Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Майже 70 років тому, а саме 10 грудня 1948 року, Генеральна Асамблея ООН ухвалила документ під назвою «Загальна Декларація прав людини». Цей документ, крім усього іншого, стверджує право кожного на вільне пересування світом. Виглядає це так: 
«1. Кожна людина має право ВІЛЬНО пересуватися i обирати собі місце проживання у межах кожної держави. 
2. Кожна людина має право покинути будь-яку країну, включаючи й свою власну, i повертатися у свою країну» (ст. 13 Декларації).
На практиці можливість реалізувати ці декларовані права суттєво залежать від громадянства чи підданства особи. Наразі на Землі нараховується понад 200 державних утворень, а також залежних територій, колоній, домініонів та подібних структур, які видають своїм мешканцям ідентифікаційні документи, що їх визнають інші держави та території (про «паспорти» утворень на кшталт «ДНР» чи Абхазії тут не йдеться, оскільки з юридичної точки зору такі посвідчення ідентифікаційними документами не є - Ред.). А з точки зору свободи пересування світом такі документи не є рівнозначними: наприклад, громадяни США, Великої Британії, Німеччини або Японії можуть практично безперешкодно пересуватися світом, вільно в'їжджаючи до більшості держав та територій світу (хоча й не до всіх). А, скажімо, власники паспорту держави Афганістан мають дуже обмежені можливості в реалізації декларованого права на вільне пересування світом: вільний в'їзд для них дозволяють лише 23 держави та території'. А, наприклад, громадяни Північної Кореї, хоча й мають право в'їжджати без оформлення віз у консульських установах до 40 держав та територій світу, навряд чи зможуть реалізувати таке своє право: адже влада Північної Кореї жорстко обмежує виїзд своїх громадян за межі держави, дозволяючи його лише для представників еліти.
Для того, щоб оцінити «вагу» чи «потужність» того чи іншого паспорта, різноманітні незалежні інституції' складають рейтинги «сили», або «потужності» паспортів. Одна з таких інституцій - американська консалтингова компанія Arton Capital - складає та публікує Global Passport Power Rank - найбільш повний та авторитетний список паспортів держав та територій світу, які ранжуються відповідно до можливостей їхніх власників вільно пересуватися світом. Усього до рейтингу потрапили 148 держав та територій.
Під «потужністю паспорту» автори дослідження розуміють можливість власника ідентифікаційного документу в'їжджати на територію іноземних держав та інших адміністративно-територіальних одиниць в один із таких способів:
• Без візи, лише за пред'явленням ідентифікаційного документу;
• З можливістю оформлення візи на кордоні;
• З можливістю оформлення візи дистанційно (поштою чи електронними каналами зв'язку);
• За допомогою електронної декларації та отримання дозволу на в'їзд від міграційного органу іноземної держави чи території.
Останні два пункти між собою відрізняються, оскільки декларація та дозвіл на в'їзд зазвичай видаються безкоштовно та дозволяють одноразове відвідання країни або території.
Зрозуміло, що читачів «Українського туризму» в першу чергу цікавлять можливості українського паспорта. Хоча Global Passport Power Rank є зручним інструментом і для інших цілей - наприклад. для надання послуг громадянам інших держав на території' третіх країн.
Отже, порівняно з минулим роком, а точніше, з часом до 11 червня 2017, український паспорт суттєво додав у показнику «потужності» завдяки, в першу чергу, набуттю чинності безвізового режиму з державами Євросоюзу та Шенгенської угоди. Крім того, з 31 грудня 2017 діє безвізовий режим між Україною та ОАЕ. Наступна таблиця дає можливість побачити, до яких країн та територій власники тризубого паспорта можуть в'їжджати без оформлення віз у закордонних консульствах.
Разом із тим, підрахунок «потужності» паспортів за іншими методиками дають й інші результати, наприклад, рейтинг «сили» паспортів за версією Henley & Partners Passport Index, який базується на інформації ІАТА.

назад >>>