Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

«Близьке зарубіжжя» — так час від часу називають республіки колишнього СРСР московські медійники. Однак по відношенню до України це поняття має зовсім інше значення: якщо порівнювати Польщу й Таджикистан, одразу стає зрозумілим, яка держава є для нас «близьким» зарубіжжям, а яка — далеким.
Отже, завдяки невеликий відстані, спільній історії, схожому менталітету, невисоким цінам на туристичні послуги, незважаючи навіть на необхідність оформлювати шенгенську візу, Польща є для України не просто близьким, а найближчим зарубіжжям, доступним практично для кожного, хто прагне мандрувати. Чим, власне, й користується багато наших співвітчизників, про що свідчать статистичні дані в'їзного туризму до Польщі з нашої держави.
Зауважимо, однак, що Польща є досить великою країною: її площа складає 312.7 тис. кв. км. (52% від площі України), спільний з Україною кордон простягається на 535 км, у сусідній країні знаходиться велика кількість істо¬ричних та культурних атракцій, багато з яких мають безпосереднє відношення до нашої спільної історії. У той же час симпатії українських туристів, які прямують до Польщі, обмежуються здебільшого Краковом та його околицями, гірськолижними курортами (в першу чергу Закопане) та де в чому менше — Варшавою як транзитним вузлом та економічним центром держави.
На думку автора, туристичні можливості сусідньої Польщі є практично безмежними. У цьому в черговий раз переконалася група українських журналістів, яка на запрошення Польської туристичної організації на початку жовтня відвідала польську Пів¬ніч: місто Гданськ, балтійський курорт Сопот, колишню столицю Тевтонського ордена замок Мальборк, а також старовинне місто Торунь, де народився, прожив більшу частину свого життя та помер видатний польський учений часів європейського Ренесансу Миколай Копернік.

Гданськ: морська столиця Польщі
Так вже склалося, що Краків та Варшава — міста, які виконували функцію столиці Польщі в різні часи, лежать на берегах однієї ріки — Вісли. Та крім цих, загальновідомих польських столиць, є ще й третя — морська. Це Гданськ, який, попри сталі уявлення більшості туристів, лежить саме на Віслі, а не на Балтійському узбережжі — до нього з Гданська кілька кілометрів. Це старовинне ганзейське місто насичене пам'ятниками культури, історії одразу обох народів — як польського, так і німецького. Адже протягом тривалого часу воно було населене переважно німцями та носило назву Данциґ (хоча ніколи повністю не втрачало польський дух та коріння). Тут творили як німецькі, так і польські митці, збереглася характерна північноєвропейська архітектура, уособлена, зокрема, в фахверкових будинках. А ще Гданськ напряму пов'язаний з ключовими подіями новітньої історії: саме з обстрілу гдан¬ського передмістя Вестерплятте німецьким лінкором «Шлезвіґ-Гольштайн» 1 вересня 1939 року почалася Друга світова війна. В середині 70-х років минулого століття саме на Гданській судноверфі зародилася робітнича проф¬спілка «Солідарність», головою якої став майбутній президент Польщі та лауреат Нобелівської премії миру, а тоді електрик Лех Валенса. Діяльність «Солідарності» поширилася невдовзі на всю територію Польщі, й акції протесту проти комуністичного режиму, врешті-решт, призвели до повалення останнього.
Сьогодні місця, пов'язані з цими подіями, користуються популярністю серед туристів усього світу разом із середньо-вічними атракціями. Балтійське узбережжя також славиться бурштином, тож для поціновувачів виробів із цього природного матеріалу буде цікаво відвідати вулицю Мар'яцьку з її численними ювелірними крамницями. Отже, є підстави вважати, що й для українських туристів Гданськ стане привабливою туристичною дестинацією.

Сопот: чари польської Балтії
За радянських часів наші співгромадяни якщо й чули про це містечко, то хіба що у зв'язку з пісенним фестивалем польсько-радянської дружби. Проте насправді Сопот — це популярний курорт на узбережжі Балтійського моря із піщаними берегами та соснами на дюнах, прохолодним морем та свіжим повітрям, затишними пансіо¬нами та зручними готелями, що пропонують своїм гостям чис¬ленні послуги, в тому числі спа та велнесс. Відстань від Сопоту до Гданська складає 12 км, отже, туристи, що приїжджають на польське узбережжя, віддають перевагу проживанню в Сопоті,
На екскурсії ж їздять до Гданська, куди, до речі, прокладено трамвайну лінію.

Ґдиня: пам'ятник конструктивізму
На північний захід від Сопоту розташовано портове місто Ґдиня — своєрідний пам'ятник архітектурному стилю «конструк¬тивізм». Історія виникнення цього міста та порту є досить цікавою: після Першої світової війни, коли Польща відродила свою державність, практично все Балтійське узбережжя відійшло Німеччині. Польщі дістався лише так званий Данциґський коридор шириною 30 км. у найвужчому місці. При цьому Гданськ не входив до складу Польщі — він мав статус «вільного міста». Отже, перед молодою Польською державою постало питання будівництва нового морсько¬го порту, при чому «з нуля» та з додаванням усієї необхідної інфраструктури. Це завдання було виконано на відмінно — менше, як за десятиліття постало нове місто Ґдиня, в якому, окрім сучасного навіть за нинішніми мірками порту міститься ціле намисто архітектурних перлин у стилі конструктивізму. Деякі з них побудовано видатними зодчими тих часів.
Ґдиня — це ще й військовий порт. Отже трапляється, що до нього з дружнім візитом заходять іноземні військові кораблі. За старовинною морською традицією, під час таких візитів кожний бажаючий може піднятися на борт корабля та оглянути його, що служить додатковою туристичною принадою для гостей міста.

Мальборк, Торунь та Бидгощ
Розмістившись у Сопоті, Гданську чи Ґдині, туристи можуть відвідати розташовані відносно недалеко туристичні місця, такі, як старовинне місто Торунь, замок Мальборк та місто Бидгощ. Усі вони є різними за характером, проте однаково високо привабливі для екскурсійного та пізнавального туризму. Так, у Торуні, окрім пам'ятних місць, пов'язаних з Миколаєм Коперніком, існує багатолітня культура виготовлення пряників. Цю кондитерську підгалузь перетворено на туристичну атракцію: у місті проводяться пряникові фестивалі, в ресторанах подають пряникове пиво, а бажаючі можуть взяти участь у майстер-класах з виготовлення пряників.
Замок Мальборк є старовинною резиденцією магістра Тевтонського ордену, а відтак, його можна вважати столицею цього теократичного державного утворення. У замку розташовані численні музеї та виставки, які розповідають про середньовічні часи. А також проводяться різноманітні дійства на кшталт лицарських турнірів.
Що ж до Бидгоща, то це місто є привабливим для туристів з іншої причини. Звичайно, є тут пам'ятки історії та архітектури, є й об'єкти індустріального туризму (наприклад, комплекс гідротехнічних споруд на початку Бидгоського каналу, які сьогодні є кандидатами у список Світової культурної спадщини ЮНЕСКО). Однак у Бидгощу також знаходяться багато університетів та вищих шкіл, які полюбилися українським студентам. Одна з таких вищих шкіл — Міжнародний університет туризму й культури, в якому викладання ведеться мовою есперанто.
Отже, один із приводів відвідати це місце — ближче познайомитися із майбутнім місцем навчання: свого чи дітей.

Транспортна доступність польської Півночі
До міст та курортів Польської Померанії найзручніше добиратися з Варшави: з польської столиці до Гданська виконуються регулярні авіарейси, а потяги та автобуси курсують до всіх туристичних при¬над регіону. З точки зору зручності та вартості проїзду, на наш погляд, найзручнішим є залізничний транспорт: так, швидкий потяг зі станції Варшава-Центральна покриє відстань у 446 км до Гданська за 4 години 50 хвилин, а до Торуня доїхати можна за 2 год. 50 хв. Переміщення між містами та курортами Труймяста (Гданськ, Сопот, Ґдиня) можливе як залізницею, так і в сезон — морським транспортом, а з Гданська до Сопота — ще й трамваєм.
 

назад >>>