Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Кожна фортеця чи замок вбирала в себе настрої й характер правителів, що тут панували. Час та історія все змінювали, тож до нас дійшли версії, далекі від початкових, а іноді — самі лише руїни. Але радіймо з того, що ми маємо цих свідків давнини, які кличуть у мандри і будять в нас дух історичної романтики.

ЗБАРАЖ: ВОГНЕМ І МЕЧЕМ

Про один з найкраще збережених замків України з 400-літньою історією відвідувачі кажуть: тут є, що подивитися. Не стільки зовні, бо високих мурів і веж тут не побачиш, скільки всередині. У чотирьох музеях відреставрованого палацу і казематів можна познайомитися з колекцією рукописних книг, монет, ікон, зброї, національних костюмів, дерев’яних скульптур. Навіює жах кімната тортур із приладдям для

катувань. Експозиція нараховує більше одинадцяти тисяч експонатів.

Головна подія, завдяки якій Збаразький замок увійшов в історію України, — семитижнева облога фортеці військами Богдана Хмельницького у 1649 році, що завершилася підписанням Зборівського миру. Угода узаконила утворення невеликої частинки незалежної України в межах Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств.


КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКА «КВІТКА НА КАМЕНІ»

Напевно, ви вже побували в Кам’янці-Подільському, і не раз. Милувалися різними кольорами неба над Старою фортецею, дивувалися гармонії, що поєднала величний каньйон і потужну цитадель. 650 років замок, що з часів турецьких нападів названий «крайнім бастіоном християнства», охороняє місто над Смотричем.

Головні події. У 1672 році Кам’янець-Подільський захопила турецька армія. Згодом замок повернувся Польщі, а пізніше при розділі Речі Посполитої відійшов до Російської імперії. У 1812-1823 роках у баштах фортеці тричі був ув’язнений і тричі виривався на волю Устим Кармалюк.


ХОТИНСЬКА ФОРТЕЦЯ: БЕЗДОГАННИЙ АНТУРАЖ

Хотинська фортеця виглядає настільки бездоганно, що, здається, й не було тих століть, які вона твердо вистояла до нашого часу. Кожна з шести її башт височіє над Дністром на 15-60 метрів. Варто піднятися на оборонні мури, щоб подивитися на фортецю згори і оцінити запаморочливий вид на Дністер та околиці Хотина. На території цитаделі є унікальний колодязь з лікувальною водою, вирубаний у суцільній скелі.

Головні події. У 1621 році під час Хотинської війни об’єднані сили Речі Посполитої та українського козацтва зупинили вдвічі більше військо султана Османа. Битва стала символом козацької звитяги, адже турки на той час вважались найсильнішими в світі.

У жовтні 2021 року відбулося святкування перемоги над турками у вигляді фестивалю-реконструкції та концерту.


УЖГОРОДСЬКИЙ ЗАМОК – ГОРДІСТЬ ЗАКАРПАТТЯ

Перше, куди йдуть гості Закарпаття – на Замкову гору, до мальовничого Ужгородського замку. Замкові палати, які служать Закарпатським краєзнавчим музеєм, налічують близько чотирьох десятків залів, які вщент наповнені унікальними експонатами: тут виставлена найбільша в Україні колекція бронзових і кельтських предметів, 12 тисяч старовинних монет, унікальне зібрання холодної і вогнепальної зброї XIV — початку XX століть. Головна подія. Замок був центром угорського повстання Ференца Ракоці проти імперії Габсбурґів у 1703-1711 роках.


ЗАМОК ЛЮБАРТА: НЕПЕРЕМОЖНИЙ

Луцький замок князя Любарта — один із найбільших та найстаріших замків в Україні, який дійшов до нас майже у первозданному вигляді. А ще він ніколи не був завойований ворогом.

Почніть з Надбрамної вежі з підйомом на верхній майданчик — краєвид звідти захоплюючий. На території замку працює комплекс, що складається з музеїв: живопису, дзвонів, будівельної кераміки, друкарства, зброї.

Головна подія. У 1429 році у князівському палаці замку, відбувся з’їзд європейських монархів, де серед інших питань розглядалася можливість коронування Вітовта на литовську корону.


ОЛЕСЬКИЙ ЗАМОК – ГАЛЕРЕЯ МИСТЕЦТВ

Замок притулився на 50-метровому пагорбі, який охоплює річка Ліберція. З його вікон можна бачити всіх, хто наближається. Витримана класика замкового жанру: товсті мури, зручно розташовані господарські будівлі — пекарня, льох, криниця глибиною 40 м.

Інтер’єри палацу не раз страждали від пожеж і вже втратили свою аутентику. Нині Олеський замок – це відділ Львівської галереї мистецтв, який налічує близько 1500 витворів мистецтва. Найцікавіший артефакт серед дев’яти залів експозиції — батальна картина «Битва під Віднем» розміром 8х8 метрів.

Насолодіться навколишнім краєвидом із мурів замку — історичний антураж створює простір для уяви. І посміхніться у відповідь кумедним кам’яним левам, які прикрашають вхід у замок.

Головні події. У XV–XVІ ст. замок кілька разів ставав жертвою руйнівних набігів татар. В 1629 році тут народився майбутній король Польщі Ян ІІІ Собєський, за часів правління якого замок отримав статус королівської резиденції.

 

назад >>>