Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

На початку листопада вітчизняні ЗМІ повідомили, що під час офіційного візиту до ОАЕ Президента України Петра Порошенка було досягнуто угоди про скасування візового режиму між нашими державами. Скоріш за все, з технічної точки зору процес скасування віз триватиме ще декілька тижнів чи навіть пару місяців, але вже немає сумніву, що 2018-го ми зможемо в'їжджати до Еміратів вільно. так само, як і громадяни ОАЕ в Україну.
Як же такі, поза всяким сумнівом, позитивні зміни, вплинуть на туристичні потоки в обидва боки? На що сподіватися українським туроператорам - як тим, що працюють на виїзд, так й інкаминговим, туристичним агентам, авіакомпаніям, які здійснюють авіарейси між нашими державами, та й туристам, як кінцевим споживачам послуг, що їх виробляє та надає туристична індустрія?

ОАЕ: не тільки море
В Україні Емірати традиційно сприймаються як місце зимового пляжного відпочинку - більш впорядковане, дороге та, відповідно, «просунуте», ніж Єгипет. Це насправді так: починаючи з листопада й десь до початку квітня погодні умови на території північного та північно-східного узбережжя Аравійського півострова, де й розташовані Емірати, є цілком комфортною для європейців: температура повітря зазвичай не опускається нижче 20-22 градусів за Цельсієм, температура води в Перській затоці та Індійському океані приблизно така ж, а то й вище - до 25 градусів. Отже, пляжний відпочинок цієї пори в Еміратах є для мешканців Північної півкулі досить-таки комфортним. Через це саме на зимові місяці в ОАЕ припадає «високий сезон».
Крім пляжного відпочинку, Емірати, а особливо місто Дубай - столиця однойменного емірату - набула слави всесвітнього шопінг-центру, а також екскурсійного напрямку, такого собі футуристичного «міста майбутнього». Усе це, зрозуміло, підвищує туристичну привабливість Еміратів для певних категорій мандрівників, але далеко не вичерпує можливості цієї країни для наших співгромадян. На нашу думку, цікавими для українців в Еміратах будуть такі сектори туризму:
• пізнавально-етнографічні подорожі, які враховують автентику корінних мешканців Аравійського півострова, з відвіданням збережених історично-культурних пам'яток на кшталт оазису Аль Айн в еміраті Абу-Дабі чи Музею ісламської культури в Шарджі, подорожі традиційними арабськими човнами дау на численні острови Перської затоки або ж давніми торговельними шляхами в пустелі у складі караванів на верблюдах;
• відвідання численних тематичних парків на кшталт Ferrari World в Абу-Дабі, спортивних змагань (Formula і там-таки), культурно-історичних закладів (філії Лувра та музею Соломона Ґуґґенгайма), численних природних заповідників і т.п.;
• бізнес-туризм та заходи сегменту МІСЕ на базі відповідних готельних комплексів та конгрес-центрів Дубаю та Абу-Дабі;
• круїзний туризм акваторією Перської Затоки та Індійського океану зі стартом з портів ОАЕ.
Немає жодного сумніву, що усі вказані напрямки суттєво покращать свою привабливість серед україн¬ських туристів після запровадження між нашими державами безвізового режиму. Відтак і потоки на еміратських напрямках відчутно - до 25-30% - збільшаться: як за рахунок last minute trips, так і завдяки загальному зниженню вартості туристичного продукту за рахунок скасування консульського збору, який знаходиться в межах $70-135 залежно від каналу оформлення віз.

Авіаційний аспект
Відповідно до міжурядової угоди про авіаційне сполучення між Україною та ОАЕ, обмежень у здійсненні авіаційного сполучення між нашими державами немає - як щодо авіаперевізників, так і стосовно частотності виконання рейсів. Це означає, що у випадку необхідності будь-яка українська чи еміратська авіакомпанія зможе без зайвих формальностей відкривати нові міждержавні рейси як на наявних, так і на нових маршрутах. Наразі авіаційне сполучення між Україною та Еміратами здійснюють 2 еміратські (flydubai та airarabia) та одна українська (МАУ) авіакомпанії. Пунктами призначення в Еміратах є аеропорти Дубай міжнародний (туди літають flydubai і МАУ) та Шарджа (airarabia). Обидві еміратські авіакомпанії відносяться до сегменту бюджетних (хоча за фактом flydubai такою вже не є), при цьому значну долю їхнього потоку із України складають транзитні пасажири, які через еміратські хаби слідують далі по маршрутній мережі перевізників - в основному в Індію та на Шрі Ланку.
У той же час, Емірати, незважаючи на порівняно невеликий розмір території, мають кілька міжнарод¬них аеропортів: крім згаданих, це столичний Абу-Дабі, другий аеропорт Дубаю Аль-Мактум, а також Рас ель Хайма, куди, на відміну від двох перших, рейси із України не здійснювались ніколи. В Абу-Дабі на початку 2010-х років протягом нетривалого періоду літали МАУ, що ж до дубайського Аль-Мактум, то туди намагалася літати авіакомпанія Wizz Air Ukraine, проте досить швидко згорнула цю програму.
На наш погляд, при значному зростанні попиту на перевезення в бік Еміратів з території України най-перспективнішим аеропортом для відкриття нових регулярних авіарейсів є Абу-Дабі, а для чартерних - Аль-Мактум на додаток до того ж Абу-Дабі. Чому - розповімо в наступному розділі.

Готельний аспект
За відгуками туроператорів та агентів, незважаючи на значну кількість готельних об'єктів (особливо в Дубаї), а відповідно, й велику їх ємність, високоякісного готельного контенту у сезон хронічно не вистачає. Чому так? Відповідь дає система booking.com: при введенні у рядок пошуку назви UAE та дат з 10 по 17 січня користувачеві пропонується 1090 варіантів розміщення. Але якщо обрати фільтр «пляж», то цих закладів виявляється лише 190, тобто лише 17.4% від загальної кількості. Зрозуміло, що саме ці готелі резервуються в першу чергу як туроператорами, так і самостійними туристами.
Таким чином, усі інші готелі відносяться до категорій «міські». У принципі, в цьому немає нічого страшно¬го: адже «міський» готель може знаходитися й на другій лінії від пляжу (хоча може й у кількох кілометрах), крім того, значна частина готельних об'єктів організовує трансфери своїх гостей на пляжі. Тим не менше, дефіцит якісного контенту в Еміратах є, й будь-якому туроператору чи агенту, який працює на еміратському напрямку, доводиться рахуватися із цим фактом.
Один з виходів із цієї ситуації - активно розвивати напрямок Абу-Дабі. Цей столичний емірат знаходиться у стороні від торованих українськими туристами стежок, він досить-таки віддалений від аеропортів, куди прилітають українські літаки (відстань між аеропортом Дубай Міжнародний та бульваром Корніш в Абу-Дабі складає 135 км - Ред.), проте він має значну перевагу перед іншими еміратськими дестинаціями. Річ у тім, що столичне місто Абу-Дабі побудоване на безлічі невеликих островів у Перській затоці, тож практично кожний тамтешній готель має доступ до пляжу (хоч офіційно далеко не кожна зона відпочинку називається пляжем - Ред.). Здебільшого ці пляжі обладнані на берегах морських проток, тим не менше, відпочивати й купатися там можна, на відміну від дубайських чи шарджівських міських готелів. Крім того, на відміну від інших еміратів та територій, далеко не всі острови столичного міста Абу-Дабі та прилеглі до нього освоєні. Тож наразі на багатьох із них зводяться нові готельні об'єкти. Що, у свою чергу, в найближчому майбутньому суттєво розширить готельну базу держави, збільшивши, водночас, туристичну привабливість саме столичного емірату, в тому числі й для українських туристів. Отже, є досить висока ймовірність, що нові регулярні рейси з території нашої держави, а в майбутньому й чартери, полетять саме до Абу-Дабі.
 
В'їзний аспект
Не забуваймо, однак, що скасування віз буде вза¬ємним, тобто громадяни ОАЕ також вільно зможуть в'їжджати в Україну. Звичайно, потоки українців до ОАЕ та еміратів в Україну співмірними бути не можуть - вже хоча б тому, що серед населення цієї близькосхідної країни громадян лише 15% чи близько того, проте варто пам'ятати, що власники еміратських паспортів, як правило, люди дуже заможні й замовляють послуги преміум-класу. Отже, прибуток від обслуговування кількох таких туристів цілком може зрівнятися з результатами діяльності інкамингового туроператора протягом цілого сезону.
Зрозуміло, що в'їзний туризм із Еміратів у більшості випадків відноситься до категорії VIP, а відтак потребує якомога точнішого й найретельнішого планування, пророблення різноманітних запасних варіантів, які можна задіяти у випадку якихось збоїв в основній програмі, і т.д. Крім того, для такої категорії клієнтів необхідне грамотне та чітко пророблене інформаційне й маркетингове супроводження: сайт компанії-оператора має працювати безперебійно та мати англомовну (а якщо можливо, то й арабомовну) локалізацію, повинен бути заздалегідь сформований кейс друкованих та презентаційних матеріалів - відповідної якості англійською (а якщо можливо, то й арабською). Врешті-решт, такі клієнти вимагають відповідного ескорту, майже цілодобового. Усе це недешево, однак практика показує, що такі інвестиції повертаються, до того ж із непоганим прибутком. Крім того, кожний успішний проект грає на імідж як приймаючого оператора, так і держави в цілому.

Наталія ГЕРАСИМЕНКО, директор туристичної компанії SUNDAY TRAVEL:
ОАЕ - чудовий туристичний напрямок: цивілізована, безпечна країна з досить високим рівнем сервісу для її гостей, при цьому рівень цін на послуги туристичної інфраструктури цілком прийнятні. Та й переліт порівняно недорогий - за рахунок досяжності Еміратів із України середньомагістральними літаками. Тому й сумарні ціни на тури у більшості випадків є прийнятними для вітчизняного ринку. Тим більше, що у зимовий час там чудова погода, тому не дивно, що багато туристів намагаються потрапити холодної пори року до Еміратів.
Наша компанія з нетерпінням чекає на скасування віз до цієї держави. Ми переконані, що це суттєво позначиться на туристичних потоках із України - як за рахунок раннього бронювання, так і last minute trip. За великим рахунком, після скасування віз Емірати можна буде розглядати як альтернативу Єгипту - у першу чергу для тих туристів, хто цінує якість послуг, а не кількість наїдків та спиртного в all inclusive. За великим рахунком, ця форма обслуговування в Еміратах просто не потрібна - для повноцінного туру досить замовити пристойний готель із планом харчування НВ та насолоджуватися чудовою погодою та відпочинком.
Чи буде після скасування віз демпінг? Я вважаю, що буде, принаймні, хтось обов'язково схоче погратися в ці ігри. Але не в такому обсязі, як у Єгипті, а значно менше. На це є кілька причин, та найголовніше, що ОАЕ - це стабільна держава з високою репутацією у світі, економіка якої, до того ж, сильно диверсифікована. Іншими словами, ОАЕ далеко не так сильно залежать від туризму, як Єгипет. Відтак будь-який зовнішньополітичний вплив чи навіть оголошення туристичного ембарго навряд чи призведуть до якихось відчутних результатів. 

назад >>>