Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Немає сумніву, що ескалація напруженості в Єгипті за сирійським зразком та поступове сповзання цієї країни до громадянської війни ставлять жирний хрест на Єгипті як на масовому напрям¬ку зимового пляжного відпо¬чинку. Поки що українські (та й не тільки) туроператори ще намагаються зробити вигляд, що на єгипетських курортах усе гаразд, що вони контролюють¬ся армією та поліцією, а відтак немає підстав для скасування турів до Країни Фараонів. Утім, так само є зрозумілим, що надзвичайний стан та комендантська година на території усієї держави, включаючи курорти на узбережжі Червого моря, скасування екскурсій до всіх без винятку історичних пам'яток, рекомендації дипло¬матичних відомств (у тому числі й українського) утриматися від поїздок до Єгипту, а також повномасштабні військові дії на Синайському півострові призведуть до суттєвого зменшення, аж до колапсу, турпотоків до цієї держави.
Отже, з метою задоволення попиту на пляжний відпочинок протягом зимового періоду українські туроператори вже сьогодні намагаються інтенсифікувати альтернативні напрямки зимового відпочинку, або ж за¬думуються про відкриття нових,
ще незвіданих українцями. У цій статті ми проаналізуємо ті з них, які не підпадають під категорію «далеких», тобто куди можна організувати регулярні або чартерні рейси середньомагістральними бортами, дефіциту яких в українських авіаперевізників не спостерігається.
Червоне море
На тому ж таки Червоному морі, де знаходяться єгипетські Хургада. Шарм еш Шейх і Таба, розташований ізраїльський Ейлат — загальновизнаний цілорічний морський курорт, надзвичайно популярний в європейців та росіян. Розвине¬на готельна база, досить-таки високий рівень сервісу, наявність значної кількості супутньої та допоміжної інфраструктури (наприклад, торговельних та роз¬важальних центрів), а також можливість здійснювати екскурсії до історичних пам'яток та релігійних святинь як Ізраїлю, так і сусідньої Йорданії, служить позитивним фактором для сотень тисяч іноземних туристів, які відвідують цей курорт щороку. Також додатковою атракцією є наявність на порівня¬но невеликій відстані від Ейлату (300 км) курортів Мертвого моря: туристи досить часто суміщають в одній поїздці відпочинок на Черво¬ному та Мертвому морях.
До Ейлату туристи прибувають здебільшого через міський аеропорт, розташований у межах міста. Сюди прибуває більшість регулярних рейсів з аеропортів Ізраїлю та чартерів з Європи та Росії. За інформацією київського представництва ізраїльського Мінтуризму, одна з українських авіакомпаній має намір у зимовий сезон 2013/14 років здійснювати чартерний рейс з Києва безпосередньо до Ейлату. Деякі авіарейси (наприклад, російської компанії «Трансаеро») прибувають до аеропорту «Увда», що розташований у пустелі в 60 км на північ від Ейлату.
Ще одним позитивним факто¬ром цього напрямку з точки зору українського ринку є безвізовий режим, що вже 2.5 роки діє між Україною та Ізраїлем. Із недо¬ліків Ейлату можна відзначити обмежену довжину берегової лінії (14 км), на якій, крім пляжів та об'єктів туристичної інфра¬структури, розташований ще й торговельний порт. Відтак на цьому курорті кількість готелів, розташованих на морському узбережжі, є обмеженою за фізичними параметрами. Що, у свою чергу, призводить до підвищеного попиту, а відтак і до зростання цін: відпочинок в Ейлаті в середньому удвічі дорожчий, ніж на синайських курортах Єгипту в більш-менш спокійні часи.
Ще один «мінус» відпочинку в Ейлаті — порівняно невелика територія, відведена для біль¬шості готелів. Це знову ж таки пов'язане із дефіцитом землі у місті, одним із негативних на¬слідків чого є перенаселеність пляжів у «пікові» періоди (до яких, утім, зима не відноситься).
Що ж до курортів Йорданії, то, як і сусідній Ізраїль, ця країна має вихід до Червоного моря, причому берегова смуга є трохи довшою — 26 км. На частині
цієї смуги розташоване місто Акаба, природні умови в якому є такими ж самими, як і в ізра¬їльському Ейлаті. Південніше за Акабу, ближче до кордону із Саудівською Аравією, сьогодні облаштовується нова курортна зона «Тала Бей», у якій вже працюють деякі готелі.
Привабливою рисою відпо¬чинку в Йорданії є можливість відвідання історичних пам'яток (наприклад, міста Петра) або ре¬лігійних святинь як на території королівства, так і в сусідньому Ізраїлі, з яким, починаючи з 1994 року, діє мирна угода, відтак існує можливість перетину кор¬донів, а також статус спеціальної економічної зони, який діє в Акабі та в південному регіоні Йорданії. Завдяки цьому статусу туристи при в'їзді до країни через пунк-ти пропуску на території цього регіону звільняються від візових зборів (візи в Йорданію видаються за фактом прибуття). Крім того, східне узбережжя Мертвого моря належить Йорданії, відтак, як і в сусідньому Ізраїлі, багато хто з туристів суміщає відпочинок на курортах цих морів.

Країни Перської затоки
Протягом останніх років одним з найпопулярніших для українців курортів цього регіону є Дубай, який є складовою частиною держави, що зветься Об'єднані Арабські Емірати. Дубай — це найпотужніший емірат як з точки зору ємності об'єктів розміщення (сьогодні кількість готелів у Дубаї перевищує їхнє число в усіх інших еміратах ра¬зом), так і супутніх послуг (розваг, шопінгу, а також транзитних можливостей). Зауважимо,
однак, що й інші емірати ОАЕ досить інтенсивно розвивають туристичну інфраструктуру, до деяких із них (Шарджа) здій¬снюються з українських аеропортів прямі авіарейси, відтак як Дубай зокрема, так і ОАЕ в цілому є цілком перспективним напрямком як з точки зору збіль¬шення вже наявних турпотоків, так і щодо генерації нових.
Варто, утім, відзначити, що відпочинок в ОАЕ має й певні недоліки. По-перше, вартість послуг розміщення сильно залежить від сезону та «підстрибує» взимку. Та й узагалі рівень цін на послуги готелів ОАЕ досить високий: він значно ближчий до ізраїльського, ніж до єгипетського. Також варто зауважити ісламський характер цієї держави, що накладає на поведінку туристів певні обмеження. При цьому ступінь «ісламізації» відрізняється залежно від емірату. Крім того, незважаючи на заявочний порядок оформлення еміратських віз, існують певні особливості цього процесу. Відтак туроператор та його агенти, які формують та продають тури в ОАЕ, мають володіти цією інформацією та доводити її до відома клієнтів. Скажімо, якщо в туриста паспорт містить значну кількість штампів про в'їзд до Ізраїлю, а він збираєть¬ся в'їхати до ОАЕ через Шарджу, досить велика ймовірність, що при перетині кордону Еміратів цей турист матиме проблеми.
Перспективними з точки зору формування турпотоків, проте сьогодні практично невідомими українським туристам, є інші держави Персидської затоки, такі, як Кувейт, Катар, Бахрейн та Оман. Ці держави відрізняються як за ступенем «ісламізації», так і за умовами в'їзду українців. Наприклад, більшість із них видають громадя¬нам України візи за попередньою заявкою, за такою ж схемою, як і ОАЕ. Що ж до Султанату Оман, то він узагалі дозволяє в'їзд на свою територію за чинними еміратськими візами. Так само в цих державах різною є вартість послуг інфраструктури. Отже, за умови зростання попиту на регіональний турпродукт для туроператорів розроблення вказаних напрямків цілком на часі.

Східна Атлантика
Одним з перспективних туристичних напрямків на українському ринку туристичних послуг у зимовий період стали про¬тягом останнього часу Канар-ські острови. Ця заморська територія Іспанії знаходиться в досяжності середньомагістральних повітряних суден (при перельотах з території України), а один з вітчизняних авіаперевізників оголосив про наміри запустити на Канари прямий чартерний рейс. Завдяки спрощенню процедури оформлення віз у посольстві Іспанії, досить високому рівню послуг місцевої інфраструктури та прийнятному рівню цін на них цей напрямок виглядає досить перспективним з точки зору подальшого розвитку — як безпосередньо пляжних турів у зимовий період, так і комплексних екскурсійно-пляжних продуктів (континентальна Іспанія + відпочинок на островах).
Утім, крім Канарів, у східній частині Атлантичного океану знаходяться й інші курортні зони, придатні до зимового від¬починку. Це Азорський архіпелаг та острів Мадейра, що належать Португалії, а також
Республіка Кабо Верде (віза до якої, до речі, оформлюється за фактом прильоту). На усіх цих островах непогано розвинена туристична інфраструктура, а відтак за сприятливих умов вони також можуть стати перспективним на¬прямком для українських туристичних компаній.

назад >>>