Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Чого у людини ніколи не забрати — це вміння цінувати красу природи, надихатися і захоплюватися нею. В Україні, крім просто гарних краєвидів, є чимало унікальних місцин, які дарують силу, енергію і нагадують про високий сенс буття. Чи всі їх ви знаєте?

ПЕЧЕРА ОПТИМІСТИЧНА

Печера Оптимістична — найдовша серед гіпсових печер світу, про що свідчить запис у Книзі рекордів Гіннеса. Її лабіринтами можна пройти 267 км. По суті, Оптимістична — це дно доісторичного моря, видозмінене нашаруваннями сотень тисяч років. Температура повітря тут завжди постійна — від +9,5 до +10,5 градусів.

Печеру відкрито у 1966 році. Вона приваблює спелеологів, любителів підземелля і туристів. У її глибинах приховано 20 підземних таборів, у яких дослідники живуть під час експедицій. А звичайні туристи у супроводі інструктора можуть пройти сімома маршрутами — від 2-х до 7-годинного — зі спуском на 60-80 метрів у глибину. І навіть заночувати у печері.

Тернопільська область, Борщівський район, село Королівка.

ОЛЬВІЯ – «ЩАСЛИВА»

У перекладі з грецької мови Ольвія перекладається як щаслива. Мабуть, так і є, адже античне місто зрештою знайшло спокій та безмежне привілля на березі Бузького лиману. І людям тут добре: глиняні урвища, з видом на лиман, тисячолітнє каміння, вільний вітер, аромат різнотрав’я.

Ольвія залишається однією з найбільших пам’яток античного періоду в Україні.

Миколаївська область, село Парутине.

КАМ’ЯНА МОГИЛА

Гігантською Кам’яну могилу не назвеш. Це 12-метровий пагорб на трьох гектарах степу, що складається з великих кам’яних брил. Каміння — чи само собою, чи за допомогою людських рук — утворило гроти і печери, які прадавні люди використовували для ритуалів і священнодійств. Вчені виявили понад три тисячі малюнків, які залишили після себе наші пращури.

Центром сучасного заповідного комплексу «Кам’яна могила» є гарний музей, чудово вписаний в степовий ландшафт. На вході туристів зустрічають половецькі баби, товариські «скіфи», що продають сувеніри, і прогулянка степом до Могили, де пульсує загадковий енергетичний центр.

Заповідник є претендентом на включення до списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Запорізька область, неподалік Мелітополя.

ТУСТАНЬ – СКЕЛЬНА ЗАГАДКА

Тустань — мабуть, найбільша історична загадка України.

Ще донедавна урицькі скелі, що височіють на 90 м над долиною, вважалися просто гарним місцем. Та історики довели, що у IX-XІІІ ст. на цьому місці стояла могутня фортеця, а навколо неї — місто.

Повз неї проходили торгові шляхи, якими везли сіль та шовк зі Сходу до Європи.

Протягом останніх 16 років у серпні у Тустані організовується триденний фестиваль-табір середньовічної культури «Ту Стань!», який збирає реконструкторів, майстрів, знавців і любителів Середньовіччя. Це повне занурення у час з брязканням зброї, стукотом молотків у кузні, шумом гончарного круга, іржанням коней, звуками лютні тощо.

Львівська область, Сколівський район, село Урич.

БУЦЬКИЙ КАНЬЙОН

Судячи з туристичних звітів у соцмережах, цього літа в Буках не побував тільки ледачий. Хоч добиратися до каньйону не дуже зручно через розбиту дорогу, сотні тисяч туристів — на авто та екскурсійними автобусами — приїздять помилуватися малою Швейцарією на річці Гірський Тікич.

Каньйон починається несподівано — з водоспаду Вир. Неподалік милують око своєю загадковістю залишки водяного млина. У центрі села є міст через Гірський Тікич і саме з нього відкривається неймовірний краєвид на каньйон. Спуститись в ущелину до самої води також реально, адже є спеціальні кам’яні сходинки.

Черкаська область, Уманський район, село Буки.

КАНІВСЬКІ ГОРИ

Геологи пояснюють історію виникнення Канівських гір дуже складними термінами, хоча простіше «звинуватити» у тому, що відбулося, льодовик, який перетворив берег Дніпра у широкі складки. Загалом враження від Канівських гір, побачених знизу, з Дніпра, важко описати словами. Ці ж величні краєвиди спостерігали з швидкого човна Кий, Щек та Хорив.

Милувався Канівськими горами Шевченко і викладав захоплення у віршах.

Канівські гори починаються у Ржищеві — тут ви побачите, як рівнинні дніпровські береги виростають в гори, і провідаєте затоплену церкву у Гусинцях. Серед Канівських гір виділяються гора Чернеча, місце козацької слави, Княжа гора (221 м) — давньоруське місто Родень, Мар’їні гори (224 м). У Каневі знаходиться музей та могила Т. Г. Шевченка — священне місце для кожного українця.

Канівські гори тягнуться на 75 км грядою понад Дніпром від Ржищева до гирла річки Рось.

БАЗАЛЬТОВІ СТОВПИ

Заповідник «Базальтові стовпи» — геологічна пам’ятка природи: 600 мільйонів років тому на цій території були діючі вулкани, а тепер височіють кам’яні брили неймовірної краси. Дивом є те, що базальт — гірська порода, а в Базальтовому вона виявлена в рівнинній місцевості.

Базальт тут видобувають більше ста років, тож природна рекреація зробила своє: кар’єри затоплені, утворилися два озера (до 30 м) зі смарагдовою водою. Посеред затопленого водою кар’єру утворився острівець у формі серця, який називають «Островом кохання».

Рівненська область, Костопільський район, село Базальтове.

ДНІСТРОВСЬКИЙ КАНЬЙОН

Найбільший в Україні і один з найбільших в Європі каньйон варто неспішно роздивлятися з якогось зручного плавзасобу: Дністер — неглибока безпечна річка, і не дуже стрімка. Водний туризм на Дністрі має добру інфраструктуру, тож взяти напрокат каное, катамаран чи приєднатися до групи з гідом дуже просто.

На дністровських берегах, які підіймаються над водою на 100-250 м, ви побачите червоноколірні скелі Устечко-Заліщики), сірі скелі (Заліщики-Синьків), сипучі скелі (Синьків-Худиківці), які навіть містять золото, вапнякові урвища (Худиківці–Жванець). А ще — водоспади, руїни фортець, печерні монастирі. 

У каньйоні проживають сотні видів тварин і рідкісних птахів.

Каньйон має довжину 250 км і входить до складу трьох національних природних парків: «Дністровський каньйон», «Подільські Товтри» та «Хотинський».

ОЗЕРО СИНЕВИР

Легендарне озеро з шлейфом міфів і легенд дає нові й нові теми невгамовним на вигадки гідам. Одна з недавніх «Якщо молоді люди познайомляться на Синевирі, то їхнє кохання буде вічним». Дійсно, пара матиме спільні риси, бо в таку далину на висоту майже тисячу метрів дістаються лише непосидючі й допитливі.

На Синевир можна приїхати з екскурсією, обійти озеро, покататися на плоті, і з комфортом повернутися в долину. Для активних туристів прокладено чималу кількість туристичних та альпіністських маршрутів до гірських полонин. Пішохідний маршрут можна почати з найближчого села Синевирська Поляна, від якого підійматися до озера 6 км.

Закарпатська область, Міжгірський район, село Синевирська Поляна.

ГРАНІТНО-СТЕПОВЕ ПОБУЖЖЯ

Ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя» — це залишки древніх гранітних гір біля степу, на берегах Південного Бугу. До складу регіонально-ландшафтного парку входять унікальна екосистема Південного Бугу, Актівський каньйон, річка Гарбузинка з Трикратським лісом, села Мігія та Грушівка.

Перлина Побіжжя — Мігія, краще місце для рафтингу.

На дванадцяти мігійських порогах проводять міжнародні конкурси зі сплавів на рафтах та байдарках. І чудово проводять час новачки водного туризму, яких опікують інструктори. Гранітні скелі і незаймана природа дають усе, що тільки може бути необхідно любителям екотуризму та спортивного відпочинку.

Парк знаходиться на північному заході Миколаївської області — від Первомайська до села Олександрівка Вознесенського району.

 

назад >>>