Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Поза всяким сумнівом, набуття чинності безвізового режиму з Європейським Союзом та державами Шенгенської угоди є історичною подією, значною перемогою вітчизняної дипломатії, а день 11 червня 2017 року, коли наші громадяни отримали змогу вільно в'їжджати до Європи, назавжди залишиться в історії нашої держави. Утім, безвізовий режим, або «безвіз», має певні обмеження. Крім загальновідомих - тобто в'їзду лише за біометричними паспортами, максимального терміну перебування протягом 90 днів щопівроку, заборони працювати - існують ще й деякі територіальні обмеження. Річ у тім, що до складу деяких європейських держав входять так звані «заморські території», на які безвізовий режим поки що не поширюється. Це, наприклад, архіпелаг Нова Каледонія в Тихому океані чи острів Реюньйон в Індійському - ці острови належать Франції, або ж острови Кюрасао та Аруба - ці території перебувають під юрисдикцією Нідерландів. Усі ці території тією чи іншою мірою є туристично привабливими напрямками, які цілком можуть відвідати деякі наші співгромадяни, і на яких їх можуть чекати певні ускладнення, подібні до тих, що сталися на початку січня цього року: при спробі дістатися до нідерландських Карибів трапилося 2 інциденти, через які громадяни України втратили можливість в'їхати на острови Аруба та Кюрасао та були змушені оперативно змінювати свої плани.
У першому з них подружня пара збиралася на відпочинок на острів Аруба, проте посольство Нідерландів відмовило дружині в оформленні карибської візи. У другому - група у складі 7 осіб, у тому числі 3 дітей, намагалася вилетіти з Києва на острів Кюрасао, але через відсутність необхідних документів у частини з мандрівників у посадці в літак їм було відмовлено. Другий випадок викликав гучний резонанс серед української туристичної громадськості.

Як українцеві потрапити на Кариби?
Регіон Карибського моря складається з кількох десятків різноманітних держав - як континентальних, так й острівних, а також територій із різними статусами. Відповідно, режим в'їзду громадян України до цих країн та територій суттєво відрізняється. У цій частині Землі цілком можливою є ситуація, коли в межах прямої видимості розташовуватимуться 2 острови, на перший з яких українці можуть в'їжджати без будь-яких обмежень, а щоб потрапити на другий, доведеться попередньо оформлювати візу, наприклад, у посольстві США чи Великої Британії. Отже, туристичному агентові, який пропонує своїм клієнтам подорожі на острови Карибського моря, варто якнайретельніше вивчити міграційні правила усіх держав та територій, які включатимуться до маршруту туриста, та ознайомити з ними свого клієнта, інакше можливі неприємні випадки, подібні до згаданих вище.
Якщо йдеться про заморські території європейських держав, то в Карибському регіоні таких кілька. Наприклад, крім згаданих островів Аруба та Кюрасао, до них належать також острови Гваделупа, Мартініка та Сен-Мартен, що належать Франції, однойменний голландський острів та ще з десяток подібних територій. Відтак для в'їзду на ці території українцям необхідно оформлювати карибські візи у консульствах відповідних держав. Однак слід мати на увазі, що в багатьох випадках режим в'їзду на ці острови полегшується для власників чинних шенгенських багаторазових віз, віз США чи Великої Британії, а також пасажирів круїзних теплоходів, що курсують між островами Карибського регіону. Наприклад, власник будь-якої, у тому числі польської чи грецької, багаторазової «шенгенки» може без проблем летіти на той-таки Кюрасао, тоді як власнику «чистого» біометричного паспорту доведеться для цього звертатися до нідерландського консульства для оформлення карибської візи.
Тож у будь-якому випадку обов'язком агента чи туроператора є ретельно перевірити запланований маршрут з точки зору міграційної практики та видати клієнтові актуальні рекомендації відповідно до наявності у нього тих чи інших віз. При цьому варто користуватися різними джерелами: як офіційною інформацією на сайтах відповідних держав, так і міжнародними інформаційними системами на кшталт TIMATIC. Також варто стимулювати клієнта самому перевіряти необхідну йому міграційну інформацію - інакше в чіткому плані майбутньої подорожі можливі збої, аж до повного її скасування. Але навіть у випадку, коли цього вдасться уникнути, процедури перебронювання готелів, квитків на місцеві переїзди/перельоти і т.п., вимагають від агента неабияких зусиль та часто призводять до додаткових фінансових витрат. Особливо якщо такі дії відбуваються під час подорожі.

ВІД РЕДАКЦІЇ
Зазвичай подорож до заморських департаментів та територій європейських держав не є ані економними, ані масовими. Для туристів такі поїздки у більшості випадків є досить-таки вартісними, більше того, такі подорожі зазвичай плануються заздалегідь.
Отже, туристичний агент чи оператор, який організовує для свого клієнта подібну подорож, має розуміти всю відповідальність, яка полягає як на ньому, так і на майбутніх туристах, щодо надання коректної й достовірної інформації щодо режиму в'їзду, перебування чи транзиту в тих чи інших країнах та/або територіях. У разі сумнівів агентові варто зайвий раз скористатися системою Timatic, яка знаходиться на офіційному сайті ІАТА за адресою www.iatatravelcentre.com, а у випадку необхідності розповісти клієнтам про цю систему та скористатися її можливостями разом із ними.
Так само туристичній компанії за будь-яких умов варто підготувати якнайповнішу документацію щодо майбутньої поїздки своїх клієнтів, у тому числі й для оформлення візи у відповідному консульстві. Для Аруби, Кюрасао та ще кількох заморських територій Нідерландів віза оформлюється у нідерландському консульстві (не у візових центрах!), для французьких заморських територій та департаментів - відповідно, у консульстві Франції. Деякі інші території (наприклад, Гібралтар та Бермудські острови) перебувають під суверенітетом Великої Британії, відповідно, для в'їзду туди необхідно оформлювати спеціальні візи у британському консульстві - ця процедура суттєво відрізняється від шенгенської.
Тут також варто зазначити, що, незважаючи на скасування візового режиму громадянам України для поїздок до Шенгенської зони, візові вимоги європейських консульств не змінилися - у випадках, де потрібно оформлювати візу, в тому числі й для поїздок у заморські території. Відтак комплект документів, які відправляються до консульства, має бути якнайповнішим, а сам аплікат має бути готовим до співбесіди з консулом, на якій детально розповісти про маршрут подорожі, її мету, про кошти, які підуть на оплату такої подорожі, і т.д. Усе це зменшує ймовірність відмови.
На жаль, відмови у візах, у тому числі немотивовані, усе ще трапляються. У такому випадку агентові варто спонукати свого клієнта подати апеляцію та максимально сприяти в підготовці документів до неї. Незважаючи на те, що ця процедура є платною та розтягненою в часі, практика показує, що за наявності достатньої кількості аргументів та серйозного обґрунтування мети подорожі, ймовірність отримати візу все ж таки відчутно зростає.
Що ж до подорожніх, які самостійно купують квитки та бронюють туристичні послуги на такі напрямки, не вдаючись до послуг агентів чи туроператорів, то тут, з нашої точки зору, авіакомпаніям варто було б передбачити розміщення відповідної інформації як у своїх системах бронювання, так і на самих квитках, у якнайпомітніший спосіб.

Коментар прес-служби Міністерства закордонних справ України:
МЗС на постійній основі забезпечує реалізацію одного з основоположних завдань зовнішньополітичної служби України - спрощення режиму поїздок громадян України до іноземних держав. За результатами проведеної роботи станом на 01.01.2018 року українці можуть в'їжджати без віз до 85 країн. Впродовж 2017 року досягнуто домовленості у сфері візової лібералізації з низкою держав Європи, Північної та Південної Америки, Перської затоки та Азії (у т.ч. з державами т.зв. «білого» списку Шенгенської угоди, громадяни яких перетинають зовнішні кордони ЄС без віз):
• з її червня 2017 року діє безвізовий режим з ЄС. Громадяни України можуть подорожувати без віз до 34 європейських країн. Це 26 держав-членів ЄС (за винятком Великої Британії та Ірландії), держави-учасниці Шенгенської угоди: Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія, а також держави, де діє візове законодавство ЄС: Андорра, Сан-Марино, Ватикан, Монако.
• укладено міжурядову угоду про спрощення оформлення віз зі Швейцарією (на додаток до безвізу з ЄС Угодою передбачається низка спрощень при оформленні національних віз та ін.);
• укладено двосторонні угоди про безвізові поїздки громадян України з Сент-Кіттс і Невісом та Албанією;
• одностороннє рішення про запровадження безвізового режиму для громадян України прийнято Коста-Рикою та Маврикієм;
• запроваджено взаємні поїздки громадян України та Туреччини за внутрішніми паспортами у формі ID-карток;
• укладено Меморандум про взаємне скасування візових вимог з ОАЕ (договір набрав чинності 31 грудня 2017 р.);
• Катаром запроваджено спрощене оформлення туристичних віз для громадян України - у пунктах пропуску через державний кордон, у т.ч. у міжнародному аеропорту «Хамад» м. Доха;
• США збільшено граничний термін дії деяких видів неіміграційних віз для українських громадян з 5 до 10 років;
• із Саудівською Аравією досягнуто домовленості щодо візових спрощень, у т.ч. в частині зменшення вартості віз КСА;
• виконано внутрішньодержавні процедури, необхідні для підписання Угоди з Антигуа і Барбуда про взаємне скасування візових вимог;
• з 01.01.2018 р. Японія запровадила низку візових спрощень (розширення категорій заявників на отримання багаторазових віз з діловою, культурною та науковою метою; збільшення строку дії віз з 3 до 5 років; зменшення переліку необхідних документів та ін.).
Наразі опрацьовується запровадження безвізових поїздок з державами Перської затоки (проекти відповідних Угод внесено на розгляд Бахрейну, Катару, Кувейту, Оману та Саудівської Аравії).
Клопотання української сторони щодо укладення угод про взаємне скасування візових вимог розглядається урядами Вануату, Колумбії, Маршаллових островів, Мексики, Монголії, Перу, Самоа, Соломонових островів, Тринідаду і Тобаго, Тувалу та Уругваю.
Очікується відповідь Франції на звернення МЗС щодо перспектив запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до французьких заморських територій (Французька Полінезія, Нова Каледонія, острів Уолліс і Футуна, Французькі тихоокеанські та антарктичні землі) та заморських департаментів (острова Реюньйон, Гваделупа, Мартініка, Сен-Бартелемі, Сен-Мартен, Сен-П'єр-е-Мікелон, Майотта, французька Гвіана).
Очікується реакція Нідерландів на звернення МЗС щодо перспектив запровадження безвізового режиму поїздок громадян України до заморських територій цієї держави - Аруби, Кюрасао та Сінт-Мартена.
На розгляді Македонії перебуває проект міжурядової Угоди про скасування візових вимог (наразі безвізові поїздки громадян запроваджено Македонією та Україною односторонніми актами та обмежені в дії до 15.03.2018 р.).
Грузією опрацьовується розроблений МЗС проект оновленої Угоди про скасування візових вимог, яким, серед іншого, передбачається запровадження поїздок громадян за внутрішніми паспортами у формі біометричних ID-карток.
Крім того, МЗС звернулось із клопотаннями до Ефіопії щодо запровадження оформлення туристичних віз громадянам України в аеропорту, Таїланду щодо запровадження в'їзду громадян України з туристичною метою без віз строком до 30 днів, Філіппін щодо запровадження в'їзду громадян України з туристичною та діловою метою без віз строком до 30 днів, Гібралтару щодо скасування візового режиму для громадян України.
 
Євгенія САЦЬКА, директор з комунікацій МАУ:
Перш за все, хотілося б зазначити, що МАУ є перевізником, а не державним органом, який формує візову політику. Водночас, спираючись на багаторічний досвід, ми б радили пасажирам, які відлітають за кордон, ретельно перевіряти всі документи, оскільки кожна країна має свої умови перетину кордону. Особливу увагу варто приділити плануванню складного маршруту - ретельно перевірити умови транзиту, період перебування, необхідність страхового полісу, підтвердження бронювання готелю та зворотній квиток.
Не зволікайте та готуйтеся до поїздки завчасно, адже відповідальність за оформлення та наявність всіх необхідних для подорожі документів несе пасажир. Згідно з пунктом 11.1 Правил повітряних перевезень, пасажир допускається до перевезення виключно за наявності необхідних документів та квитка.
Якщо ж у пасажира немає документів, у тому числі в'їзних, виїзних або транзитних віз, що потрібні для здійснення подорожі, авіакомпанія відмовляє йому в перевезенні.
Ми з розумінням ставимося до ситуацій, коли пасажир може не отримати візу. В такому разі ми завжди готові піти назустріч та повернути кошти за придбані квитки, якщо пасажир звернеться до нас не пізніше, ніж за 72 години до вильоту.

Андрій ВОВК, директор з маркетингу туристичного оператора «Туристичний клуб»:
Через те, що на деяких віддалених територіях європейських держав, у тому числі в Карибському регіоні, безвізовий режим ще не діє, у загальних випадках для в'їзду туди необхідно оформлювати спеціальні візи. Проте в багатьох випадках режим в'їзду може бути полегшено. Як з'ясувати, в якому випадку клієнтові агенції треба подавати документи на візу, а коли без цього можна обійтися? Найпростіший шлях - проконсультуватися з фахівцем у цій делікатній справі. Наприклад. із представником «Туристичного клубу», адже ми напрацювали багатий досвід оформлення різноманітних віз у різних посольствах, у тому числі й досить-таки екзотичних держав чи територій. Відповідно, після отримання консультації важливо донести до клієнта думку, що чітке слідування рекомендаціям туроператора зменшить ймовірність відмови до мінімуму. Адже ми маємо неабиякий досвід, володіємо багатолітньою статистикою оформлення таких віз. А відтак готові допомогти в успішній реалізації планів усім своїм клієнтам та партнерам.

Зрозуміло, що будь-які заморські території - це в жодному разі не сегмент масового туризму. Мандрівки на острови, що є заморськими територіями європейських держав як у Карибському басейні, так і в Індійському океані, варто, скоріше, віднести до індивідуального чи навіть ексклюзивного сегменту. Я чудово розумію, що мандрівникам, які «дозріли» до таких далеких та екзотичних поїздок, хотілося б позбутися візових клопотів у таких подорожах. Що ж, не виключено. що невдовзі так і станеться: в одному зі своїх нещодавніх інтерв'ю міністр закордонних справ України Павло Клімкін стверджує, що протягом найближчих 2-х років європейський «безвіз» пошириться на близько 20 острівних територій. Що ж, чекаємо і сподіваємось. А поки що - оформлюємо туди візи, дослуховуючись порад фахівців із цього питання. 

назад >>>