Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Легенди про «справжнє» французьке шампанське - його чарівний смак, технологію виробництва та умови зберігання цього шляхетного напою - поширювалися у свідомості кількох поколінь радянських та пострадянських громадян. Утім, сьогодні в тому, чи мають ці легенди під собою реальні підстави, чи, навпаки, є наслідком радянського фольклору, може пересвідчитися практично кожний - було б бажання. Адже громадянинові України - власникові біометричного закордонного паспорту - для в'їзду до французького історичного регіону Шампань, де, власне, й виробляються шампанські вина, не потрібно оформлювати візи чи здійснювати будь-які інші подібні формальності. Достатньо лише придбати в туроператора чи його агента тур та вирушати на батьківщину напою, споживання якого традиційно вважається ознакою шляхетності й доброго смаку.
ЯК ТУДИ ДІСТАТИСЬ?
Шампань - це назва історична, наразі ця територія є складовою французької адміністративно-територіальної одиниці «регіон Шампань - Арден» та знаходиться на північному сході Франції'. На півночі протягом кількох десятків кілометрів межа Шампані співпадає з французько-люксембурзьким державним кордоном.
Головними туристичними центрами Шампані є три міста: Реймс, Труа та Еперне. Відповідно, в усіх цих містах знаходяться головні офіси або ж представництва найбільших та найіменитіших «шампанських домів», тобто виробників цього ігристого напою, таких, як «Вдова Кліко», «Моет та Шандон», «Дом Періньйон», та багатьох інших виноробів, яких у регіоні нараховується кілька тисяч.
Від Парижу, куди, прямуючи до Франції, прибувають більшість українських туристів, Шампань відділяє порів-няно невелика відстань - від 160 км. Відповідно, швидкісним потягом TGV дістатися з центру Парижу до Реймса можна хвилин за 45-50 а безпосередньо з аеропорту ім. Шарля де Ґолля - й того менше, за якихось півгодини. Максимальний час проїзду залізницею з Парижу до найвіддаленішої станції Шампані - 1,5 години.
Потяги європейських ліній сполучають Шампань і з іншими європейськими столицями та великими турис-тичними центрами, такими, як Брюссель, Амстердам чи Люксембург.

ЧОМУ ОСІНЬ?
Виноробський регіон Шампань розташований у найпівнічнішій кліматичній зоні, придатній для вирощування винограду винних сортів. Північ регіону знаходиться на широті 49 градусів, що приблизно відповідає Вінниці. Отже, клімат тут поміркований, проте влітку буває досить-таки спекотно. Відтак найкращий час для відвідування регіону - міжсезоння, передусім осінь, яка, крім усього іншого, характеризується численними подіями на кшталт свят збору винограду, які відбува¬ються практично в кожному населеному пункті регіону, різноманітних івентів, присвячених історичним подіям, релігійним святам, кулінарним фестивалям і т.д. Крім того, в міжсезоння до регіону зменшуються туристичні потоки, а відтак місцеві туроператори й інфраструктурні об'єкти знижують ціни на свої послуги.
Туристична адміністрація Франції Atout France, представники якої щороку здійснюють презентацію турис¬тичних можливостей своєї країни, у тому числі й виноробського регіону Шампань, вважають, що завдяки незначній віддаленості від Парижу, ця дестинація є найкращою на 1-2 ночі у складі турів, які починаються у французькій столиці.

ІСТОРІЯ, ПОВ'ЯЗАНА З ВИНОМ
Крім власне ігристого вина, до речі, винайденого близь¬ко 400 років тому саме тут, у Шампані, регіон насичений історичними та культурними пам'ятками, багато з яких занесені до світового списку культурної спадщини ЮНЕСКО. Так, кафедральний собор Нотр Даму Реймсі є для французів чимось на зразок національної святині, оскільки протягом кількох століть він виконував функції коронаційного для французьких королів - тут були короновані 33 монархи.
Неабияким культурним надбанням для усього світу є також селище Овільє, де народився й мешкав П'єр «Дом» Периньйон - монах-бенедиктинець, який вважається винахідником процесу шампанізації вина. Насправді цей процес був відомий і до нього, проте внесок Дома Периньйона до всесвітньовідомої індустрії виробництва ігристих вин полягає трохи в іншому: цей служитель Бога, який усе своє свідоме життя присвятив вивченню виноробства, винайшов форму пляшки та метод укупорення корку, який робив виробництво шампанського більш-менш безпечною процедурою: до Периньйона пляшки з ігристим вином досить часто вибухали, калічачи виноробів. Тож одна з елітних марок шампанського дому «Моет та Шандон» абсолютно справедливо носить назву Dom Perignon.
У селищі Ессуа, яке розташоване неподалік міста Труа, знаходиться майстерня П'єра-Огюста Ренуара - відомого французького художника-імпресіоніста, який тривалий час тут мешкав, одружився з коханою, тут він і похований. Однак більшість туристичних принад Шампані пов'язані все ж таки з ігристим вином - через регіон про-ходить туристичний маршрут «Шлях шампанських вин», який включає до себе тисячі виробництв, виноградників, винних погребів та дегустаційних залів. Серед них - невеликі підприємства, на яких усі операції здійснюються вручну. Французькі інкамингові туроператори, представники яких були присутні в Києві на презентації регіону Шампань, радять своїм українським колегам планувати для своїх клієнтів відвідання щонайменше двох виноробних підприємств - одного великого й відомого, а іншого - маленького, де туристи можуть безпосередньо взяти участь у народженні шляхетного напою.
Українським туроператорам, які зацікавлені відправляти своїх клієнтів до Франції, у тому числі до Шампані, варто мати на увазі: за великим рахунком, ані сама Франція в цілому, ані виноробний регіон Шампань не зацікавлені саме в українських туристах. Адже з року в рік до Франції приїжджає понад 80 млн. туристів на рік - це абсолютний світовий рекорд, який утримується протягом багатьох років, тож більшість учасників французького ринку туристичних послуг діють за принципом: не приїдуть ці - приїдуть інші. Для наших туроператорів це означає, що для українців у Франції не буде ексклюзивних цінових пропозицій, украй складно буде запровадити й реалізувати екскурсійні програми українською мовою, на підтримку напрямку не виділяються й у близькій перспективі не виділятимуться бюджети... Яскравий приклад: регіональне представництво Atout France знаходиться у Москві, відкриття представництва у Києві не планується. Так само як і виділення України в особливий ринок із так званого «русского рынка». Поза всяким сумнівом, цьому треба протистояти, наполягаючи на відмінності українців від росіян, проте цей процес навряд чи принесе помітні результати у найближчому майбутньому.

назад >>>