Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Ми звикли, що основою національної економіки України є важка промисловість: гірничорудна, сталеливарна, енергетична і т.д. Колись так і було, сьогодні це вже не зовсім так, проте промислові гіганти й сьогодні викликають у серцях багатьох людей щире зацікавлення: а що там усередині? Як воно працює? Звідки береться залізо та сталь? Як видобувають руду для сталеливарної промисловості? Що таке коксова батарея? Ну й так далі.

Для того, щоб задовольнити таку цікавість, у світі давно вже практикується відвідування організованими туристичними групами діючих промислових підприємств, тобто індустріальний туризм. Кілька років тому це явище прийшло і в Україну. Цілком прогнозовано промисловий туризм почали практикувати в Кривому Розі - потужному індустріальному місті в самісінькому центрі України, де діють підприємства видобувної та обробної промисловості. Ентузіазм місцевих активістів, помножений на сприяння міської влади (яке, зокрема, реалізувалося у створенні та підтримці спеціальної муніципальної інституції - Інституту розвитку міста Кривого Рогу) та зацікавленість як самих криворіжців, так і багатьох туристів з України та усього світу, у розвитку індустріального туризму, призвели до цілком відчутних результатів, які представлені і на світовій арені.
ДОСЯГНЕННЯ Є. ЩО ДАЛІ?
8 та 9 вересня у Кривому Розі вдруге відбулося унікальне для нашої держави явище - фестиваль «Ніч індустрі-альної культури», організаторами якого стали виконком Криворізької міської ради та комунальне підприємство «Інститут розвитку міста Кривого Рогу».
Першою частиною заходу 8 вересня став круглий стіл на тему «Крок від індустріальної економіки до креативного, через розвиток туризму», ініційований міським головою Юрієм Вілкулом. Головна мета круглого столу - підведення підсумків кількох років розвитку промислового туризму - нетрадиційного для нашої держави напрямку діяльності, та окреслення планів на майбутнє.
Важливою була участь директора департаменту туризму та курортів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Оксани Сердюк, яка відмітила перспективність розвитку промислового туризму Кривого Рогу.
У минулому 2017 році був підписаний Меморандум про співробітництво між виконавчим комітетом Криворізької міської ради та суб'єктами господарювання міста. Метою даного Меморандуму є ефективна взаємодія між сторонами з питань розвитку промислового туризму у місті.
Мерія Кривого Рогу наголошує на якнайбільшій відкритості промислових підприємств для туристів: екскурси на діючі підприємства мають відбуватися відповідно до чіткого графіку, наявність якого дасть можливість планувати тури й залучати туристів туристичним операторам як з інших регіонів України, так і з-поза її меж. Варто зауважити, що така робота з промисловими підприємствами ведеться постійно, у результаті чого, все більше з них організовують екскурсії на свою територію для туристичних груп. Головним розробником екскурсійних маршрутів є КП «Інститут розвитку міста «Кривого Рогу». 
Злагоджена, систематична робота, яка розпочалась ще у 2012 році дає свої закономірні плоди, кількість туристів постійно зростає: лише за I півріччя 2018 року пропозиціями індустріального туризму скористалися (тобто у рамках організованих екскурсій відвідали чинні промислові підприємства) понад 26 тисяч осіб.
А далі - розвиток, збільшення пропозицій, залучення до міських програм індустріального туризму нових підприємств та, зрозуміло, поширення інформації про можливості Кривого Рогу як в Україні, так і за її межами. Якщо рік тому, на першому фестивалі «Ніч індустрі¬альної культури», Асоціація «Європейський маршрут індустріальної спадщини» (ERIH) лише презентувала себе вустами двох своїх повноважних представників, то цього року було оголошено про приєднання Кривого Рогу до цієї поважної організації. Це міжнародне об'єднання сприяє розвитку промислового туризму на теренах європейського субконтиненту, промотує своїх членів, надає про них всеосяжну інформацію та, зокрема, підтримує окремі дестинації. Не виключено, що й окремі криворізькі підприємства також невдовзі стануть її членами...
Отже, розробка туристичних маршрутів на діючі про¬мислові підприємства - це дуже складна задача, на вирішення якої необхідно залучати чималі ресурси та об'єднати зусилля великої кількості людей.
Тим не менше, промисловий туризм в Україні розвивається, а лідером його, поза всяким сумнівом, є Кривий Ріг. Цілком слушно мер міста Юрій Вілкул зазначив: «Ми вже стали столицею індустріального туризму всієї України, й це почесне звання не віддамо нікому».

НІЧ ЯК ПРОМИСЛОВИЙ ФЕСТ
Центральною подією других вересневих вихідних у Кривому Розі, назва яких, власне, поширилась на весь комплекс заходів, став INDUSTRIAL FEST. Промисловими підприємствами, професійно-технічними та вищими навчальними закладами були організовані різноманітні локації, які якнайповніше представили промисловість «залізного гіганта».
Найбільшою популярністю у відвідувачів користувалися зразки техніки, а особливо важкої, деякі з них, кожний бажаючий міг випробувати безпосередньо на місці. Зрозуміло, що металургійне підприємство чи ті ж гірничо-збагачувальні комбінати використовують таку техніку, яку перемістити неможливо у принципі, але на такі випадки використовувалися комп'ютерні симулятори. А дещо таки приїхало самотужки - наприклад, кар'єрний самоскид БілАЗ, який здатний перевезти 40 тонн залізної руди. Варто зауважити, що 40-тонний «білорус» - це далеко не найбільший із представників кар'єрної техніки: ГЗК для роботи в кар'єрах використо¬вують 140-тонні й навіть 220-тонні самоскиди.
На заході було представлено локацію, де можна за допомогою гірничого пневматичного перфоратора пробурити шпур в гірській породі, відчувши себе бурильником, та відчути ту вібрацію, ті почуття, що відчуває людина, яка кожного дня працює в шахті чи кар'єрі. Це дуже важко, але неповторно.
Справжнім ноу-хау цьогорічного фестивалю стала локація «Парад професій», де одягнувши спеціальні окуляри, можна було здійснити подорож до основних виробництв міста та побачити їх у віртуальній реальності.
Ні для кого не секрет, що головною метою фестивалю «Ніч індустріальної культури», є профорієнтація місцевих мешканців та молоді: більшість мешканців промислового міста, насправді, не уявляє собі, як працює кар'єр, чи що відбувається у шахті, або як саме виплавляється сталь, а також мотивує представників молодого покоління працювати на промислових підприємствах.
Проте й туристів «Ніч» приваблювала тим самим: можливістю дізнатися про те, як працюють промислові підприємства, побачити зразки техніки та, в підсумку, розширити коло своїх знань про навколишній світ. Ну й, звичайно, стати глядачами та учасниками майстер-класів, концертів та шоу, які проводилися тут до глибокої ночі.
Протягом усієї «Ночі індустріальної культури», а точніше, двох днів - 8 та 9 вересня - промислові підприємства Кривого Рогу відкрили свої двері для відвідувачів. Спеціально для мешканців та гостей міста було організовано численні безкоштовні екскурсії на оглядові майданчики кар'єрів, на металургійний комбінат та гірничо-збагачувальні фабрики, музеї промислових підприємств. Звичайно, не залишились поза увагою й інші промислові об'єкти, такі як ковальня, та справжні криворізькі гори - Петровський та Бурщицький відвали. Вражень вистачило багатьом!
Підсумовуючи досягнення Кривого Рогу в розвитку промислового туризму, потрібно зауважити, що популяризацію та промоцію туризму доцільно проводити і серед місцевого населення, і намагатися залучити масового туриста.
Необхідно закладати фундамент для формування думки, що промисловість - це не тільки виробництво, а й пізнання нового, отримання емоцій та приємних вражень від побаченого.
Досвід, отриманий містом, може стати прикладом для розвитку індустріального туризму по території всієї України. Нам є чого вчитися, та один факт залишається незмінним, - Кривий Ріг - місто з унікальною діючою індустрією.

назад >>>