Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Нам століттями розповідали, що Україна не вдалася і ми ні на що не здатні. А в той час українці були засновниками низки центральних європейських держав.
Ми керували Східною Європою, ми були успішною державою на початку ХХ століття. Але ми впали не через внутрішні загрози, а через зовнішні. Не тому, що ми не могли об’єднатися всередині, а тому, що нас нищили ззовні. Грабували і палили наші церкви, нищили наші палаци, руйнували наші укріплення, а далі – скидали наші пам’ятники. З однією простою місією: немає пам’ятника — значить вас тут не було. А там де є українські пам’ятники, там є українці, там є українська земля, і так було, так є і так має бути.
На початку 2020 року Народний Музей України спільно з громадською спілкою «Музичний батальйон» ініціювали осяжний проєкт «Українська історія в камені», мета якого створення та встановлення монументальних скульптур українським культурним та військовим діячам.
Так, у жовтні 2020 року було встановлено перший в Україні пам’ятник Петру Болбочану, видатному полковнику Армії УНР, який на чолі Запорізького полку здійснив блискучу Кримську операцію проти більшовиків у квітні 1918 року. Полковник, задля досягнення мети — встановлення на території півострову української влади та взяття під контроль Чорноморського флоту — за два дні дійшов до Сімферополя, не давши більшовикам жодного шансу на спротив.
Реалізація ідеї відбулася за три місяці. Створення скульптури стало можливим завдяки пожертвам українців із різних куточків світу: зокрема України, Швейцарії , Польщі, США та Росії . Встановлення монументу відбувалось за підтримки органів місцевої влади. Пам’ятник став подарунком місту Києву від громадськості.
До 1075-річчя від початку правління княгині Ольги в рамках проєкту планується зведення пам’ятника в Ізмаїлі на Одещині. Презентація макета скульптурної композиції вже відбулася в Ізмаїльській міській раді у вересні 2020 року. Встановлення планується в районі Фортеці.
Княгиня Ольга — праматір української державності. Саме вона одна з небагатьох жінок-правительок у нашій історії . 19 років (945-964 рр.) очолювала Давньоруську державу. Своєю політикою і внутрішньою організацією життя держави Ольга заслужила звання авторитетної архонтеси (правительки), яка зробила внесок у становлення державності в Київській Русі
другої половини Х ст.
Внесок великої княгині Ольги у становлення Давньоруської держави полягав у зміцненні верховної влади не за допомогою сили, як це було за перших князів, а шляхом врегулювання відносин із підданими. Княгиня надала раніше аморфному об’єднанню руських племен державних рис: окреслила кордони, створила систему оподаткування і розробила основи законодавства. А ще майже за півстоліття до офіційного хрещення Київської Русі, 11 травня 960 р. в Києві за ініціативи правительки був освячений храм Святої Софії . Головною святинею храму став хрест, отриманий Ольгою при хрещенні в Константинополі.
Ще одним важливим етапом проєкту є встановлення пам’ятника Василеві Вишиваному (Вільгельму фон Габсбургу) — політичному діячу, полковнику легіону Українських січових стрільців та армії УНР, діячу ЗУНР, австрійському ерцгерцогу. Він походив із родини, яка вважала себе нащадками Рюриковичів і Гедиміновичів. Проте свідомо став українцем, вивчив українську мову, сподіваючись очолити новоутворену державу на українських землях. Вільгельм був соратником Петра Болбочана, підтримував і сприяв українському січовому стрілецтву. Навесні 1918 року очолив військову групу, до якої входив легіон Українських січових стрільців. На прохання Центральної Ради підрозділи німецько-австрійського війська увійшли в Україну, щоб боротись із більшовиками.
Саме він відіслав із Чернівців у Львів корпус січових стрільців, які відіграли велику роль у боях за місто в українсько-польській війні.
Також у рамках проєкту «Українська історія в камені» планується встановлення скульптурної композиції Василю Сліпаку — Герою України, солісту Паризької національної опери, який загинув у російсько-українській війні в червні 2016 року. Пам’ятник встановлять в Києві в однойменному сквері на Андрії вському Узвозі. Проєкт майбутньої композиції та макет скверу було презентовано на вечорі пам’яті Сліпака «Міф. Арія, перервана кулею», приуроченому 46-річниці з дня народження Героя.
Встановлення пам’ятників цим українським діячам — це відновлення історичної правди та увіковічення пам’яті про Героїв для наших майбутніх поколінь.
Містами їх встановлення є Київ, як столиця, яка повинна посилати чіткі сигнали всій країні, та найпівденіше місто України — Ізмаїл, що стоїть на березі ріки Дунай, яка об’єднує 19 європейських країн у чиїх представників європейської тече кров великої княгині київської.

назад >>>