Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Незважаючи на непевний стан світової економіки в цілому, туристична галузь у глобальному масштабі процвітає. До такого висновку дійшли аналітики зі Всесвітньої туристичної організації (UNWTO), підбивши підсумки 2013 року. Так, минулого року сумарна кількість туристів у світі складала 1 087 млн. осіб, що на 5% більше даних за 2012 рік. Більше того, ця цифра ще й на 50 млн. осіб перевищує прогнози аналітиків UNWTO, зроблені на початку 2013. Усе це свідчить, що галузь подорожей і розваг ще не досягла свого піку, відтак інвестиції в неї залишаються перспективними.
Та це у глобальному масштабі. Тепер саме час подивитися, що відбува¬ється в туристичній галузі України.

Як приймаємо гостей
Якщо вірити загальним статистич¬ним даним, то з року в рік зростає число туристів, які відвідують нашу державу. Так, за підсумками 2013 р. нашу країну з метою службових відряджень, організованих туристичних поїздок, культурного та спортивного обміну та приватних візитів відвідало 24 665 тис. осіб (дані Держприкордонслужби України). Тепер розглянемо ці цифри по кожній з окремих категорій.
Поток іноземних туристів, які приїжджають в Україну з діловою метою, тобто MICE-сегмент, продовжує пригнічувати своїм колосальним спадом (графіки №1 і 2).
Як бачимо, усього лише за два роки країна втратила майже пів-мільйона ділових туристів, що
вкрай негативно позначається на індустрії бізнес-гостинності . При¬чин такого спаду може бути безліч, але серед них явно виділяються
зниження індексу сприятливого середовища для ведення бізнесу та погіршується становище економіки . Дуже гнітюча картина з урахуванням того, що ділові закордонні поїздки — це один з найприбутковіших видів туризму.
Наступна категорія — туристи у складі організованих турів. Тут теж спостерігаємо різке падіння (графіки №3 і 4).
Причина падіння цього показника не така сумна, як у ділового туризму. Швидше за все, з кожним роком іноземним туристам стає все легше самостійно організувати собі поїздку за кордон за допомогою численних онлайн- сервісів з бронювання авіаквитків, готелів, прокату авто і т.д. Але в кожному разі, такий ріст технічного прогресу явно не радує представників вітчизняної індустрії в'їзного туризму.
Що не може не тішити око, так це показники приватних поїздок іноземців до України. Тут статистика виглядає більш-менш обнадійливо, проте варто зауважити, що далеко не кожний іноземець, що перетнув український кордон в індивідуальному порядку, є туристом, навіть за умови, якщо він декларує «туризм» як мету поїздки. А методика підрахунку туристів, розроблена UNWTO, в Україні якщо й застосовується, то в дуже обмеженому вигляді, а відтак не дає загальної картини в'їзного турпотоку (графіки №°5 і 6).
Остання категорія — культурний, спортивний та релігійний обмін. Тут ми бачимо колосальне зростання (графіки №7 і 8).
Чесно кажучи, важко прокоментувати таке зростання. Якщо торік можна було назвати чемпіонат Євро — 2012 головною причиною збільшення цієї категорії туристів, то торік ніяких всесвітньо значущих спортивних, культурних чи релігійних подій в країні не відбулося.
Якщо порівняти узагальнені дані, то кількість іноземних громадян усіх категорій, які 2013 року в'їжджали в Україну, то порівняно з позаминулим, тобто 2012-м, роком, цей показник зріс на 1,7 млн. осіб або на 6,9%, а порівняно з 2011-м — на 3,4 млн. осіб або майже 14%. Багато це чи мало? Давайте порівняємо з показниками інших країн (таблиця 1).
Природно, далеко не у всіх країн світу спостерігається приріст ту¬ристичного потоку, але в кожному разі Україні ще далеко до статусу Мекки світового туризму, навіть з нашою украй недосконалою статистикою.

Як та куди їдемо відпочивати
Тепер перейдемо до наших співгромадян, які вважають за краще проводити вільний час за кордоном. Тут ми бачимо стабільне зростання виїзного потоку (графіки №9 і 10).
Отже, спостерігається збільшення показника загального виїзного потоку на 2,3 млн. або на 10%, що майже в півтора рази більше позаминулорічного потоку. Але при такому зростанні доходи турфірм значно не виросли. Що, знову ж таки, свідчить про те, що значну долю проілюстрованих потоків можна кваліфікувати як туристичну лише умовно. Отже, більшість із тих наших співгромадян, яких можна кваліфікувати як туристів, віддають перевагу самостійним
подорожам за межі України, або взагалі не звертаються до туристичних компаній, або ж споживають лише мінімальний набір їхніх послуг (наприклад, візового асистансу).
Зовсім сумно виглядає статистика виїзного туризму в сегменті МІСЕ (графіки №11 і 12).
Цікаво, що за даними UNWTO, Україна увійшла до топ-10 лідерів зростання показників виїзного туризму: це дозволило обігнати за цим показником громадян Бразилії (14%) та Франції (6%). Утім, навіть така позиція нашої країни виглядає вражаюче, враховуючи що в десятці лідерів немає громадян країн Скандинавії, більшості держав західної Європи і т.д. Залишається лише сподіватися, що політичні негаразди в Україні не стануть причиною колосального спаду в туристичній індустрії. Т
 

назад >>>