення своїх продажів деякі туроператори пропонують туристам-лижникам описані трансфери, проживання ж на курорті та все, що з ним пов'язане, дають можливість обирати самостійно. Варто зазначити, що такий підхід спрацьовує: значна кількість туристів, яка прийде на сайт туроператора за трансфером, принаймні розгляне його ж пропозиції з розміщення, і не виключено, що скористається саме ними.
На відміну від минулих сезонів, у переддень нинішнього сезону на ринку практично не представлено ані комплексних авіаційно-лижних турів на Буковель, ані авіаційних рейсів з Києва та обласних центрів України до Івано-Франковська. Скоріш за все, це пов'язано з фінансовими проблемами авіакомпанії «Дніпроавіа», яка ще не так давно разом із туристичним комплексом «Буковель» перебувала під управлінням ФПГ «Приват». Саме ця авіакомпанія організовувала ланцюжки чартерних рейсів до Івано-Франківська з Києва, Одеси, Дніпра та Харкова. Проте сьогодні ця авіакомпанія перебуває у стані фактичного банкрутства, майже весь її флот передано на баланс іншого авіаперевізника, отже, про подібні програми наразі не йдеться.

Що пропонують українські гори?
За даними найбільшої у світі системи резервування та продажу готельного контенту booking.com, станом на середину грудня 80% місць на Буковелі вже заброньовано. Це, звичайно, не означає, що так і є насправді: адже частина готельного контенту вже законтрактована туроператорами, іншу частину «притримують» власники з метою прямих продажів у розпал сезону - щоб не сплачувати комісійні посередникам. Якщо орієнтуватися на пропозиції, доступні на голландському «Букінгу», то найбюджетніші варіанти проживання в Буковелі та навколишніх селах починаються від 600 грн. за ніч, а більшість готельних об'єктів пропонує нічліг за 1000-1200 грн. на добу.
Тут слід зауважити, що, крім найбільш «розкрученого» Буковеля, в Україні успішно діють й інші центри гірськолижного відпочинку. Наприклад, розташований по сусідству з Буковелем, але вже на території Рахівського району Закарпатської області курорт «Драгобрат». Його характерна риса - наявність снігового покрову протягом тривалого часу: з листопада по травень. Відтак кататися тут можна вже тоді, коли на трасах інших курортів ще зеленіє трава. Загальна довжина трас на «Драгобраті» складає 10 км, працює 10 підйомників. А вартість житла тут приблизно така ж сама, як і на «Буковелі».
У селищі Славське, що в південній частині Львівщини, також діє популярний гірськолижний курорт. Характерна особливість Славського - нерівномірні бокові схили, які здатні опанувати новачки, проте цікаві й для професіоналів чи досвідчених любителів гірськолижного відпочинку. Довжина тутешніх трас - 22 км, діє 11 підйомників. Вартість скіпасу - від 270 грн. на день, а житла - від 300 грн. на добу.
Утім, наведеними прикладами можливості для гірськолижного відпочинку на теренах України не вичерпуються. Свої послуги пропонують більше чи менше розвинуті курорти Закарпаття (наприклад, Ізки в Межигірському районі чи Шаяни у Виноградівському), є можливості для катання в околицях села Сянки (Львівщина, кордон з Польщею) та залізничної станції Волосянка-Закарпатська, на низці гірських комплексів на Буковині та Хмельниччині і т.д. Утім, тамтешні умови неоднакові за якістю надання послуг, тож групові тури туди здебільшого не організовуються - ті курорти в основному залучають індивідуалів.

Де кататися за кордоном?
Немає сумніву, що можливість безвізового в'їзду до ЄС підстібне громадян України до відпочинку на гірськолижних курортах і комплексах Європи, передусім- Східної й Центральної, тобто в Польщі, Словаччині та Болгарії. Тим більше, пропозиції звідти виглядають досить-таки привабливо для українських туристів. Наприклад, тиждень відпочинку у словацьких Татрах поблизу Попрада обійдеться у 324 євро з особи. Тур включає до себе переліт чартерним авіарейсом Київ-Попрад, трансфер з аеропорту до готелю, проживання, харчування та страховий поліс, скіпас доведеться купувати окремо, а його вартість залежить від курорту. Вочевидь, у розпал сезону з'явиться можливість дістатися до Словаччини не тільки авіаційним шляхом, але й автобусними чартерами з Києва/Львова/Ужгорода, а також потягами до відповідних міст.
Тижневий відпочинок практично за таку ж саму вартість пропонує й болгарський курорт Банско: тур з авіаперельотом з Києва, проживанням у готелях на сніданках та страховим полісом обійдеться від 332 євро. Вочевидь, ближче до піку сезону з'являться й наземні, тобто залізнично-автобусні варіанти доїзду до гірськолижної Болгарії.
А от турецька гірськолижна - наприклад, на курорті Паландокен у Східній Туреччині, неподалік від кордонів з Грузією та Вірменією - обійдеться туристам значно дорожче: від $775 з перельотом. Така ціна формується завдяки тому, що авіаційних чартерів туди немає, тому туроператори в кращому разі резервують блоки місць на регулярних рейсах авіакомпаній, які здійснюють авіаперевезення між Україною та Туреччиною. А в гірших випадках просто виступають у якості авіаційних агентів, підбираючи для своїх клієнтів зручний для них переліт - як правило, з пересадкою в Стамбулі чи Анкарі.
Аналогічним за вартістю стане й зимовий відпочинок у Грузії – наприклад, на курорті Гудаурі ціна тижневого туру обійдеться від $375 (входить проживання у готелі, харчування за обраним планом, трансфер з аеропорту та страховий поліс). Плюс, зрозуміло, авіа¬ційний квиток, який обійдеться щонайменше в $200, а в розпал сезону й значно більше.
Крім того, вже зараз (середина листопада - Ред.) на ринку активно пропонується відпочинок на західно-європейських курортах: Австрії, Франції, Швейцарії та Італії. Дехто з вітчизняних туроператорів пропонує й гірськолижну Іспанію, Андорру та Словенію. Цінник відпочинку на тамтешніх курортах починається від 600-700 євро за тиждень та не включає переліт/переїзд до місця призначення. Тож про групові тури на ті курорти в більшості випадків не йдеться - вітчизняні туроператори пропонують туди індивідуальні поїздки, по суті, виступаючи в якості агентів тамтешніх гірсько-лижних комплексів та авіакомпаній, які здійснюють перельоти в тих напрямках. Два винятки, які варто згадати - це французький туроператор Club Med, що протягом кількох років підряд організовував чартерні програми з Києва до французьких Альп, а також компанія Adria Hit, яка минулого року відкрила зимову чартерну програму на словенський Марибор. Утім, чи матиме ця ініціатива продовження в нинішньому сезоні, наразі невідомо.
***
З наведених у статті даних стає зрозумілим, що в нинішньому сезоні зарубіжний зимовий відпочинок є однозначно дорожчим за вітчизняний. Крім того. цей розрив збільшується: якщо минулого сезону різниця вартості найбюджетніщих пропозицій складала 40 євро, то в цьому сезоні - вже 60. Зрозуміло, що картину може змінити масовий вихід на ринок автобусних турів до найближчих зарубіжних курортів, проте тим із українців, хто прагне кататися на лижах за мінімальну вартість, нічого, крім українських курортів, не залишається.

Олена КАЗЬМІНА, директор туристичної компанії «Орнамент України»:
На мою думку, гірськолижний сезон 2017/2018 років буде дуже цікавим. Адже із введенням безвізового режиму для українських туристів стали доступнішими всі європейські курорти, у тому числі й Франція, Андорра, Австрія з довжелезними трасами... Організовані тури на тамтешні курорти давно вже пропонують наші туроператори. Досить попу¬лярною для українських туристів стала й Грузія зі своїми гірськолижними курортами Гудаурі та Бакуріані, виходить на ринок новий гравець Азербайджан з чудовою інфраструктурою курортів Шахдаг і Туфандаг. Звичайно, в економ-сегменті поки що лідерство залишатиметься за автобусними турами, а головним напрямком буде Буковель - найрозвиненіший гірськолижний курорт України. Але переконана: значна частина досвідченіших і платоспроможних туристів цього року готові будуть обрати інші напрямки гірськолижного відпочинку.

назад >>>