Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Руслан КОЗИР, міський голова Трускавця
 

Туристична, зокрема, курортно-оздоровча галузь, є однією з найприбутковіших у світі. Крім того, вона характеризується швидким поверненням інвестицій, через що кожна держава намагається сьогодні розвивати наявні туристичні атракції та створювати нові. Ігнорувати цю тенденцію виявилась неспроможною навіть Північна Корея, тож для України з її величезним курортно-рекреаційним потенціалом розвиток інкамінгового, зокрема. санаторно-курортного туризму, є доленосним.

Чому Трускавець?
Трускавець – це невелике містечко, розташоване у кількох десятках кілометрів на південний захід від Львова на пагорбах, що далі на південь переходять у передгір'я Карпат. Разом із тим, наше місто є одним із перших сучасних європейських курортів – бальнеологічні заклади тут діють з 1827 року. Для порівняння, приблизно тоді ж почали розвиватися й Карлові Вари, а перші рекреаційні заклади на угорському озері Балатон почали діяти лише в 60-х роках позаминулого століття.
Своєю цілющою силою Трускавець завдячує кільком чинникам: перш за все, джерелам мінеральної води «Нафтуся» та кільком іншим, а також місцевому мікроклімату, відсутності в радіусі доброї сотні кілометрів промислових підприємств, що здійснюють шкідливі викиди в зовнішнє середовище. Деякі джерела мінеральної води, на жаль, вже вичерпано, проте, як свідчать геологічно-гідрографічні дослідження, «Нафтусі» вистачить ще на кілька сотень років.
Зрозуміло, що поєднання таких умов служило атракційним фактором для десятків тисяч туристів щороку протягом усіх часів. Так, за радянської доби в Трускавці було побудовано потужну санаторно-курортну індустрію, яка й сьогодні приймає туристів. Зрозуміло, що цей процес не зупинився й у часи незалежної України. Щороку до Трускавця прибуває понад 200 тисяч туристів, останніми роками ми спостерігали більш ніж 10-відсоткове зростання турпотоків у місто.
Однією з переваг Трускавця як туристичної атракції є його позасезонність: адже цілюща вода тече з-під землі незалежно від пори року, відтак переважна більшість трускавецьких оздоровниць та готелів працюють цілорічно. Як можна бачити з наведених даних, спостерігаються 4 яскраво виражених піки турпотоків протягом року.
Ще одна з наших привабливих рис – це здатність надавати туристам послуги в найширшому ціновому спектрі: від економ-класу вартістю 100-150 грн. на добу, до розкішних 5-зіркових готелів та апартаментів. Також показовою є динаміка збільшення у місті кількості готельних номерів протягом кількох років.
Кількість туристів, що приїжджають до Трускавця, помітно зменшилась на початку нинішнього року – із цілком
зрозумілих причин. Проте попит на туристичні послуги існує завжди, хоча час від часу він переходить у категорію відкладеного. Та вже сьогодні ми відчуваємо, що цей відкладений попит почав реалізовуватись. Так, за першу половину червня (розмова кореспондента УТ з паном Козиром відбулася 16 червня – Ред.) інфраструктурні об'єкти Трускавця відчули різке зростання попиту на свої послуги. Так, в економ-сегменті кількість заявок та актів резервації контенту збільшилася у декілька разів порівняно з квітнем та травнем. Отже, ми сподіваємось, що й цього року спостерігатиметься позитивна динаміка туристичних потоків до Трускавця.

Звідки взяти турпотоки?
Зрозуміло, що ми прагнемо збільшення турпотоків до на¬шого міста – у тому числі за рахунок тих туристів, які їздили до Криму. На нашу думку, оздо-ровниці Західної України, в тому числі й Трускавця, здатні прийняти 35-40% «кримського» потоку громадян України, та й сусідніх держав. Зрозуміло, що ми прагнемо й відновлення туристичних потоків із країн СНД. А також розширення присутності в Трускавці наших західних сусідів. Передусім, громадян Польщі: адже поляків приваблює до нашого міста історична пам'ять (у міжвоєнний період наше місто перебувало у складі цієї держави), невелика відстань до кордону та відсутність мовного бар'єру – практично кожний мешканець Трускавця та й Львівщини в цілому в тому чи іншому ступені володіє польською мовою. Крім того, Трускавець – це один з найбільш вивчених з медичної точки зору курортів, а висока ефективність лікування й оздоровлення у нас підтверджується багатьма роками. До того ж, невисокі ціни (25-40 євро за добу за повний комплекс послуг, включно з медичними) при досить-таки високій якості – такого немає й не може бути у Європі, завдяки чому багато іноземців обирають саме Трускавець.
Щоб поширити інформацію про туристичні можливості нашого міста, міська влада проводить цілий комплекс промо-заходів на усіх можливих ринках та теренах. Ми беремо участь у міжнародних виставкових заходах (наприклад, минулого року отримали перше місце на Московській туристичній виставці МІТТ-2013 за краще представлення туристичного напрямку), запрошуємо до Трускавця журналістів та представників туроператорів, організовуємо різноманітні туристичні форуми, відкрили в центрі міста інформаційно-туристичний центр. Міська рада виділяє кошти на розвиток туризму – вони порівняно невеликі, проте прописані в бюджеті окремим рядком.

Не гроші, а умови!
Звичайно, факторів, які стримують розвиток Трускавця як великого регіонального туристичного центру, вистачає. Перш за все, це дороги. Точніше, їх відсутність. Так, до Євро-2012 було побудовано непогану дорогу за напрямком Київ – Львів – західний кордон, проте від тих-таки Шегинів, де розташовано найближчий до нас пункт пропуску з Польщею, до Трускавця більш-менш нормально можна дістатися лише через Львів, що удвічі збільшує відстань до нашого міста. Напряму ж від кордону дороги фактично немає. Така ж сама ситуація й у регіоні, що, поза всяким сумнівом, зменшує привабливість екскурсійних подорожей для відпочивальників, які зупиняються в готелях та оздоровницях Трускавця.
Залізничний шлях до нашого міста також має потенціал розвитку. Сьогодні до нас приходить 2 регулярних потяги – з Києва та Дніпропетровська, нещодавно до них додався «Хюндай», що приходить також зі столиці. До Львова щоденно курсує 4 пари місцевих електропотягів. Ми розуміємо, що пропускна здатність залізничної гілки, що веде до Трускавця, є обмеженою, проте хотіли б бачити більше прямих потягів (або, для початку, безпересадкових вагонів) – із Одеси, Харкова, Чернівців, а в перспективі – з Перемишля. Сподіваємось також, що у майбутньому й Львівський аеропорт, який сьогодні завантажений хіба що на кілька відсотків від своєї пропускної здатності, стане по¬тужним транспортним вузлом, який спрямовуватиме туристів до Трускавця.
Ми з нетерпінням чекаємо на анонсовані новообраним Президентом України змін до Конституції та ухвалення законодавчої бази щодо розширення повноважень регіонів. Адже для того, щоб розвивати туристичну галузь, необхідний сприятливий бізнес-клімат. А ми – місцева влада, добре знаємо, що необхідно підприємцям, щоб вони інвестували саме в розвиток туристичної та курортної галузі. Відтак мусимо мати повноваження для встановлення сприятливих для бізнесу умов.
Те ж саме стосується й використання наших грошей, тобто міської громади. Сьогодні Держказначейство блокує бюджетні розрахунки. Трускавець – місто бездефіцитне, проте заробленими коштами ми не можемо скористатися! А нам вони, перш за все, потрібні для оновлення міської інфраструктури, в першу чергу доріг та інших життєво необхідних комунікацій. А також на елементарне наведення порядку на вулицях та у парках міста. Так, ми уклали угоду з приватною компанією, що надає охоронні послуги. Це одразу підвищило безпеку для туристів у центральній частині міста та сприяло різкому зменшенню стихійної торгівлі, шахрайства та жебрацтва в курортній зоні. Ми б хотіли поширити цю практику на більшість публічних зон міста. Так само необхідно й вирішувати проблему безпритульних здичавілих псів, які несуть небезпеку для відпочивальників та мешканців міста – це теж вимагає певних коштів, якими міська влада поки що не може скористатися.
Чекаємо ми й на спрощення процедури тендерів, та й на більшу свободу використання зароблених коштів. Наприклад, я вважаю, що частина податку на прибуток має залишатися на місцях, а курортний збір стягатися з усіх путівок, а не лише вибраних.
Отже, завершуючи, хотів би зауважити наступне: ми не просимо в держави грошей! Навпаки, ми здатні їх заробляти самі, при цьому ділячись із державою. Ми лише хочемо, щоб держава створила сприятливі умови для бізнесу та місцевої влади – умови, які дадуть можливість вільно розвивати галузь, а відтак збільшувати від неї прибутки та, відповідно, відрахування до бюджетів.


ДО РЕЧІ
26 червня в Брюсселі під час засідання ПАРЄ Трускавець було відзначено Дипломом Ради Європи за зміцнення партнерства, розвиток дружби і співпраці між європейськими регіонами, поглиблення зв'язків між ними, підтримку та просування європейських ідей та цінностей. На думку міського голови Руслана Козира, отримання високої європейської нагороди не тільки значно підвищує привабливість міста на європейському ринку туристичних послуг, але й відкриває широкі можливості в галузі співробітництва з європейськими містами та регіонами, міжнародними організаціями та фондами.

Людмила ЧЕБАНЕНКО, доктор медичних наук, головний лікар санаторно-курортного комплексу «Дніпро – Бескид»:
Місто Трускавець – це потужний чинник інкамінгового туризму в масштабах усієї України, та й за її межами. Саме тому ми, зокрема, наш санаторно-курортний комплекс, зацікавлені в розвитку співробітництва з туристичними компаніями – як українськими, так і зарубіжними.
Хотіла б зауважити, що з точки зору лікувально-рекреаційного впливу на організм, мінеральні води Трускавця найкраще вивчені, а відтак є одними з найефективніших у лікуванні найширшого спектру захворювань та патологічних станів. Зокрема, на базі нашого санаторію, що працює вже більше 40 років, працюють наукові курортологічні школи, розробляються оригінальні методики лікування та оздоровлення хворих. Так, багатолітні дослідження виявили, що систематичне вживання «Нафтусі» – найвідомішої мінеральної води Трускавця – виводить з організму радіонукліди та компенсує втрату імунітету після радіаційного опромінення, сприяє відновленню онкологічних хворих після хіміо- та променевої терапії, а також перешкоджає утворенню ракових клітин.
Санаторій «Дніпро» – це єдиний у Трускавці комплекс, де традиційне лікування мінеральними водами та відповідною дієтою поєднується із найсучаснішими та найпрогресивнішими методами лікування багатьох захворювань та патологічних станів. Скажімо, ми маємо можливість без операційного лікування аденоми простати за допомогою ізраїльського апарату THERMOSPEC 1000TM, який руйнує пухлину методом мікрохвильової терапії. Із 507 процедур, що було здійснено за допомогою цього пристрою, позитивний ефект спостерігався у 99% пацієнтів.
Ми також надаємо своїм пацієнтам можливість пройти лікування суглобів чи посттравматичних станів за допомогою апарату ударно-хвильової терапії Gymma Shok Master500, покращити загальний стан при діабеті та багатьох інших захворюваннях за допомогою системної магнітотерапії апаратом «Магнітотурботрон» та вакуумної терапії – пристроєм Vacumed, полегшити захворювання опорно-рухомого апарату завдяки системі підводного розтягування хребта «Атланта-2». У комплексі з широким спектром сучасних діагностичних досліджень можливості нашого санаторію дають змогу говорити про перспективи переорієнтації частини потоків медичного туризму із зарубіжних клінік до Трускавця.

Тетяна ГЕРГЕЛЬ, начальник управління розвитку курорту, рекреації та туризму Трускавецької міської ради:
15 червня у Трускавці відкрився інформаційно-туристичний центр, який надає усім охочим інформаційні послуги щодо можливостей відпочинку, оздоровлення, поселення, харчування та інших туристичних аспектів Трускавця та його околиць. Адже в людей, які приїжджають до санаторіїв на лікування чи оздоровлення, з'являється вільний час, яким вони не завжди можуть раціонально розпорядитися. Відтак наш центр має на меті допомогти їм у цьому.
Як підрозділ місцевої влади, ми не промотуємо чиїсь конкретні послуги – надаємо лише інформацію, при чому повністю безкоштовно для туристів. Звичайно, ми готові до співпраці з туристичними компаніями – наприклад, у галузі налагодження бізнесових зв'язкі та надання їм інформації про потенціальних партнерів у Трускавці. Зрозуміло, що в перспективі ми плануємо надавати нашим відвідувачам і додаткові послуги – вже на платній основі, проте туристична інформація у нас завжди залишатиметься безкоштовною.

назад >>>