Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Анна ЛЕВЧЕНКО

Як класифікувати медичний туризм
Під соусом медичного туризму наразі пропонуються і виїзні, і в'їзні, і внутрішні тури, тури лікувальні та оздоровчі, індивідуальні та групові поїздки, тривалі вояжі й тури «вихідного дня», спрямовані на оздоровлення та релаксацію. З точки зору туристичної послуги, всі ці види подорожей можуть називатися «медичним туризмом», проте всі вони мають бути прив'язані до послуг спеціалізованої медичної установи, яка ці послуги надає. Саме тому оператори ринку медичного туризму рекомендують не плутати свій сегмент з близькими, але все-таки не тотожними поїздками на бальнеологічні курорти та в готелі зі СПА-комплексами.

В'їзд та виїзд - усе актуально
Потрібно враховувати, що в сегменті медичного туризму, як в інших туристичних сегментах існують в'їзні та виїзні турпотоки. При цьому особливістю саме медичного напрямку є те, що на лікування із України виїжджає найплатоспроможніша категорія населення, люди, які можуть оплатити дорожчі, ніж в Україні, послуги клінік Європи, Ізраїлю, Туреччини та інших країн. У той же час лікування в Україні, якість якого вже визнана за кордоном, обходиться іноземним громадянам дешевше, ніж в інших державах, тому до українських клінік приїжджають не найзабезпеченіші. Утім, навіть ця категорія іноземних пацієнтів-туристів пред'являє до якості послуг медичного туризму високі вимоги, що не дозволяє операторам розслаблятися.
Експерти не готові назвати точні цифри, що ілюструють обсяги ринку медичного туризму та кількість туристів. Отри-манню такої статистики перешкоджає загальна ситуація з визначенням обсягу турпотоку, виїздів та візитів, та й відсутність єдиного органу, який би таку статистику вів. У той же час за непрямими ознаками експерти схильні вважати, що щороку із України виїжджають більше 130 тис. медичних туристів, які відправляються на обстеження, лікування та реабілітацію. Їдуть із України медичні туристи, як правило, в Ізраїль, Німеччину, США, Таїланд. Останнім часом популярними стають клініки Індії, Бразилії, ПАР, Китаю. При цьому в Індію та Китай українці часто їдуть за нетрадиційною або народною медициною, в той час, як до Європи чи Ізраїлю – за передовими медичними технологіями та обладнанням. А у напрямку реабілітації, СПА та профілактики лідерами є Угорщина та Чехія.

Проблеми медичного інкамінгу
Кількість іноземних медичних туристів, що приїжджають до нашої держави, поки визначити неможливо. Цьому багато в чому сприяє той факт, що в Україні такі послуги надають в основ¬ному приватні клініки, які не звітують про кількість іноземних громадян, що до них звернулися. Проте медичні туристи в Україну їдуть. За оцінками експертів, найбільш затребуваними медичними послугами, які іноземні громадяни можуть отримати в Україні, є репродуктивна медицина, стоматологія, офтальмологія, кардіологія, естетична медицина, косметологія, пластична хірургія, а також санаторно-курортне лікування, клітинна інженерія, в т.ч. можливість використання банку пуповинної крові.
Варто відзначити, що українські клініки стрімко заробляють популярність на ринку світового медичного туризму завдяки по¬єднанню доступних цін та високої якості своїх послуг. Експерти підкреслюють, що вартість українських медичних послуг є значно меншою, ніж аналогічних у розвинених країнах, при цьому не поступаються їм у якості та рівні комфорту в багатьох зарубіжних клініках. Крім того, в очах іноземців важливою перевагою для лікування в Україні є відсутність черг на лікування та надання медичних послуг, що дозволяє іноземним пацієнтам отримати своєчасну допомогу в повному розмірі. До того ж провідні клініки України добре обладнані, мають комфортабельні палати з обов'язковим душем і туалетом в кожній палаті, а також англомовний персонал.
Тим не менше, для повноцінної присутності на міжнародному ринку медичного туризму українським клінікам доведеться пройти ряд обов'язкових процедур, отримавши відповідні сертифікати, що підтверджують як якість медичних послуг, так і високий рівень сервісного обслуговування.
У світовій практиці є кілька систем міжнародної акредитації медичних установ. Як правило, така процедура проводиться на національному рівні спеціально уповноваженим державним органом (або недержавним, який, утім, уповноважений державою). Крім того, в багатьох країнах клініки часто вдаються до допомоги великих міжнародних акредитаційних груп й організацій. Тому туроператорам, які працюють на ниві медичного туризму, при виборі партнерів серед медичних закладів варто зважати на наявність у них міжнародних сертифікатів.

Акредитація клінік
Наразі у світі створено 4 загальновизнані системи акредитації медичних закладів – Trent Accreditation Scheme, Joint Commission International або JCI, Australian Council for Healthcare Standards International (ACHSI), Canadian Council on Health Services Regulation (CCHSA). Всі ці системи передбачають оцінку управління якістю на кожному етапі отримання медичної допомоги. Крім того, стандарти включають в себе контакт співробітників лікарні з пацієнтами, підготовку та навчання персоналу, розподіл службових повноважень, принципи управління клінікою й аудит, дослідницьку діяльність, етичні стандарти та інше.
Найоб'єктивнішою та найпрестижнішою вважається система акредитації JCI, на яку орієнтуються в тому числі й оператори ринку медичного туризму. Наразі в цій системі акредитовано більше 20 тис. медичних установ у 40 країнах світу. На жаль, в Україні сьогодні немає жодного медичного закладу, який мав би таку акредитацію.
Більше того, українські клініки, які могли б залучати зарубіжних медтуристів, наразі дуже далекі від отримання такої акредитації. Максимум – це сертифікат ISO, який, утім, відповідає початковим етапам акредитації за системою JCI та дозволяє клінікам продовжити рухатися у напрямку до загальновизнаної міжнародної акредитації. Та навіть цей сер-тифікат в Україні мають всього декілька комерційних клінік. Бюджетні клініки, незважаючи на високий рівень лікарського персоналу, до такого рівня навіть не наближалися. Утім, і комерційні клініки сьогодні досить далекі від сертифіката JCI, на процедуру отримання якого потрібно не менше 4-5 років та досить значного фінансування.

Ілля ДОРМАН, співвласник автотранспортної компанії VIP Limotravel Israel:
Прибуваючи до Ізраїлю на лікування, медичні туристи потребують ще й якісних транспортних послуг. Звичайні таксомотори для таких випадків не дуже придатні – більшість із них нездатна забезпечити належні умови тран-спортування хворого. Використовувати ж спеціалізований лікарняний транспорт є сенс лише у випадках, коли хворий прибуває до Ізраїлю у важкому стані – в інших випадках це призводить до невиправданого збільшення сумарних витрат на лікування та перебування в Ізраїлі.
В таких ситуаціях медичні туристи можуть укласти угоду з транспортними компаніями, які мають у своєму
розпорядженні автомобілі різного ступеню комфортності та можливостями встановлення додаткового обладнання. Відповідно до нашого досвіду, при зверненні медичних туристів до послуг компаній, подібних до нашої, супутні витрати на перебування в Ізраїлі оптимізуються, а комфортність та одночасно зручність надання послуг для хворого та супроводжуючих його осіб. хоча й непрямо, сприяють скорішій реабілітації хворого.

Леся РОСИНСЬКА, директор представництва компанії Marad Medical Service в Україні:
Ізраїль є традиційно популярним для громадян України напрямком для медичного туризму. Для цього є кілька причин, головною з яких є надзвичайно висока якість лікування та супутніх медичних послуг при порівняно невисоких цінах. Якщо скласти план лікування для одного і того ж самого хворого у двох клініках: ізраїльській та, скажімо, німецькій, до плану додаватиметься інвойс з практично однаковою підсумковою цифрою. От тільки для німецької клініки ця цифра виражатиметься у євро, а для ізраїльської – у доларах США...
Саме тому серед громадян України щороку зростає кількість бажаючих отримати медичну допомогу саме в Ізраїлі. Проте далеко не кожний потенційний медичний турист розуміє, з якими проблемами йому доведеться стикнутися. Адже зателефонувати (чи написати) до ізраїльської клініки – це тільки перший, при чому далеко
не оптимальний крок для отримання ефективної та вчасної медичної допомоги. Тому в Ізраїлі (та за його меж¬ами) діють спеціалізовані компанії – медичні консультативно-інформаційні центри, такі, як Marad Medical Service. Ми не надаємо медичних послуг безпосередньо, але створюємо для пацієнта якісний медичний асистанс та вирішуємо проблеми, з якими він обов'язково стикатиметься при спробі самостійного лікування.
На мою думку, співпраця між компаніями, подібними нашій, та туристичними операторами, що займаються й медичним туризмом, дасть можливість більшій кількості українських пацієнтів отримати якісну та вчасну медич¬ну допомогу в Ізраїлі, до того ж заощадити кошти – за рахунок оптимізації супутніх послуг.

Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, радник Президента України:
Медичний туризм – це дуже перспективна тема, причому і в'їзний в Україну теж. Я розмовляла з послом Швеції про те, що у їхній державі утворюються великі черги на протезування тазостегнових суглобів. Я запропонувала послу розглянути можливість прислати групу шведських експертів та лікарів в Україну, щоб вони оцінили якість надання медичної допомоги в Україні та наш професіоналізм, і розглянули можливість в майбутньому створити в Україні медичні центри та надсилати до нас пацієнтів з Європи. Адже у тій-таки Швеції потрібно два роки чекати на пересадку тазостегнового суглоба, а в Україні це можна зробити значно швидше, та ще й дешевше. Це дуже перспективний напрямок, але для цього, в першу чергу, потрібно, щоб був встановлений мир, інакше з-за кордону ніхто на лікування не приїде. До нас зараз навіть лектори на професійні конференції відмовляються їхати – що вже казати про пацієнтів! Але перспективи у нас дуже гарні, тому що маємо унікальних лікарів, які професійно користуються руками й головою, навіть без високотехнологічного обладнання.

Мілена ТАБАКОВА, директор інкамінг-департаменту туроператора Flying Carpet:
Ізраїльське законодавство наразі не передбачає спеціального ліцензування для операторів медичного туризму. З одного боку, це заохочує конкуренцію на цьому ринку, з іншого – залучає до цієї сфери діяльності безліч непрофесіоналів, які нездатні, а тому й не повинні цим займатися. Зважаючи на це, дуже важливо ретельно вибирати партнерів, з якими працюєш. Утім, в останні кілька місяців комісія МОЗ під керівництвом міністра охорони здоров'я Яель Герман завершила свою роботу та представила рекомендації щодо врегулювання ринку медичного туризму та ліцензування компаній, які мають право займатися цією діяльністю. Таким чином, найближчим часом цей ринок буде впорядковано.
Якщо говорити про нашу компанію, то ми орієнтуємося на спеціаліста по кожному конкретному захворюванню. Flying Carpet співпрацює з усіма медичними центрами Ізраїлю: залежно від хвороби та медичної галузі, відправляємо пацієнта до того чи іншого центру, який спеціалізується на вирішенні саме цих проблем. В основному працюємо з професорами й найвідомішими в країні практикуючими лікарями – незалежно від клініки, в якій вони працюють. Якщо для того, щоб обстежити та пролікувати пацієнта найкращим чином потрібно задіяти паралельно ресурси декількох клінік, ми це зробимо! Головний постулат – найкраще можливе лікування для пацієнта.

Віолетта ЯНИШЕВСЬКА, президент Української асоціації медичного туризму (УАМТ), віце-президент Всесвітньої асоціації медичного туризму (GHTC):
В усьому світі в індустрії розвиненого медичного туризму беруть участь спеціалізовані сервісні компані - оператори медичного туризму. У той же час, оздоровленням (у контексті здійснення медичних процедур), можуть займатися й туристичні оператори, які пропонують клієнту туристичну путівку зі спеціальними проце¬дурами, які призначає лікар в умовах SPA&Wellness або ж у вигляді санаторно-курортного лікування.
Якщо ж йдеться саме про лікування, особливо серйозних захворювань, то такими пацієнтами мають опіку¬ватися спеціалізовані компанії, до штату яких входять медичні працівники, в ідеалі – лікарі. Тому пошук сервісної компанії дуже важливий.
Наприклад, нещодавно в УАМТ звернувся за допомогою представник туристичної компанії, яка кілька місяців тому відкрила відділ медичного туризму. Ця компанія вже встигла отримати проблеми з онкологічно хворою клієнткою, яка за їхньою рекомендацією проходила лікування в одній із зарубіжних клінік, та не була попереджена про можливе погіршення стану здоров'я. Цю пацієнтку в тяжкому стані довелося транспортувати реанімобілем, зі спеціальною бригадою медиків, що, безумовно, позначилося не тільки на вартості лікування, а вилилося у величезні претензії родичів. Відтак без кваліфікованого медичного персоналу туристичному оператору дуже важко, а іноді й неможливо, оцінити можливі ризики для пацієнта.

назад >>>