Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Оксана ЛЕВКІВСЬКА, начальник відділу місцевого економічного розвитку та залучення інвестицій Овруцької міської ради
Овруцька територіальна громада має унікальну історичну та культурну спадщину, що якнайкраще сприяє побудові самобутнього туристичного продукту та його успішній промоції на ринку як України, так і сусідніх держав, у першу чергу Білорусі. Наразі наша молода громада за підтримки Житомирського Центру місцевого самоврядування, який створений програмою U-LEAD, розпочала роботу над Стратегією свого розвитку до 2027 року, і не дивно, що одним із пріоритетних напрямків є розвиток туризму.

ЖИВА ІСТОРІЯ ЛІТОПИСНОЇ ДРЕВЛЯНЩИНИ
Саме місто Овруч вперше згадується в літописах в 946 році, як древлянське місто, що підкорила княгиня Ольга. В Іпатіївському літопису згадується як місто, де загинув князь Олег в 977 р. «В лЪто 6485. Поиде Ярополкъ на Олга, брата своего, на Деревьскую землю .... И побЪгъшю же Олгови с вои своими в городъ, рЪкомый Вручий... И вшедъ Ярополкъ в городъ Олговъ...» Під час відступу війська до Овруча князь Олег упав з мосту та потонув у річці. Князь Ярополк наказав його тут же і поховати і насипати велику могилу, яку називають могилою Олега. Сьогодні це місце є однією з найголовніших принад для екскурсійно-пізнавального туризму у Північній Житомирщині.
До наших часів збереглася Свято-Василівська церква -пам'ятка архітектури 12 ст. національного значення - один із найстаріших в Україні кам'яних храмів. Вперше дерев'яну церкву побудував у 997 році святий рівноапостольний Великий князь Київський Володимир. У 1190 р. князем Рюриком Ростиславовичем на місці дерев'яної церкви був зведений кам'яний собор у візантійському стилі. Собор неодноразово страждав від ворогів, проте його завжди відтворювали місцеві мешканці. Старовинна легенда свідчить, що вночі на руїнах церкви люди чули ангельські співи, а з поверхні землі по околицях розносилися пахощі. Згодом поширювалися чутки, що іноді вночі тут можна побачити Пресвяту Богородицю та святителя Николая Чудотворця. Повну історію храму можна дізнатися, відвідавши його.

«ЗАГУБЛЕНИЙ СВІТ» ОВРУЧЧИНИ
Багатою наша територіальна громада є й на природні та ландшафтні пам'ятки. Ми намагаємось показати красу нашого регіону мешканцям інших регіонів України, та й іноземцям. Наприклад, вже розроблено туристичний маршрут «Кам'яна квітка», який запрошує проїхатись Овруцько-Словечанським кряжем, який простягається майже на 60 км. Кряж складається з пісковиків, рожевих і червоних кварцитів віком понад 1500 мільйонів років, а також пірофілітових сланців. Каміння, яке видобувалось з цього кряжа, застосовувалося при спорудженні Софійського собору, Києво-Печерської лаври й Золотих воріт у Києві. Також каміння застосовувалося стародавніми майстрами при будівництві у Переяславі-Хмельницько-му, Овручі, Вишгороді. Свого часу видатний дослідник Полісся, географ і геолог, академік Павло Тутковський порівняв Овруцько-Словечанський кряж із «Загубленим світом» Конан Дойля.
Подорожуючі нашим краєм, можна потрапити в с. Збраньки до старого пірофілітового містечка, шахт із видобутку пірофіліту (у нашій країні знаходяться тільки на нашій території). Здійснити добування пірофіліту для сувенірів на пам'ять. Оглянути найглибші рови та яри кряжу. Зробити селфі у мамонтовій печері (кістки мамон¬та, знайдені на територї с. Збраньки наразі зберігаються у Житомирському музеї). В с. Клинець провести екскур¬сію до останнього вітряка-велетня, побачивши якого, одразу згадується безсмертний твір іспанського пись¬менника Мігеля Сервантеса «Дон Кіхот».
А ще - здійснити подорож по низинам кряжу вздовж кам'яного щита та водоспаду, який пробивається крізь щільну кам'яну породу. Не залишать байдужими наших гостей лебедине озеро та курганна група часів Київської Русі в с. Норинськ. На Овруччині є що подивитися та де відпочити!

СПАДОК КИЇВСЬКОЇ РУСІ
Однією з найдивовижніших пам'яток старовини є так звана «овруцька мова», яка своїми коренями пов'язана з розмовною мовою Київської Русі. Та крім цього, своїми легендами, історичними свідченнями, знахідками із задоволенням поділиться місцеве населення: пірофілітові прясельця, рештки глиняного посуду часів Київської Русі, кам'яні породи з рештками морських мушель, що свідчать про існування на території Овруччини древнього моря. Неможливо оминути й хасидську святиню в с. Н.Велідники та набрати цілющої води із Сорокопенської кринички. Хайчанський «каньйон» залишить у відвідувачів неперевершене враження.
Діюче підприємство «Товкачівський ГЗК» відкриє двері для відвідувачів у світ каменю. Відновити сили після такої подорожі запрошує туристичний комплекс «Голубе озеро». Сама назва урочища «Голубе озеро» походить від розташованого водного плеса (озера) в 2 га, яке має
неповторний вид, наповнений кольорами блакитного відтінку. Озеро утворилося глибинними джерелами на місці колишнього кар'єру по видобутку кварциту, як будівельного матеріалу в якому питому вагу має кремній. Природний ландшафт дозволяє використовувати місця для оздоровчих прогулянок лісовими стежками, збору корисних трав, лікарських рослин, ягід та грибів. Взимку придатне місце для катання на лижах, ковзанах.
Разом із тим можна відвідати приватну ферму Петра Дєдуха, на якій вирощують павлінів, цесарок, куропаток, перепелів, фазанів, екзотичні породи курей. А також побувати в зеленій садибі «Дальній кордон», здійснити апітерапію у бджоляра Миколи Гапійчука.

ЗАПРОШУЄМО НА ПОЛІСЬКІ РОЗВАГИ
Відвідини нашого краю варто приурочити до таких заходів:
• 8 січня - фестиваль «Овруччина колядує»;
• 19 січня - Водохрещення;
• Перша неділя червня - зліт байкерів «Древлянє»;
• Остання неділя червня - трофі - рейд «Полісся Трофі»;
• Остання неділя вересня - день міста, фестиваль «Поліська пані Картопелька». Під час фестивалю проводяться конкурси «Чудова садиба» та «Картопляні смаколики», які мають солідний призовий фонд. Також можна спробувати себе в чищенні картоплі на «Довшу лушпайку», потренуватися в «Збери урожай» та спробувати готувати в «Варись горщик». В рамках фестивалю проходить проект «Фолк-мода. Від давнини до сучасності», який направлений на популяризацію народних традицій, відродження культури та здійснення благодійної місії.
Хочеться відзначити, що це не весь туристичний та культурний потенціал нашого краю. Є ще багато цікавих місць, які заслуговують бути побаченими. Та попереду у нас ще дуже багато роботи. У галузі туризму задіяні дуже різні компоненти, потрібно, щоб була мотивація малого і середнього бізнесу, а також всіх, хто дотичний до туризму і здатен створювати нові туристичні продукти.
Запрошуємо до нашого древлянського краю! 

ДО РЕЧІ
Овруцька міська об'єднана територіальна громада утворена у квітні 2017 р. Складається з центру - міста Овруч та 68 населених пунктів. Громада обіймає територію площею 821,67 кв.км, загальна чисельність населення - 35 тис. осіб.
Відстань від Києва до Овруча складає близько 200 км, автошлях найкращої якості веде через Коростень. Наявне автобусне пряме сполучення з Києвом, залізницею до Овруча можна потрапити з пересадкою в Коростені.
На території громади діє кілька готелів, туристичних комплексів та садиб зеленого туризму, які надають свої послуги як індивідуальним туристам, так і туристичним групам.

назад >>>