Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Наприкінці минулого року, буквально за кілька днів до Нового Року, український уряд затвердив перелік держав, чиї громадяни мають можливість для в'їзду в Україну оформлювати електронні візи на сайті МЗС України. Запровадження цієї послуги відбулося на кілька місяців раніше, проте в тому, попередньому списку були присутні в основному маленькі та/або віддалені від України держави, громадяни яких якщо й відвідують нашу країну, то у кількості кількох осіб на рік. У той же час основною інтригою нового списку «допущених» до е-візи був його склад. Зокрема, чи буде включено до нього таких потенційних донорів в'їзних турпотоків, як Китай та Індія.
Слід зазначити, що громадяни цих держав протягом останнього часу різко збільшили свою зацікавленість Україною: адже з кінця червня 2016 року як експеримент було запроваджено практику оформлення в'їзних віз на кордоні - в міжнародних аеропортах «Бориспіль» та «Одеса». Трохи згодом до них долучилися й «Жуляни». Саме завдяки цьому в Україні суттєво побільшало китайських та індійських туристів та бізнесменів.
Однак наприкінці літа 2018 року уряд оголосив, що практику видачі віз в аеропортах з нового, 2019 року, буде скасовано, замість неї іноземні громадяни матимуть можливість заздалегідь оформлювати електронні візи. Так врешті-решт і сталося, проте, як ми вже казали, до останніх днів 2018 року було незрозуміло: чи увійдуть до списку «е-візових» держав Китай та Індія? 21 грудня офіційне рішення щодо списку таких
держав було опубліковано: Китай до нього увійшов, а Індія - ні. Таким чином, громадяни Індії, які звикли приїжджати в Україну та оформлювати візи за спрощеною процедурою, від Нового року знову змушені проходити стандартну процедуру оформлення віз в українських консульствах.
PRO І CONTRA
«За» та «проти» - так з латини перекладається цей заголовок. Починаючи від Нового Року, до редакції «Українського туризму» звертаються туристичні компанії, як українські, так і закордонні, які займаються відправленням до нашої держави та прийомом в Україні індійських туристів. Зазвичай ми не публікуємо анонімних звернень, однак у цій ситуації таких звернень накопичилось досить багато, та ще й однотипних. Більшість їх полягає в тому, що у стандартній процедурі оформленні віз через консульства немає нічого страшного, проте стримуючим фактором є сумарна вартість оформлення українських віз. Один із наших читачів - іноземний туроператор, який спеціалізується на відправленні туристичних груп із Азійського регіону до держав Європи та колишнього СРСР, а відтак і до України, надіслав таблицю вартості оформлення візових документів для громадян Індії (див. табл.).
Висновок із наведеної інформації пропонується зробити такий: висока вартість оформлення українських віз демотивує громадян Індіє відвідувати нашу державу. Натомість вони відвідують сусідні, залишаючи там свої гроші.

ЗВОРОТНИЙ БІК МЕДАЛІ
У цих міркуваннях є раціональне зерно. Однак давайте поглянемо на проблему трохи з іншої точки зору. За численними даними, після 2016 року, коли було спрощено процедуру оформлення в'їзних українських віз громадянам низки іноземних держав, у тому числі Індії, різко збільшилась кількість нелегалів індійського походження, виловлених як на території України, так і в Європі - тих, що потрапили до ЄС із території нашої держави. Не забуваймо, що однією з умов отримання безвізового режиму з ЄС була реальна дія угоди про реадмісію. Це означає, що якщо нелегала було спіймано в Європі, й він заявив, що потрапив до Європи з території України, його до нас і повернуть, після чого витрати на його утримання та депортацію лягають на плечі українських платників податків. Крім того, не забуваймо, що ЄС інтенсивно моніторить ситуацію з використанням Україною безвізового режиму. А різке зростання кількості нелегалів може стати причиною запуску процедури призупинення безвізу...
Чи піде на таке Україна задля кількох десятків тисяч індійських туристів? Відповідь є цілком очевидною, тому й у списку держав, громадяни яких можуть оформлювати українську електронну візу, Індії немає. Висловимо припущення, що вона там не з'явиться навіть у середній перспективі. Бо, на відміну від Китаю, Індія ніяк не регулює виїзний потік своїх громадян, відтак значна кількість індійців нелегально вирушають у пошуках кращої долі до Європи, в тому числі через Україну. Зрозуміло, звинувачувати усіх індійців у міграційних намірах не можна - у цій державі вистачає й законослухняних громадян, які час від часу виступають у ролі туристів. Проте ступінь оцінки міграційних ризиків ніхто не скасовував, а ризикувати безвізом не стане жодний український уряд.

ЧИ МОЖЛИВО ПОЛІПШИТИ СИТУАЦІЮ?
Тим не менше, ситуація з візами до Індії не є такою вже плачевною. Принаймні, ми бачимо кілька кроків до її поліпшення. Наразі громадянин України може отримати електронну індійську візу, сплативши консульський збір у розмірі $100 + послуги банківського трансферу (зазвичай це кілька доларів). Україна могла б, вдавшись до принципу симетрії, привести вартість оформлення своєї візи до цього значення, не змінюючи процедуру оформлення в'їзної візи (через консульства). Далі, певним категоріям громадян Індії можна було б дозволити оформлення електронної візи. Наприклад, тим, хто має чинну візу США, Канади, Великої Британії та Японії, та, можливо, Шенгенську мультивізу. Нарешті, наша держава могла б спростити оформлення віз тим із громадян Індії, які вже відвідували Україну та виїхали з нашої території, не порушуючи українського законодав¬ства. Як саме можна було б спростити процедуру оформлення віз для такої категорії громадян - тема для окремої статті, проте людей, які вже довели свою лояльність та законослухняність, цілком можна стимулювати. 

назад >>>