Українська   English
RSS

 


 
 
 
Підписка на розсилку:

Упершій декаді листопада вітчизняні ЗМІ розповсюдили інформацію, що деякі консульства шенгенських держав на території Росії, всупереч забороні Євросоюзу, приймають для оформлення віз документи від мешканців окупованого Криму. Йдеться, передусім, про консульства Греції. Італії та Чехії. Деякі видання додають до цього списку ще й консульства Нідерландів. Отже, на перший погляд, з'являється серйозний міжнародний інцидент, який демонструє відсутність монолітності в Європі щодо військової окупації та насильницької анексії Криму, що його здійснила Росія цього року, та фактичного визнання наявної ситуації з боку принаймні деяких членів Євросоюзу.
Проте усе це – лише на перший погляд. Адже, по-перше, така інформація розповсюджується з посиланням на російські ЗМІ – інших джерел, які підтверджували б таку інформацію, виявити не вдалося. Отже, в такому вигляді ця інформація є досить сумнівною. Тим більше, якщо врахувати, що в Росії вільна преса відсутня як явище, й наявні ЗМІ мають виконувати розпорядження влади, не виключено, що опублікувати інформацію про візи їм просто наказали. Тим більше, що раніше російські ЗМІ неодноразово здійснювали подібні «вкидання», після чого європейські джерела змушені були їх спростовувати.
По-друге, інформація про те, що подача документів на візи в шенгенські консульства, акредитовані в Росії, можлива за «кримським» паспортом, похо¬дить виключно від співробітників візових центрів, проте не від консульств. Нагадаємо, що так звані «візові центри», або, якщо говорити мовою Візового кодексу ЄС, «зовнішні провайдери інформаційних послуг», є усього лише комерційними структурами (здебільшого місцевими відділами індійської компанії VFS Global). Відповідно до того ж таки Візового кодексу ЄС, такі структури можуть надавати лише допоміжні послуги, проте рішення про видачу візи (або відмову в ній) ухвалює лише консульство держави, куди звертається аплікант. Іншими словами, візові центри можуть приймати будь-які документи від будь-кого (адже це небезкоштовна послуга), проте гарантувати оформлення візи вони не можуть. Це, хоч і непрямо, підтверджують ті ж таки російські ЗМІ: так, за їхніми повідомленнями, співробітник прес-служби Посольства Королівства Нідерланди у Москві на поставлене їй питання щодо можливості оформлення віз кримчанам у Росії відповіла, що мешканці українських територій, у тому числі й Криму, за візами мають звертатися до посольства Нідердандів у Києві незалежно від їхнього громадянства.
Інша річ, що співробітники візових центрів мали б інформувати заявників про особливий режим оформлення віз для мешканців Криму. Те, що вони цього не роблять – на їхній совісті: «Український туризм», а також громадські орга-нізації, що здійснюють моніторинг процедури оформлення віз громадянам України, вже неодноразово наводили приклад некомпетентності співробітників цих установ та, як наслідок, брутальних помилок, які мали наслідком відмови у візах.
Ще один тип посилань – на кримські турфірми – усерйоз розглядати теж не варто: як і російській пресі, туристичним компаніям на окупованому півострові просто могли наказати озвучувати такі речі під загрозою закриття, або й кримі-нального переслідування.
Здається, ми маємо справу з черговим загостренням інформаційної війни. Редакція УТ відслідковуватиме ситуацію в означеній сфері та залишає за собою право звертатися до вищих посадових осіб держави з вимогою негайного реагування на подібні факти.

Посольство Чехії в Росії розповсюдило заяву, в якій спростувало інформацію про видачу шенгенських віз кримчанам на території РФ. У заяві наголошується: «Чеська Республіка, як і всі члени Європейського союзу, не визнає анексії Криму Російською Федерацією... Всі резиденти на території України, які бажають отримати шенгенську візу від Чеської Республіки, повинні і надалі подавати документи на візу тільки в консульських відділах дипломатичних представництв Чеської Республіки в Україні або у візових центрах в Україні».
 

назад >>>